O‘ZBEK-BRITANIYA HAMKORLIGINING HARBIY SOHADAGI YANGI BOSQICHI
Joriy yil 15-16 iyul kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: Mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya doirasida Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining Janubiy Osiyo va Hamdo‘stlik ishlari bo‘yicha davlat vaziri Lord Ahmad Uimbldon rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘lib turibdi.
Tashrif doirasida, oldindan erishilgan kelishuvlarga muvofiq, oliy martabali mehmonning O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni, general-mayor R.Djurayev bilan uchrashuvi tashkil etildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat hukumatlari o‘rtasidagi doimiy muloqot tufayli harbiy, harbiy-texnikaviy va huquqni muhofaza qilish sohalaridagi hamkorlikning yuqori darajasiga erishilganligi, bu o‘z navbatida, xavfsizlik yo‘nalishidagi aloqalarni yana-da mustahkamlash imkonini berayotganligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, ikki tomonlama do‘stona aloqalarning holati to‘g‘risida fikr almashilib, hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi hamda Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi Mudofaa vazirligi o‘rtasida 2021-2022 yillarga mo‘ljallangan ikki tomonlama hamkorlik rejasi imzolandi.
Iliq va do‘stona muhitda o‘tkazilgan uchrashuv so‘ngida yuqori martabali mehmon O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining faxriy mehmonlari kitobida samimiy tilaklarini yozib qoldirdi.

A NEW STAGE OF UZBEK-BRITISH COOPERATION IN THE MILITARY SPHERE
Within the framework of the international conference “Central and South Asia: Regional Interconnectedness. Challenges and Opportunities”, held in the city of Tashkent in the period from
July 15 to 16 of this year, the Minister of State of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland for South Asia and the Commonwealth, Lord Ahmad of Wimbledon, is on an official visit to the Republic of Uzbekistan.
During the visit, in accordance with the previously reached agreements, the high-ranking guest met with the Commander of the National guard of the Republic of Uzbekistan, major-general R. Djuraev.
It was noted at the meeting that thanks to the regular dialogue between the governments of the two countries, a high level of cooperation in the military, military-technical and law enforcement spheres has been achieved, which allows to maintain active ties
in the field of security.
At the same time, the sides exchanged views on the state of bilateral cooperation, as well as considered promising areas for further effective collaboration.
Following the meeting, a Plan of bilateral cooperation between National guard of the Republic of Uzbekistan and Ministry of Defense of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland for 2021-2022 was signed.
At the end of the event, which was held in a warm and friendly atmosphere, the high-ranking guest left warm wishes in the book of honorary guests of the National Guard of the Republic of Uzbekistan.