O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligida, Turkiyaning Bursa shahrida erkaklar va ayollar o‘rtasida Qo‘l jangi bo‘yicha Jahon chempionatida va Gretsiyaning Lutraki shahrida Butunjahon sport o‘yinlarida mutloq ustunlik bilan yurtimizga qaytib kelgan sportchilar va ularning murabbiylarini taqdirlashga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
Mazkur tantanali tadbirda Sport vaziri A.Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya Qo‘mitasi raisi birinchi o‘rinbosari O.Umarov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya Qo‘mitasi bosh kotibi O.Qosimov, Qo‘l jangi federatsiyasi raisi - Milliy gvardiya qo‘mondoni R.Djurayev, Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari D.Nazarmuhammedov, Davlat xavfsizlik xizmati raisi o‘rinbosari D.Anarqulov, Prezident Davlat xavfsizligi xizmati raisi birinchi o‘rinbosari A.Mo‘minov, Mudofaa vazirining o‘rinbosari Q.Tursunov, Bojxona qo‘mitasi raisi o‘rinbosari O.Choriyev hamda boshqa sohaga oid mutasaddi rahbarlar ishtirok etishdi.
Sport vaziri A.Ikramov tadbirni ochib berib, kirish so‘zida  barchani ushbu g‘alaba bilan muborakbod etdi va  bu yutuqlar, avvalo, Yurtboshimiz – O‘zbekiston Milliy Olimpiya Qo‘mitasi raisi Shavkat Mirziyoyevning keng ko‘lamli, oqilona va istiqbolli siyosatlari, xususan  sohani yuksaltirishga qaratayotgan e’tiborlari va yaratib bergan shart-sharoitlari samarasi ekanligini e’tirof etgan holda so‘ngi yillarda sport sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va erishilayotgan yutuqlarni sanab o‘tdi.
Yuqorida bildirilgan fikrlarni O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlari Qo‘l jangi federatsiyasi raisi-Milliy gvardiya qo‘mondoni R.Djurayev qo‘llab quvvatlagan holda, Davlatimiz rahbari tomonidan 2022 yil 20 iyulda “Qo‘l jangi sport turini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risi”da 287-sonli tarixiy qaror qabul qilinishi, sportchilarni xalqaro darajada tayyorlash uchun mustahkam poydevor bo‘lib mutlaqo yangi tizim yaratilishiga keng eshiklar ochib berganiga alohida urg‘u berdi.
Xususan, joriy yilning 30 may - 1 iyun kunlari Turkiyaning Bursa shahrida erkaklar va ayollar o‘rtasida o‘tkazilgan qo‘l jangi bo‘yicha Jahon chempionatida  32 davlatdan  400 dan ortiq qo‘l-jangchilar ishtirok etganligi va ushbu chempionatda O‘zbekiston terma jamoasi sportchilari 10 ta oltin, 5 ta kumush va 5 ta bronza medallarini qo‘lga kiritib umumjamoa hisobida faxrli 1-o‘rinni (2-o‘rinni Rossiya, 3-o‘rinni Qozog‘iston jamoalari egalladi) egallaganliklari  bunga yaqqol misol bo‘la olishi haqida fikr bildirildi.
Buning mantiqiy davomi sifatida, navbatdagi g‘alaba, qo‘l jangi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi tomonidan Gretsiyaning Lutraki shahrida 3 – 8 iyun kunlari bo‘lib o‘tgan Butunjahon sport o‘yinlari musobaqalarida qo‘lga kiritilganligi muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Unda dunyo bo‘ylab 60 ga yaqin davlat   sportchilari 28 ta sport yo‘nalishi bo‘yicha bellashgan bo‘lsa, «Qo‘l jangi» musobaqasida O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari jami 13 ta oltin, 3 ta kumush va 1 ta bronza medallarini qo‘lga kiritib umumjamoa hisobida faxrli 1-o‘rinni (2-o‘rinni Ukraina, 3-o‘rinni Germaniya terma jamoalari ) egallagan holda sportchilarimiz dunyoda yetakchiliklik qilayotganligini yana bir bor isbotlagani haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya Qo‘mitasi raisi birinchi o‘rinbosari O.Umarov tomonidan, O‘zbekiston Qurolli Kuchlari va Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralar  xodimlaridan iborat qo‘l jangi ustalari o‘zlarining vatanparvarligi, intizomi, shijoati va sadoqati bilan barcha sportchilarga namuna bo‘lib kelayotganliklari hamda bu jihatlarni yoshlarga singdirishda ko‘makdosh ekanliklari alohida ta’kidlanib bu borada sport federatsiyalari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish yuzasidan fikr mulohazalar bildirildi.
