Toshkent shahrining Shayxontohur tumanida joylashgan "Eski Juva" bozorida xaridor va sotuvchi o‘rtasida ziddiyat yuzaga keldi. Mast bo‘lgan erkak, keyinchalik maʼlum bo‘lishicha, ilgari O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 97-moddasi ("Qasddan odam o‘ldirish") bo‘yicha sudlangan, bozorda savdo qilayotgan ayolga pichoq bilan tahdid qilgan.
Hodisa joyiga jamoat joylarida huquq-tartibotni va fuqarolar xavfsizligini taʼminlayotgan Milliy gvardiya Toshkent shahri bo‘yicha boshqarmasi xodimlari darhol yetib kelishdi.
Gvardiyachilar tomonidan tezkorlik bilan 70 yoshli M. R. ning qo‘lidagi pichoq olib qo‘yildi M. R. esa qo‘lga olinib, ichki ishlar bo‘limiga olib borildi. Tortib olingan pichoq ichki ishlar boshqarmasi xodimlariga ashyoviy dalil sifatida topshirildi.

Сотрудники Национальной гвардии предотвратили трагический исход конфликта
На рынке «Эски Жува», расположенном в Шайхантахурском районе г. Ташкента, между посетителем и продавцом возник конфликт. Мужчина в состоянии алкогольного опьянения, как позже выяснилось, ранее судимый по статье 97 («Умышленное убийство») Уголовного кодекса Республики Узбекистан, угрожал ножом женщине, торгующей на рынке.
На место незамедлительно прибыли сотрудники Управления Национальной гвардии по городу Ташкенту, обеспечивающие правопорядок и безопасность граждан в общественных местах.
Профессиональными действиями гвардейцы обезоружили 70-летнего М. Р., задержали его и доставили в отдел внутренних дел. Изъятый нож передан сотрудникам ОВД для приобщения к делу в качестве вещественного доказательства.