Qo‘l jangi sport turini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Qo‘l jangi sport turini aholi, ayniqsa, yoshlar, Qurolli Kuchlar harbiy xizmatchilari va huquqni muhofaza qilish organlarining xodimlari o‘rtasida yana-da ommalashtirish, soha uchun moddiy-texnik bazani mustahkamlash hamda malakali kadrlar, trenerlar va hakamlar tayyorlashga bo‘lgan eʼtiborni yana-da kuchaytirish maqsadida:
1. Quyidagilar:
qo‘l jangi bo‘yicha 10 ming nafardan ortiq yoshlar va harbiy xizmatchilar (xodimlar) sport mashg‘ulotlari bilan muntazam shug‘ullanib kelayotganligi;
qo‘l jangi bo‘yicha 230 nafar O‘zbekiston sport ustalari va 60 nafar Xalqaro toifadagi O‘zbekiston sport ustalari yetishib chiqqanligi;
qo‘l jangi o‘zida boks, taekvondo, kurash, karate, sambo, ushu kabi sport turlarini jamlaganligi va so‘nggi yillarda boshqa anʼanaviy sport turlariga nisbatan keng ommalashib borayotganligi;
O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi respublikaning huquqni muhofaza qilish organlari va “Dinamo” jismoniy tarbiya sport jamiyati tashabbusi bilan tashkil etilganligi;
qo‘l jangi Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari orasida har yili o‘tkaziladigan “Armiya o‘yinlari” dasturiga kiritilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
2. Qo‘l jangi sport turini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilansin:
qo‘l jangi bo‘yicha tizimli ravishda musobaqalar o‘tkazish hamda iqtidorli sportchilarni aniqlash, tanlash va saralash (seleksiya);
qo‘l jangini yana-da ommalashtirish, bu borada yoshlarni sport klublari, seksiyalari va to‘garaklariga keng jalb etish hamda shu orqali sportchilarning jinoyatlarni sodir etish va jinoiy guruhlarga qo‘shilib ketishining oldini olish;
qo‘l jangi bo‘yicha professional trenerlar, malakali hakamlar va mutaxassislarni tayyorlash tizimini rivojlantirish, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqish;
qo‘l jangi bilan shug‘ullanish uchun zarur moddiy-texnik baza va infratuzilmani shakllantirish;
qo‘l jangini ham ustuvor sport turi sifatida Qurolli Kuchlar va huquqni muhofaza qilish organlarining jismoniy tayyorgarlik mashg‘ulotlariga bosqichma-bosqich kiritish;
qo‘l jangini Qurolli Kuchlar xizmatchilari va huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari hamda aholi o‘rtasida, shu jumladan, ommaviy axborot vositalari orqali keng targ‘ib qilish.
3. O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi, Milliy gvardiya, Davlat xavfsizlik xizmati, Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi hamda Sportni rivojlantirish vazirligining 2023 yildan boshlab anʼanaviy tarzda qo‘l jangi sport turi bo‘yicha:
har yili Toshkent shahrida 14 yanvar ‒ Vatan himoyachilari kuniga bag‘ishlangan Qurolli Kuchlar chempionatini hamda o‘z xizmat vazifasini bajarish chog‘ida qahramonlik va jasorat ko‘rsatib, halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va xodimlar xotirasiga bag‘ishlangan Xotira turnirini tashkil etish;
har yili Namangan shahrida professional sportchilar o‘rtasida “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi” xalqaro turnirini o‘tkazish;
har ikki yilda bir marotaba Qarshi, Samarqand va Buxoro shaharlarida yoshlar o‘rtasida “Amir Temur kubogi” xalqaro turnirini o‘tkazish to‘g‘risidagi takliflari maʼqullansin.
