Milliy gvardiya qo‘mondoni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi mutaxassislari tomonidan o‘quv-tarbiya muassasalari faoliyatini o‘rganish davom ettirilmoqda
Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayev va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi masʼul vakillari G‘.Nasirova, E.Lavrova, N.Shermatov, D.Xusanovalar agentlik faoliyatining boshidanoq o‘quv-tarbiya muassasalaridagi taʼlim va tarbiya jarayonlari hamda bolalarning turmush sharoitini o‘rganishdan boshladilar.
Tashrif davomida yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni homiylik ostidagi oilalarga joylashtirish masalalari muhokama qilinib, voyaga yetmaganlar bilan ijtimoiy ishlarning samaradorligini oshirish va ilg‘or uslublarni joriy etish, bu boradagi meʼyoriy hujjatlarni takomillashtirish borasida so‘z yuritildi. Shu asnoda, o‘tgan hafta yakunida Milliy gvardiya qo‘mondoni va agentlik mutaxassislarining navbatdagi tashrif obyekti yozgi taʼtilni maroq bilan o‘tkazayotgan Toshkent shahridagi 30-son “Mehribonlik” uyining 97 nafar tarbiyalanuvchisini o‘z bag‘riga olgan Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi so‘lim va bahavo “Nur” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohi bo‘ldi.
Ushbu o‘quv-tarbiya muassasasi tarbiyalanuvchilarini oilalarga joylashtirish masalasi muhokama qilinar ekan, bu yerdagi bolalar psixofizik xususiyatlarga ega ekanligi to‘g‘risida so‘z yuritildi hamda chet el tajribasini chuqur va har tomonlama o‘rganish zarurligi taʼkidlanib o‘tildi. Rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalarni tarbiyalashga tayyor bo‘lgan tutingan oilalarni tayyorlash bo‘yicha xorijiy amaliyot namunalarini chuqur tahlil qilish, ruhiyat va urf-odatlarimizni hisobga olgan holda, maqbul turmush tarzini tanlab, milliy sharoitimizga moslashtirish zarurligi aytib o‘tildi.
Mehribonlik uyi direktori F.Usmonxo‘jayeva mehmonlarni oromgoh bilan tanishtirish jarayonida homiylar ko‘magida olib borilgan obodonlashtirish va taʼmirlash ishlari haqida so‘zlab berdi. Milliy gvardiya qo‘mondoni va agentlik mutaxassislari oromgohda tarbiyalanuvchilarni psixofizik xususiyatlarini hisobga olgan holda tashkil etilgan to‘garak va seksiyalarga alohida eʼtibor qaratdi.
Jismoniy tayyorgarligi bilan bir qatorda bolalar ijodiy salohiyati, mantiqiy tafakkuri, tahlil qilish va to‘g‘ri xulosa chiqarish qobiliyatini rivojlantirishga jiddiy yondashilayotganligiga ishonch hosil qilgan mehmonlar, rasm chizish, suzish, shaxmat-shashka, futbol, stol tennisi, shuningdek, Kamondan otish federatsiyasi mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan kamondan otish bo‘yicha mashg‘ulotlar qanday o‘tayotganini kuzatishdi.
Shu bilan birga, Qo‘mondon kechki ovqatda bolalar bilan suhbatlashdi va bolalarning Milliy gvardiya ashula va raqs ansambli sanʼatkorlari bilan birgalikda tayyorlagan “Assalom, yoz!” nomli konsert dasturi tomoshabini bo‘ldi. Shuningdek, bolalar o‘zlari yod olgan sheʼrlarni o‘qib, sahnalashtirilgan raqs va teatrlashtirilgan miniatyuralarni tomoshabinlarga havola etishdi. O‘g‘il-qizlarning chiqishlari yig‘ilganlar qalbini to‘lqinlantirib yubordi desak mubolag‘a bo‘lmaydi. Albatta, bularning barchasi tarbiyachi va o‘qituvchilarning ulkan mehnati sababdir. Bolalar Milliy gvardiya alohida harbiy namunali-ko‘rgazmali orkestri ijrosidagi chiqishlaridan xursand bo‘lishgan bo‘lsa, kecha so‘ngida sanʼatkorlar ijrosidagi jo‘shqin kuy-qo‘shiqlarga raqsga tushishdi va tadbir osmon uzra otilgan rang-barang mushakbozlik bilan yakunlandi.
Maʼlumot uchun. Bugungi kunda 30-Mehribonlik uyida 97 nafar tarbiyalanuvchi voyaga yetmoqda. O‘quv-tarbiya muassasalarining qancha farzandi o‘z oilasiga ega bo‘lganligini bilish uchun havolaga o‘tishingiz mumkin.

Командующий Национальной гвардией и специалисты Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан продолжают изучать учебно-воспитательные учреждения
Командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев и ответственные представители Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан Г. Насырова, Е. Лаврова, Н. Шерматов, Д. Хусанова с начала деятельности агентства приступили к изучению условий проживания, процессов воспитания и обучения детей в учебно-воспитательных учреждениях. В ходе визитов обсуждаются вопросы устройства в замещающие семьи детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, говорится о повышении эффективности и внедрении передовых методов социальной работы с несовершеннолетними, совершенствовании нормативных документов в данном направлении. Так, на прошлой неделе очередным объектом посещения командующего Национальной гвардией и специалистов агентства стал детский оздоровительный лагерь «Нур», где проводят летние каникулы 97 воспитанников ташкентского Дома «Мехрибонлик» № 30.
При обсуждении устройства в семьи воспитанников данного учебно-воспитательного учреждения подчеркивалась необходимость глубокого и всестороннего изучения зарубежного опыта, поскольку здесь речь шла о детях с психофизическими особенностями. Отмечалось, что примеры зарубежной практики подготовки приемных семей, готовых взять на воспитание ребенка с особенностями развития, должны быть тщательно проанализированы, отобраны и адаптированы к нашим национальным условиям с учетом сложившихся жизненного уклада, психологии и обычаев.
В процессе ознакомления с лагерем директор Дома «Мехрибонлик» Ф. Усманхожаева провела гостей по территории и рассказала о благоустройстве, ремонте помещений, сделанных при участии спонсоров. Особое внимание командующего Национальной гвардией и специалистов агентства было обращено на кружки и секции, работа которых налажена в лагере с учетом психофизических особенностей воспитанников.
Убедиться в серьезном подходе к развитию в детях творческого потенциала, логического мышления, способности анализировать и делать верные выводы, а также к физической подготовке ребят, гости могли, понаблюдав за тем, как проходили занятия по рисованию, плаванию, игре в шахматы и шашки, футбол, настольный теннис, а также по стрельбе из лука, которые организовали специалисты Федерации по стрельбе из лука.
Командующий пообщался с детьми за ужином и стал зрителем концертной программы «Привет, лето!», которую ребята подготовили совместно с артистами Ансамбля песни и танца Национальной гвардии. Дети читали стихотворения, поставленные танцевальные номера представляли собой театрализованные миниатюры. Выступления мальчиков и девочек тронули сердца зрителей душевностью, искренностью и непосредственностью и, в то же время, продемонстрировали большой труд воспитателей и педагогов. Самих же ребят восхитили выступления Отдельного образцово-показательного оркестра Национальной гвардии. Вечер завершился красочным салютом и танцами под зажигательные песни, исполненные артистами Ансамбля песни и танца.
Для справки. На сегодня в Доме «Мехрибонлик» № 30 растут 97 воспитанников. Узнать о том, сколько детей учебно-воспитательных учреждений обрели семью, можно по ссылке