Bugungi kunda ekologik muammolar ko‘plab mamlakatlarning global mavzusiga aylanib ulgurgan. Bu esa, butunjahon hamjamiyatini ona tabiatni asrashga chaqirmoqda. Davlatimiz rahbarining mazkur yo‘nalishdagi faol tashabbusi ortidan yurtimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha bo‘yicha Andijon viloyati xokimi qaroriga asosan Andijon tumanidagi Bo‘taqara MFY hududidagi 2 gektar yer maydoni Milliy gvardiya Andijon viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda Qo‘riqlash boshqarmasi xodimlari tomonidan maxsus transport vositalar orqali ishlov berilib 850 tup xar-xil turdagi mevali daraxtlar ekilib sug‘orish ishlari olib borildi.

Продолжается работа в рамках общенационального проекта «Яшил Макон»
Сегодня экологические проблемы стали глобальной проблемой для многих стран. Это призывает мировое сообщество защитить наш общий дом - землю. Следуя активной инициативе главы нашего государства в этом направлении, в нашей стране реализуется общенациональный проект «Яшил Макон».
В рамках данного проекта по инициативе хокимията Андижанской области в махаллинском сходе граждан "Бутакара" Андижанского района с помощью спецтехники было обработано 2 га. земли, после чего военнослужащими и сотрудниками Управления Национальной гвардии по Андижанской области и областного управления “Охрана” высажено 850 различных видов плодовых деревьев.