O‘zbekiston funksional ko‘pkurash Federatsiyasi 3 yoshga to‘ldi!
Milliy gvardiya qo‘mondonligi va shaxsiy tarkibi Federatsiyasining uch yilligi munosabati bilan sportchilar va murabbiylarini samimiy muborakbod etib, muvaffaqiyat va g‘alabalar tilaydi!
Federatsiyaning shakllanishi va rivojlanishiga mazkur Federatsiya raisining birinchi o‘rinbosari katta leytenant L.Temayevaning hissasi katta. Yengil atletika bo‘yicha sport ustaligiga nomzod, ko‘p karra medal sovrindori, funksional ko‘pkurash bo‘yicha murabbiy va sportchi Lyubov Avliyevna 2018 yilda KrossFitga qiziqa boshlagan. U funksional ko‘pkurash bo‘yicha birinchi o‘quv qo‘llanmasi muallifi, harbiy xizmatchi hamda xodimlar uchun funksional ko‘pkurash dasturi bo‘yicha uslubiy qo‘llanma yaratuvchisi.
Milliy gvardiya qo‘mondoni o‘rinbosari polkovnik M.G‘aniyev raisligida Federatsiya yaratilgan yilning birinchi oylaridanoq yirik musobaqalar o‘tkazilishi boshlandi. Mamlakatimizning bir qator yetakchi sport tashkilotlari bilan shartnoma va memorandumlar imzolandi.
Xususan, 2021 yilning noyabr oyidayoq funksional ko‘pkurash Federatsiyasi tomonidan bolalar va kattalar uchun sport seksiyalari ochildi. Shu bilan birga, murabbiy va sportchilar nogiron va ruhiy kasalliklarga chalingan bolalar, shuningdek Mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilariga alohida eʼtibor qaratilib, ularning sport bilan shug‘ullanishlari uchun shart-sharoitlar yaratildi.
Shu kungacha Toshkent shahrining o‘zida 20 ta yangi sport seksiyalari ochildi. Mazkur sport turi bilan sportchi va havaskorlar hududlardagi sport klublarida faol shug‘ullanib kelishmoqda. Quvonarlisi shundaki, funksional ko‘pkurash mahalliy yoshlar o‘rtasida ham keng ommalashmoqda.
2022 yilning aprel oyidan boshlab 5 nafar imkoniyati cheklangan bolalar professional sportga tayyorlandi. Hozirda esa ular Milliy Paralimpiya terma jamoasi aʼzolari hisoblanishadi, shuningdek 20 dan ortiq bolalar futbol, taekvando va velosport kabi sport turlari bo‘yicha o‘qitildi.
Federatsiya tomonidan O‘zbekistonda 10 ta xalqaro turnir tashkil etildi va o‘tkazildi. Ko‘pkurash bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi xalqaro maydonda o‘zini ko‘rsatib, oltin va kumush medallarga ega bo‘ldi va bugungi kunda sportchilar soni ortib bormoqda. Hozirda havaskorlar toifasida 50 ga yaqin sportchilar, professional toifada esa 20 nafar sportchilar mavjud. Toshkent shahrida 15 nafar, Samarqandda 10 nafar murabbiy malaka oshirdi va tayyorlandi.
Federatsiya joriy yilning 17-19 may kunlari Osiyo chempionatiga mezbonlik qilish kabi yutuqni qo‘lga kiritganidan albatta faxrlanamiz.
Federatsiyaning maqsadli dasturida ko‘rsatilganidek, sog‘lom turmush tarzi va umuminsoniy qadriyatlarni targ‘ib qilish, yoshlarning maʼnaviy-axloqiy tarbiyasini yaxshilash, fuqarolar salomatligini mustahkamlash, aholi o‘rtasida funksional ko‘pkurashni ommalashtirish, shuningdek, ushbu sohada xorijiy davlatlar bilan xalqaro aloqalarni o‘rnatish va rivojlantirish bo‘yicha ko‘p ishlar amalga oshirilmoqda.
Funksional ko‘pkurashning paydo bo‘lish tarixi judayam qiziqarli, dastlab, u 80-90-yillarda umumiy jismoniy tarbiya tizimida ishlab chiqilib, joriy qilingan. U harbiy xizmatchilar, maktab o‘quvchilari va universitet talabalari o‘rtasida jismoniy tayyorgarlik darajasini oshirish, shuningdek, sportchilarning musobaqalarga tayyorgarligini yana-da mustahkamlash maqsadida foydalanilgan.
2000 yilda Greg Glassman va uning rafiqasi Lauren Djenay KrossFit (inglizcha kross - "kesib o‘tmoq", “fitnes” - “fitness”)ga asos soldi, bu og‘ir atletika, sakrash elementlari bilan intensiv intervalli mashg‘ulotlar, pauerlifting (sportchi uchun eng og‘ir bo‘lgan og‘irlik qarshiligini yengish), yugurish, gimnastika, og‘irlikni ko‘tarish va boshqa sport mashg‘ulotlarini o‘z ichiga oladi.