O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi (R.Djurayev), Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
ikki oy muddatda ushbu qarorning 3-bandida ko‘rsatilgan musobaqalarga puxta tayyorgarlik ko‘rish va ularni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin;
xalqaro turnirlarda mahalliy sportchilar bilan birgalikda yuqori reytingga ega bo‘lgan kuchli xalqaro sportchilar, trenerlar va hakamlarning ishtirokini taʼminlasin;
yuqoridagi musobaqalar va turnirlarni o‘tkazish jarayonini mahalliy va xorijiy ommaviy axborot vositalari hamda boshqa kommunikatsiya manbalarida keng yoritsin.
Turizm va madaniy meros vazirligi (B.Ibragimov) yuqoridagi musobaqalar va turnirlarni turistik marshrutlar obyektlari ro‘yxatiga kiritsin, ularga xorijiy va mahalliy turistlarni jalb qilish choralarini ko‘rsin.
4. Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov), O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi (R.Djurayev):
uch oy muddatda qo‘l jangi bo‘yicha trenerlar, hakamlar va mutaxassislarni qayta tayyorlash hamda ularning malakasini oshirish rejasini tasdiqlasin va uning amalga oshirilishini taʼminlasin;
Xalq taʼlimi vazirligi bilan birgalikda 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta taʼlim maktablarida qo‘l jangi bo‘yicha taniqli va faxriy sportchilar hamda trenerlar ishtirokida seminar, trening, mahorat saboqlarini tashkil etsin.
5. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi bilan birgalikda ikki oy muddatda:
a) har bir hududning bitta tuman (shahar)ida qo‘l jangini ustuvor sport turi sifatida belgilasin hamda uni rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqsin. Bunda, quyidagilar nazarda tutilsin:
tegishli tuman (shahar)da qo‘l jangi bo‘yicha sport bazalarini tashkil etish yoki mavjudlarini ushbu sport turiga qayta ixtisoslashtirish;
tegishli tuman (shahar)da qo‘l jangini ommalashtirish maqsadida mahalliy byudjetlarning qoldiq mablag‘lari va daromadlar rejasining oshirib bajarilgan qismidan mablag‘ yo‘naltirish;
b) O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi hududiy bo‘linmalarining moliyaviy va moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga ko‘maklashsin;
v) joylardagi rahbar kadrlar orasidan nomzodlarni O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi hududiy bo‘linmalarining raisi lavozimiga tavsiya etib borsin.
6. Toshkent shahar hokimligi (J.Artikxodjayev), Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (A.Ortiqov), Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) 2022 yil yakuniga qadar O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasini maʼmuriy bino bilan, shuningdek, qo‘l jangi bo‘yicha milliy terma jamoa aʼzolarining o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini o‘tkazish uchun sport bazasi bilan tekin foydalanish huquqi asosida taʼminlash choralarini ko‘rsin. Bunda:
O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi tomonidan sport bazalariga metodik yordam ko‘rsatish;
O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi tomonidan umumiy va maxsus jismoniy tayyorgarlik, o‘quv mashg‘ulotlari va musobaqalarni o‘tkazish uchun ochiq turdagi sport maydoni va sport zallaridan foydalanish belgilab qo‘yilsin.
7. Qo‘l jangi sport turini yana-da rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha manzilli chora-tadbirlar dasturi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Milliy gvardiya (R.Djurayev), Davlat xavfsizlik xizmati (A.Azizov), Mudofaa vazirligi (B.Kurbanov), Ichki ishlar vazirligi (P.Bobojonov), Favqulodda vaziyatlar vazirligi (A.Kuldashev), Davlat bojxona qo‘mitasi (A.Mavlonov) va boshqa huquqni muhofaza qilish organlari bir oy muddatda Qurolli Kuchlar va huquqni muhofaza qilish organlarining jismoniy tayyorgarlik mashg‘ulotlariga qo‘l jangini kiritish, shuningdek, tizim xizmatchilari va xodimlari orasida mazkur sport turini keng targ‘ib qilish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqsin va amalga oshirsin.
