Avval xabar berganimizdek, Davlatimiz rahbari topshirig‘iga binoan Milliy gvardiya qo‘mondoni R.Djurayev boshchiligidagi idoralararo ishchi guruh tomonidan, Navoiy viloyatida  aholining muammolarini aniqlash va bartaraf etish hamda kriminogen vaziyat barqarorligini taʼminlashga qaratilgan chora-tadbirlar davom ettirilmoqda
O‘rganishlar davomida  aholini tashvishga solayotgan dolzarb kundalik ijtimoiy-maishiy muammolarni hal etishda sektorlar faoliyatining samaradorligi, ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirish, oilaviy tadbirkorlik, yoshlar va ayollarning tashabbuskor loyihalariga ko‘maklashish choralari ko‘rilmoqda.
Xususan, bugun idoralararo ishchi guruh tarkibidagi  masʼul vazirlik va idoralar mutasaddilari joylarga chiqib aholi bilan uchrashdilar va   aniqlangan muammolarning aksariyati murojaat qilgan fuqarolar ko‘z o‘ngida hal qilindi. Amalga oshirilayotgan hamkorlikdagi ishlar samarasida, viloyatdagi kriminogen vaziyatni yana-da barqarorlashtirish hamda aholi o‘rtasida ishsizlikni qisqartirish ayniqsa ayollar va yoshlarni bandligini taʼminlashga  qaratilgan  masalalar o‘z yechimini topmoqda.

Как сообщалось ранее, во исполнение поручений главы государства межведомственная рабочая группа под руководством командующего Национальной гвардией Р. Джураева проводит мероприятия по выявлению и устранению проблем населения, поддержанию стабильности криминогенной обстановки в Навоийской области
В частности, изучаются качество и результативность деятельности секторов по социально-экономическому развитию регионов области, принимаются меры по повышению эффективности функционирования всех отраслей экономики и социальной сферы, сокращению безработицы и бедности, поддержке семейного предпринимательства, молодежных и женских инициативных проектов, в том числе, направленных на решение повседневных социально-бытовых проблем, волнующих население.
Так, сегодня ответственные лица задействованных министерств и ведомств в составе межведомственной рабочей группы выезжали на места выезжали, где встречались с жителями. Большинство проблем, о которых сообщали граждане, решались на месте. В результате взаимодействия и оперативного реагирования на обращения граждан решаются вопросы, направленные на стабилизацию криминогенной обстановки, снижение уровня безработицы среди населения, особенно среди женщин и молодежи.