Mamlakatimizda ushbu sport turi 2021 yil 23 avgust oyida Funksional ko‘pkurash sifatida rasman ro‘yxatga olindi.
Yangi sport turi nafaqat yoshlar orasida, balki aholining barcha qatlamlari orasida tez ommalashib bormoqda. Masalan, 35+ yosh toifasida sportchilar soni ortib, bugungi kunda ular soni 20 nafarga yetdi.
O‘zbekiston ko‘pkurash Federatsiyasi sportchi va murabbiylari kelajakda xalqaro va Olimpia o‘yinlarida yuqori natijalarga erishib, mamlakatimiz bayrog‘ini ko‘klarga ko‘tarilishiga o‘z hissalarini qo‘shishlariga Milliy gvardiya qo‘mondonligi ishonch bildiradi va bu borada ularga ulkan zafarlar tilab qoladi.

Федерации функционального многоборья Узбекистана – 3 года!
Командование и личный состав Национальной гвардии Республики Узбекистан поздравляет руководство, тренеров и спортсменов Федерации функционального многоборья с трехлетием со дня создания и желают дальнейших успехов и спортивных побед!
Созданная в апреле 2021 года по инициативе командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева Федерация функционального многоборья за прошедший короткий срок провела значительную работу и добилась заметных результатов.
Весомый вклад в становление и развитие Федерации вносит первый заместитель председателя старший лейтенант Л. Темаева. Кандидат в мастера спорта по легкой атлетике, неоднократный призер республики, тренер по функциональному многоборью и действующий атлет Любовь Авлиевна увлеклась CrossFit в 2018 году. Она – автор первого учебного пособия по функциональному многоборью, создатель методического пособия программы обучения функциональному многоборью для военнослужащих и сотрудников.
В первый же год создания Федерацией, председателем которой является заместитель командующего Национальной гвардией полковник М. Ганиев, были проведены крупные состязания, заключены договоренности и подписаны меморандумы с целым рядом ведущих спортивных организаций страны.
В ноябре того же года Федерация функционального многоборья открыла секции для детей и взрослых. При этом особое внимание тренеры и спортсмены уделяли и уделяют детям с ограниченными физическими возможностями и ментальными расстройствами, а также воспитанникам домов «Мехрибонлик».
С момента создания Федерации открылось 20 новых секций в Ташкенте, и различные спортивные клубы в областях стали активно заниматься функциональным многоборьем и популяризировать среди местной молодежи. С апреля 2022 года подготовлено и выпущено в большой спорт 5 детей с инвалидностью, которые на сегодня включены в состав Паралимпийской сборной. Базово подготовлено более 20 детей для занятий другими видами, такими как футбол, таэквондо, велоспорт. Федерацией организовано и проведено в Узбекистане 10 Международных турниров. Сборная Узбекистана по функциональному многоборью проявила себя на международной арене и принесла в копилку золотые и серебряные медали. Растет количество спортсменов. На сегодня категория любителей насчитывает порядка 50 постоянно действующих атлетов, в категории профессионалов – 20 спортсменов. Подготовлены и выпущены 15 тренеров в г. Ташкенте и 10 – в г. Самарканде.
С гордостью делимся тем, что Федерации выпала честь провести чемпионат Азии 17-19 мая 2024 г.
Многое делается для пропаганды здорового образа жизни и общечеловеческих ценностей, совершенствования духовно-нравственного воспитания молодёжи, содействия охране здоровья граждан, популяризации функционального многоборья среди населения, а также установления и развития международных связей с зарубежными странами в данной сфере, как и обозначено в целевой программе Федерации.
Интересна история возникновения функционального многоборья. Изначально в 80-90-х годах была разработана и внедрена система общей физической подготовки. Ее активно применяли среди военнослужащих, среди учащихся школ и университетов, чтобы повысить уровень физического развития, а также базовой подготовки спортсменов к соревнованиям. В 2000 году Грег Глассман и его жена Лорен Дженай основали CrossFit (с англ. cross — «пересекать», «форсировать» или «скрещивать» и fit — «фитнес»), который включал в себя интенсивные интервальные тренировки с элементами тяжелой атлетики, плиометрики (прыжковые тренировки), пауэрлифтинга (преодоление сопротивления максимально тяжелого для спортсмена веса), бега, гимнастики, гиревого спорта и других видов спортивной подготовки. В нашей стране этот вид спорта был официально зарегистрирован 23 апреля 2021 года как Функциональное многоборье.
Новый вид спорта быстрыми темпами завоевывает популярность. Причем, среди всех слоев населения, не только среди молодых. Например, возросло количество атлетов в возрастной категории 35+, и сегодня их насчитывается 20 спортсменов.
Уверены, что впереди у спортсменов и тренеров Федерации функционального многоборья Узбекистана – большое будущее, и впереди – участие в Олимпийских играх, на участие в которых сегодня претендует функциональное многоборье.