O‘ZBEK-BRITANIYA HAMKORLIGINING HARBIY SOHADAGI YANGI BOSQICHI
Joriy yil 15-16 iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: Mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining Janubiy Osiyo va Hamdo‘stlik ishlari bo‘yicha davlat vaziri Lord Ahmad Uimbldon rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘lib turibdi.
Tashrif doirasida, oldindan erishilgan kelishuvlarga muvofiq, oliy martabali mehmonning O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni, general-mayor R.Djurayev bilan uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat hukumatlari o‘rtasidagi doimiy muloqot tufayli harbiy, harbiy-texnikaviy va huquqni muhofaza qilish sohalaridagi hamkorlikning yuqori darajasiga erishilganligi, bu o‘z navbatida, xavfsizlik yo‘nalishidagi aloqalarni yana-da mustahkamlash imkonini berayotganligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama do‘stona aloqalarning holati to‘g‘risida fikr almashilib, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi Mudofaa vazirligi o‘rtasida 2021-2022 yillarga mo‘ljallangan ikki tomonlama hamkorlik rejasi imzolandi.
Iliq va do‘stona muhitda o‘tkazilgan uchrashuv so‘ngida yuqori martabali mehmon O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining faxriy mehmonlari kitobida samimiy tilaklarini yozib qoldirdi.

НОВЫЙ ЭТАП УЗБЕКСКО-БРИТАНСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА В ВОЕННОЙ СФЕРЕ
В рамках международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», проходящей в городе Ташкенте в период с 15 по 16 июля текущего года, в Республике Узбекистан с официальным визитом находится Государственный министр Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии по делам Южной Азии и Содружества Лорд Ахмад Уимблдонский.
В ходе визита в соответствии с ранее достигнутыми договоренностями состоялась встреча высокопоставленного гостя с Командующим Национальной гвардией Республики Узбекистан генерал-майором Р. Джураевым.
На встрече отмечено, что благодаря регулярному диалогу между правительствами двух стран достигнут высокий уровень сотрудничества в военной, военно-технической и правоохранительной сферах, что позволяет поддерживать активные связи в области безопасности.
Вместе с этим, состоялся обмен мнениями о состоянии двустороннего сотрудничества, а также рассмотрены перспективные направления дальнейшего эффективного взаимодействия.
По итогам встречи подписан План двустороннего сотрудничества между Национальной гвардией Республики Узбекистан и Министерством обороны Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии на 2021-2022 годы.
В завершении мероприятия, прошедшей в теплой и дружественной обстановке, высокопоставленный гость оставил теплые пожелания в книге почетных гостей Национальной гвардии Республики Узбекистан.