Shundan so‘ng, an’anaga ko‘ra,  Sport vaziri, A.Ikramov, O‘zbekiston Milliy Olimpiya Qo‘mitasi raisi birinchi o‘rinbosari O.Umarov, Qo‘l jangi federatsiya raisi - Milliy gvardiya qo‘mondoni R.Djurayev hamda O‘zbekiston Qurolli Kuchlari va Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralar mutasaddi rahbarlari tomonidan xalqaro musobaqalarda g‘olib bo‘lgan va faol ishtirok etgan sportchilar, murabbiylar, hakamlar hamda federatsiya shtab a’zolari munosib taqdirlandilar.
Tadbir yakunida, mazkur tarixiy g‘alabalarga hissa qo‘shgan sportchilarga, murabbiylarga, hakamlarga va Qo‘l jangi federatsiyasi jamoasiga yana bir bor  minnatdorlik bildirilib, bu kabi g‘alabalar bardavom bo‘lishiga katta ishonch bildirildi.

В Министерстве спорта состоялась торжественная церемония чествования спортсменов и их тренеров, вернувшихся в нашу страну абсолютными победителями Чемпионата мира по рукопашному бою среди мужчин и женщин в г. Бурсе (Турция) и на Всемирных спортивных играх в г. Лутраки (Греция)
На торжественном мероприятии присутствовали министр спорта А. Икрамов, первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана О. Умаров, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Узбекистана О. Косимов, председатель Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана – командующий Национальной гвардией Р. Джураев, заместитель министра внутренних дел Д. Назармухаммедов, заместитель председателя Службы государственной безопасности Д. Анаркулов, первый заместитель председателя Службы государственной охраны Президента А. Моминов, заместитель министра обороны. Приняли участие К. Турсунов, заместитель председателя Таможенного комитета О. Чориев и другие должностные лица.
Открыл мероприятие министр спорта А. Икрамов, который во вступительной речи поздравил всех с этой победой и перечислил работу и достижения в сфере спорта за последние годы, признав, что эти достижения являются результатом широкомасштабной, рациональной и перспективной политики нашего Президента – Председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Шавката Мирзиёева, особенно его внимания к развитию отрасли и созданных им условий.
Подписанное Президентом 20 июня 2022 г. Постановление «О мерах по дальнейшему развитию вида спорта рукопашный бой» открыло новые перспективы для совершенствования и продвижения данного вида спорта, создало правовой фундамент для подготовки спортсменов международного уровня, и при поддержке руководителя Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана – командующего Национальной гвардией Р. Джураева рукопашный бой обрел второе дыхание, а рукопашники, получившие все возможности и условия для плодотворных тренировок, сегодня одерживают блестящие победы на престижных международных состязаниях.
В частности, в прошедшем в Бурсе (Турция) с 30 мая по 1 июня текущего года Чемпионате мира по рукопашному бою среди мужчин и женщин приняли участие более 400 рукопашников из 32 стран, и на этом чемпионате спортсмены сборной Узбекистана завоевали 10 золотых, 5 серебряных и 5 бронзовых медалей и заняли почетное 1-е место в общем зачете (Россия заняла 2-е место, Казахстан – 3-е место).
Как логическое продолжение этого, была отмечена особая значимость следующей победы — победы сборной по рукопашному бою на Всемирных спортивных играх, которые прошли в Лутраки (Греция) с 3 по 8 июня.
Около 60 спортсменов со всего мира соревновались в 28 видах спорта, а члены сборной Узбекистана завоевали в общей сложности 13 золотых, 3 серебряные и 1 бронзовую медали в соревнованиях по «Рукопашному бою» и заняли почетное 1-е место в общем зачете (Украина заняла 2-е место, Германия – 3-е место).
Первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана О. Умаров подчеркнул, что мастера рукопашного боя, входящие в состав Вооруженных сил Узбекистана и правоохранительных органов, своим патриотизмом, дисциплиной, храбростью и преданностью являются примером для всех спортсменов, способствуют воспитанию этих качеств у молодежи, и высказал мнение об укреплении сотрудничества между спортивными федерациями в этом направлении.
После этого, по традиции, министр спорта А. Икрамов, первый заместитель председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана О. Умаров, председатель Федерации рукопашного боя – командующий Национальной гвардией Р. Джураев, а также ответственные сотрудники министерств и ведомств Вооруженных Сил Узбекистана и правоохранительных органов вручили награды спортсменам, тренерам, судьям, членам Федерации.
В завершение мероприятия еще раз прозвучали слова благодарности спортсменам, тренерам, судьям и команде Федерации рукопашного боя, которые внесли свой вклад в эти исторические победы, а также была выражена большая уверенность в том, что подобные победы будут продолжаться.