O‘zbekistonda "Pekiti Tirsia Kali" federatsiyasining tashkil etilishi va xalqaro hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekistonda jang san’ati va o‘zini-o‘zi himoya qilish tizimini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish borasida Milliy gvardiya homiyligida "Pekiti tirsia kali" federatsiyasining shakllantirilishi va Adliya vazirligi tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi ushbu tizimni takomillashtirish uchun huquqiy asos bo‘lish bilan birga, Markaziy Osiyo mintaqasidagi mamlakatlar uchun hamkorlik imkoniyatlarini ham ochib berdi.
Amalga oshirilgan ishlar samarasida 2023-yilning mart oyidan beri Milliy gvardiyaning Ixtisoslashtirilgan o‘quv markazi negizida faoliyat yuritib kelayotgan va Markaziy Osiyo mintaqasida yagona bo‘lgan "Pekiti tirsia kali" “PTK Bantay” (Jangchi) sport klubi maktabida mamlakatimiz kuch tuzilmalari harbiy xizmatchi va xodimlari bilan tizimli ravishda trening va mashg‘ulotlar o‘tkazib kelinmoqda.
Mazkur jang san’atini rivojlantirish borasida O‘zbekistonga bildirilgan ishonchning mantiqiy davomi sifatida, ilk bor Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston respublikalari mutaxassislari Buxoro shahriga taklif qilingan holda "Pekiti Tirsia Kali" Jahon federatsiyasining prezidenti Rommel Tortal boshchiligida navbatdagi seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur seminar-trening joriy yilning 21-maydan 9-iyun kuniga qadar bir oy davom etdi va mashg‘ulot yakunida Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayevning "Pekiti Tirsia Kali" Jahon federatsiyasi prezidenti Rommel Tortal bilan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda federatsiyaning tashkil qilinganligi va jang san’atining zamonaviy usullari, maxsus bo‘linmalar uchun o‘zini-o‘zi himoya qilish texnikalari va xalqaro standartlar bo‘yicha maxsus dasturlar ishlab chiqish, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikda turli trening va tajriba almashinuv tadbirlarini tashkil etish, ushbu jang san’ati bo‘yicha xalqaro musobaqalar o‘tkazish hamda mutaxassislarning malakasini oshirib borish kabi muhim masalalarning istiqbolli rejalari muhokama qilindi.
Shuningdek, qadimiy va navqiron Buxoro shahrida tashkil etilgan ushbu seminar-trening muhim ahamiyat kasb etib, "Pekiti Tirsia Kali" jang san’ati bo‘yicha O‘zbekiston va xorijiy mutaxassislar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish maydoni bo‘lgani  va  hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash imkoni yaratilgani e’tirof etildi.

The establishment of the 'Pekiti Tirsia Kali' Federation in Uzbekistan and a new stage of international cooperation
The formation of the "Pekiti Tirsia Kali" Federation under the sponsorship of the National Guard and its official registration by the Ministry of Justice marks a new stage in the development of martial arts and self-defense systems in Uzbekistan. This step not only provides a legal foundation for the improvement of the system but also opens up new opportunities for cooperation with other countries in the Central Asian region.
As a result of these efforts, since March 2023, systematic training sessions and exercises have been conducted at the “PTK Bantay” (Warrior) sports club school, which operates on the basis of the National Guard’s Specialized Training Center and is the only one of its kind in Central Asia. These sessions involve military personnel and officers from Uzbekistan’s security agencies.
As a logical continuation of the trust shown toward Uzbekistan in promoting this martial art, specialists from Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan were invited to the city of Bukhara for the first time, where another seminar-training was organized under the leadership of Rommel Tortal, President of the World Federation of Pekiti Tirsia Kali.
This seminar-training took place over the course of a month, from May 21 to June 9 of this year. At the conclusion of the training, a working meeting was held between the Commander of the National Guard, Major General R. Djurayev, and Rommel Tortal, President of the World Federation of Pekiti Tirsia Kali.
During the meeting, they discussed promising plans such as the establishment of the federation, the development of modern methods of martial arts, self-defense techniques for special units, the creation of specialized programs based on international standards, organizing various training and exchange events in cooperation with Central Asian countries, holding international competitions in this martial art, and improving the qualifications of specialists.
Additionally, it was noted that the seminar-training held in the ancient and vibrant city of Bukhara played an important role as a platform for experience exchange between Uzbek and foreign experts in the Pekiti Tirsia Kali martial art, and it created an opportunity to further strengthen cooperative ties.