O‘zbekistonda "Pekiti Tirsia Kali" federatsiyasining tashkil etilishi va xalqaro hamkorlikning yangi bosqichi
O‘zbekistonda jang san’ati va o‘zini-o‘zi himoya qilish tizimini rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish borasida Milliy gvardiya homiyligida "Pekiti tirsia kali" federatsiyasining shakllantirilishi va Adliya vazirligi tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi ushbu tizimni takomillashtirish uchun huquqiy asos bo‘lish bilan birga, Markaziy Osiyo mintaqasidagi mamlakatlar uchun hamkorlik imkoniyatlarini ham ochib berdi.
Amalga oshirilgan ishlar samarasida 2023-yilning mart oyidan beri Milliy gvardiyaning Ixtisoslashtirilgan o‘quv markazi negizida faoliyat yuritib kelayotgan va Markaziy Osiyo mintaqasida yagona bo‘lgan "Pekiti tirsia kali" “PTK Bantay” (Jangchi) sport klubi maktabida mamlakatimiz kuch tuzilmalari harbiy xizmatchi va xodimlari bilan tizimli ravishda trening va mashg‘ulotlar o‘tkazib kelinmoqda.
Mazkur jang san’atini rivojlantirish borasida O‘zbekistonga bildirilgan ishonchning mantiqiy davomi sifatida, ilk bor Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston respublikalari mutaxassislari Buxoro shahriga taklif qilingan holda "Pekiti Tirsia Kali" Jahon federatsiyasining prezidenti Rommel Tortal boshchiligida navbatdagi seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur seminar-trening joriy yilning 21-maydan 9-iyun kuniga qadar bir oy davom etdi va mashg‘ulot yakunida Milliy gvardiya qo‘mondoni general-mayor R.Djurayevning "Pekiti Tirsia Kali" Jahon federatsiyasi prezidenti Rommel Tortal bilan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda federatsiyaning tashkil qilinganligi va jang san’atining zamonaviy usullari, maxsus bo‘linmalar uchun o‘zini-o‘zi himoya qilish texnikalari va xalqaro standartlar bo‘yicha maxsus dasturlar ishlab chiqish, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikda turli trening va tajriba almashinuv tadbirlarini tashkil etish, ushbu jang san’ati bo‘yicha xalqaro musobaqalar o‘tkazish hamda mutaxassislarning malakasini oshirib borish kabi muhim masalalarning istiqbolli rejalari muhokama qilindi.
Shuningdek, qadimiy va navqiron Buxoro shahrida tashkil etilgan ushbu seminar-trening muhim ahamiyat kasb etib, "Pekiti Tirsia Kali" jang san’ati bo‘yicha O‘zbekiston va xorijiy mutaxassislar o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish maydoni bo‘lgani  va  hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash imkoni yaratilgani e’tirof etildi.

Создание Федерации «Пекити Тирсия Кали» в Узбекистане и новый этап международного сотрудничества
Создание Федерации «Пекити Тирсия Кали» под эгидой Национальной гвардии и ее государственная регистрация Министерством юстиции Узбекистана в целях вывода развития боевых искусств и систем самообороны на новый уровень не только послужило правовой основой для совершенствования данной системы, но и открыло возможности для сотрудничества для стран Центрально-Азиатского региона.
В результате проделанной работы с марта 2023 года Спортивная школа-клуб «Пекити Тирсия Кали» «ПТК Бантай» (Воин), действующая на базе Специализированного учебного центра Национальной гвардии и являющаяся единственной в Центрально-Азиатском регионе, систематически проводит тренировки и учения с военнослужащими и сотрудниками силовых структур страны.
Логическим продолжением работы по развитию древнейшего филиппинского боевого искусства в Узбекистане, а также подтверждением доверия к нашим энтузиазстам, впервые в город Бухару были приглашены специалисты из республик Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан на очередной семинар-тренинг, который проходил под руководством президента Всемирной федерации «Пекити Тирсия Кали» Роммеля Тортала.
Данный семинар-тренинг длился месяц – с 21 мая по 9 июня текущего года, а по окончании обучения состоялась рабочая встреча командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева с президентом Всемирной федерации «Пекити Тирсия Кали» Роммелем Торталом.
Стороны обсудили организацию федерации и дальнейшие планы по таким важным вопросам, как разработка современных методик боевых искусств, приемов самообороны для спецподразделений и специальных программ по международным стандартам, организация различных мероприятий по обучению и обмену опытом совместно со странами Центральной Азии, проведение международных соревнований по этому боевому искусству, повышение квалификации специалистов.
Было также признано, что данный семинар-тренинг, организованный в древнем и вечно молодом городе Бухара, имеет большое значение, являясь площадкой для обмена опытом между узбекскими и зарубежными специалистами по боевому искусству «Пекити Тирсия Кали» и создавая возможность для дальнейшего укрепления сотрудничества.