9. O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi (R.Djurayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.Xodjayev) hamda Sportni rivojlantirish vazirligi (A.Ikramov) bir oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi qo‘l jangi sport turini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarni ommalashtirishga qaratilgan targ‘ibot dasturini ishlab chiqsin va amalga oshirsin:
qo‘l jangi bo‘yicha maqolalar yozish va eʼlon qilish, shuningdek, maxsus roliklar tayyorlash va efirga uzatish;
faxriy ustozlar va nufuzli musobaqalar g‘oliblari ishtirokida turkum teleko‘rsatuvlarni tashkil etish;
qo‘l jangi bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish jarayonlarini hamda ularda erishilgan yutuqlarni keng yoritish va targ‘ib qilish.
10. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari hududiy telekanallar, ommaviy axborot vositalari va boshqa kommunikatsiya manbalarida mazkur qarorning maqsad va vazifalari, qo‘l jangi sport turi bo‘yicha maʼlumotlarni keng yoritib borish ishlarini amalga oshirib borsin.
11. Ushbu qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga masʼul va shaxsiy javobgar etib sportni rivojlantirish vaziri A.I.Ikramov hamda O‘zbekiston huquqni muhofaza qilish organlarining Qo‘l jangi federatsiyasi raisi,  Milliy gvardiya qo‘mondoni R.M.Djurayev belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun masʼul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему развитию вида спорта рукопашный бой
В целях дальнейшей популяризации вида спорта рукопашный бой среди населения, особенно молодежи, военнослужащих Вооруженных Сил и сотрудников правоохранительных органов, укрепления материально-технической базы сферы, а также дальнейшего усиления внимания к подготовке квалифицированных кадров, тренеров и судей:
1. Принять к сведению, что:
более 10 тысяч молодых людей и военнослужащих (сотрудников) регулярно занимаются рукопашным боем;
подготовлены 230 мастеров спорта Узбекистана и 60 мастеров спорта Узбекистана международного класса по рукопашному бою;
рукопашный бой объединяет в себе такие виды спорта, как бокс, таэквондо, борьба, каратэ, самбо, ушу, и в последние годы приобретает все большую популярность по сравнению с другими традиционными видами спорта;
по инициативе правоохранительных органов республики и физкультурно-спортивного общества «Динамо» создана Федерация рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана;
рукопашный бой включен в программу «Армейских игр», ежегодно проводимых среди стран Содружества Независимых Государств.
2. Определить основными направлениями развития вида спорта рукопашный бой:
систематическое проведение соревнований по рукопашному бою, а также выявление, выбор и отбор (селекцию) талантливых спортсменов;
дальнейшую популяризацию рукопашного боя, широкое вовлечение молодежи в спортивные клубы, секции и кружки в этом направлении,
а также посредством этого предотвращение совершения спортсменами преступлений и присоединения их к преступным группировкам;
развитие системы подготовки профессиональных тренеров, квалифицированных судей и специалистов по рукопашному бою, разработку учебно-методических пособий;
формирование необходимой материально-технической базы и инфраструктуры для занятий рукопашным боем;
поэтапное включение также рукопашного боя в качестве приоритетного вида спорта в занятия по физической подготовке Вооруженных Сил и правоохранительных органов;
широкую пропаганду рукопашного боя среди военнослужащих Вооруженных Сил и сотрудников правоохранительных органов, а также среди населения, в том числе через средства массовой информации.
3. Одобрить предложения Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана, Национальной гвардии, Службы государственной безопасности, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Государственного таможенного комитета и Министерства развития спорта о проведении традиционно начиная с 2023 года по виду спорта рукопашный бой:
ежегодно в городе Ташкенте – чемпионата Вооруженных Сил, посвященного 14 января ‒ Дню защитников Родины, а также Турнира памяти в честь памяти погибших военнослужащих и сотрудников, проявивших героизм и мужество, павших при исполнении воинского долга;
ежегодно в городе Намангане – международного турнира «Кубок Президента Республики Узбекистан» среди профессиональных спортсменов;
раз в два года в городах Карши, Самарканде и Бухаре –международного турнира «Кубок Амира Темура» среди молодежи.
Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана (Джураев Р.), Министерству развития спорта (Икрамов А.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
в двухмесячный срок утвердить план мероприятий по тщательной подготовке и проведению на высоком уровне соревнований, указанных
в пункте 3 настоящего постановления;
обеспечить участие в международных турнирах наряду с отечественными спортсменами также сильных международных спортсменов, тренеров и судей с высоким рейтингом;
широко освещать процесс проведения вышеуказанных соревнований и турниров в местных и зарубежных средствах массовой информации и иных источниках коммуникаций.
Министерству туризма и культурного наследия (Ибрагимов Б.) включить вышеуказанные соревнования и турниры в перечень объектов туристских маршрутов, принять меры по привлечению к ним иностранных и местных туристов.
4. Министерству развития спорта (Икрамов А.), Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана (Джураев Р.):
в трехмесячный срок утвердить план переподготовки и повышения квалификации тренеров, судей и специалистов по рукопашному бою и обеспечить его реализацию;
совместно с Министерством народного образования организовать с 2022/2023 учебного года в средних общеобразовательных школах семинары, тренинги, мастер-классы с участием известных и почетных спортсменов и тренеров по рукопашному бою.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Федерацией рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана в двухмесячный срок:
а) определить рукопашный бой как приоритетный вид спорта в одном районе (городе) каждого региона и разработать «дорожные карты» по его развитию и популяризации. При этом предусмотреть:
создание в соответствующем районе (городе) спортивных баз по рукопашному бою или перепрофилирование существующих на данный вид спорта;
направление остаточных средств местных бюджетов и средств от перевыполненной части плана доходов на популяризацию рукопашного боя в соответствующем районе (городе);
б) оказать содействие укреплению финансовой и материально-технической базы территориальных подразделений Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана;
в) рекомендовать кандидатов из числа руководящих кадров на местах на должность председателей территориальных подразделений Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана.
6. Хокимияту города Ташкента (Артикходжаев Ж.), Агентству по управлению государственными активами (Ортиков А.), Министерству развития спорта (Икрамов А.) до конца 2022 года принять меры по обеспечению Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана административным зданием, а также спортивной базой для проведения учебно-тренировочных сборов членов национальной сборной команды по рукопашному бою на основе права безвозмездного пользования. При этом определить:
оказание Федерацией рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана методического содействия спортивным базам;
использование Федерацией рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана спортивных площадок и спортивных залов открытого типа для проведения общей и специальной физической подготовки, учебных занятий и соревнований.
7. Утвердить Программу дополнительных адресных мер по дальнейшему развитию и популяризации вида спорта рукопашный бой согласно приложению.
8. Национальной гвардии (Джураев Р.), Службе государственной безопасности (Азизов А.), Министерству обороны (Курбанов Б.), Министерству внутренних дел (Бобожонов П.), Министерству по чрезвычайным ситуациям (Кулдашев А.), Государственному таможенному комитету (Мавлонов А.) и другим правоохранительным органам в месячный срок разработать и реализовать «дорожные карты» по включению рукопашного боя в занятия по физической подготовке Вооруженных Сил и правоохранительных органов, а также широкой пропаганде данного вида спорта среди военнослужащих и сотрудников системы.
9. Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана (Джураев Р.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.) и Министерству развития спорта (Икрамов А.) в месячный срок разработать и реализовать пропагандистскую программу, направленную на популяризацию проводимой работы по развитию вида спорта рукопашный бой, предусматривающую:
подготовку и публикацию статей о рукопашном бое, а также создание и трансляцию специальных роликов;
организацию цикла телепередач с участием почетных наставников и победителей престижных соревнований;
широкое освещение и пропаганду процессов проведения соревнований по рукопашному бою и достигнутых в них побед.
10. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента осуществлять работу по широкому освещению на региональных телеканалах, в средствах массовой информации и других коммуникационных источниках информации
о целях и задачах настоящего постановления, виде спорта рукопашный бой.
11. Возложить на министра развития спорта Икрамова А.И. и председателя Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Узбекистана, командующего Национальной гвардией Джураева Р.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его выполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.A.