Milliy gvardiya qumondonligi hamda maktab direktorlari uchrashuvi o‘tkazilmoqda
Davlatimiz rahbarining Maktablardagi taʼlim-tarbiya va davomat yo‘nalishidagi ustuvor vazifalari yuzasidan Milliy gvardiya zimmasiga yuklatilgan davomatni yaxshilash, o‘quvchilar orasida qonunbuzarliklarning oldini olish, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, psixologik qo‘llab quvvatlash kabi ustuvor vazifalarni sifatli amalga oshirish bo‘yicha Namangan viloyatidagi 710 ta maktablarning direktorlari bilan vedeo konferensiya orqali uchrashuv o‘tkazildi.
Unda Milliy gvardiya qo‘mondoni o‘rinbosari polkovnik S.Mamayusupov, viloyat hokimi o‘rinbosari, maktabgcha va maktab taʼlimi boshqarmasi maʼsullari belgilab berilgan vazifalar yuzasidan viloyatda amalga oshirilayotgan ishlarni tahlil qilib, o‘quvchilarning darsga kelmaslik sabablarini aniqlash va ularni mashg‘ulotlarga qaytarish maqsadida tashkil etilgan “maktab – mahalla – oila” tizimiga alohida to‘xtalib o‘tishdi.
Mahalla yettiligi va maktab maʼmuriyati bilan xamkorlikda ko‘rilgan qatʼiy choralar natijasida, bugungi kunga kelib umumiy davomat 97,1 foizga yetganligi qayd etildi.
Bundan tashqari maktablarda “Xavfsiz maktab” konsepsiyasi bo‘yicha ham yangi tizimdagi qorovullik xizmatiga ham to‘xtalib o‘tili.

Состоялась встреча командования Национальной гвардии с директорами школ
Во исполнение задач, возложенных главой государства на Национальную гвардию, заместитель командующего полковник С. Мамаюсупов провел совещание с директорами школ Наманганской области, посвященное вопросам повышения посещаемости учащимися занятий, мерам предупреждения правонарушений среди школьников, их психологической поддержки, а также воспитанию несовершеннолетних в духе патриотизма. В совещании, проходившем в формате видеоконференцсвязи, участвовали директоры 710 школ Наманганской области.
В своих выступлениях заместитель командующего Национальной гвардией, заместитель хокима области, а также представители Управления дошкольного и школьного образования проинформировали собравшихся о результатах анализа работы, проведенной за период с 5 февраля текущего года, особо остановившись на мерах по укреплению взаимодействия системы "школа - семья - махалля". Участники совещания выступили со своими мнениями и предложениями о причинах, по которым школьники без объективных на то причин, пропускают школу.
Отмечено, что в результате мер, предпринятых в тесном сотрудничестве администрациями школ и махаллинской «семеркой», на сегодняшний день посещаемость достигла 97,1 процента.
Кроме этого, обсуждалась новая система службы охраны учебных заведений в рамках концепции «Безопасная школа».