Milliy gvardiya va ichki ishlar organlari jamoat joylarida huquq-tartibot va fuqarolar xavfsizligini taʼminlash borasidagi ishlarni kuchaytirmoqda.
So‘nggi 24 soat ichida Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari ichki ishlar xodimlari bilan birgalikda jamoat joylarida 40 dan ortiq maʼmuriy huquqbuzarliklarni aniqladi.
Shu bilan birga, jamoat joylarida alkogol mahsulotlari isteʼmoli bilan bog‘liq 31 ta holat qayd etildi.
Jumladvn, poytaxtning Quyliq bozorida 50 yoshli B.A. spirtli ichimlik isteʼmol qilgani uchun sayyor sud tomonidan 10 sutka maʼmuriy qamoq jazosi tayinlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183-moddasi (“Mayda bezorilik”) bilan 4 ta bayonnoma rasmiylashtirildi.
Xususan, Farg‘ona shahridagi “Al-Farg‘oniy” istirohat bog‘ida 36 yoshli S.X. o‘z tanishlari bilan janjal chiqarib, atrofdagilarning tinchlantirishga qilgan harakatlarini eʼtiborsiz qoldiradi. Natijada ushbu holat yuzasidan Milliy gvardiyaning Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilari tomonidan bayonnoma tuzilib, materiallar sudga taqdim etildi.
Bundan tashqari, kechasi fuqarolar tinchligini buzayotgan shaxslarga nisbatan tegishli choralar belgilanmoqda.
Jumladan, poytaxtning Olmazor tumani Farobiy ko‘chasida o‘z avtomashinasida musiqani baland ovozda eshitgan 20 yoshli X.N. ga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 192-moddasi (“Maishiy shovqinga qarshi kurash talablarini buzish”) bilan huquqbuzarlik sodir etganligi haqida bayonnoma tuzildi.
Taʼkillash joizki, qonun va tartibni buzuvchilar har doim ham Milliy gvardiya xodimlarining ogohlantirishlariga yetarlicha munosabat bildirmay, huquqbuzarlikni to‘xtatish haqidagi  talablarini bajarmayaptilar. Masalan, o‘tgan kun davomida O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 194-1-moddasi (“O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi harbiy xizmatchisi (xodimi)ning qonuniy talablariga rioya qilmaslik”) bilan ikkita bayonnoma tuzildi.
Yana bir holatda Andijon shahrida 19 yoshli M.Z sport majmuasiga tashrif buyuruvchilar bilan tortishib, uni tartibga chaqirgan Milliy gvardiyaning Andijon viloyati bo‘yicha boshqarmasi harbiy xizmatchilariga qarshilik ko‘rsatgan.
Guliston shahri, “Yurt bayrog‘i” maydonida 19 yoshli N.N. o‘zini noo‘rin tutib, xulq-atvor qoidalariga eʼtibor bermay, posbonlarning huquqbuzarlikni to‘xtatish bo‘yicha talablariga bo‘ysunmagan.
Natijada ularga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 194-1-moddasi bilan bayonnoma tuzilib, ikkala ish bo‘yicha materiallar sudlarga taqdim etildi.

Национальная гвардия и органы внутренних дел наращивают усилия по обеспечению правопорядка и безопасности граждан в общественных местах
За прошедшие сутки по республике военнослужащие Национальной гвардии совместно с органами внутренних дел выявили в общественных местах свыше 40 административных правонарушений. При этом 31 факт связан с употреблением алкогольной продукции в общественных местах. Так, в столице в Бектемирском районе на рынке «Куйлюк» 50-летний Б. А. распивал водку, а поскольку данный гражданин ранее уже привлекался к административной ответственности за это же правонарушение, в этот раз суд назначил ему 10 суток административного ареста.
По статье 183 («Мелкое хулиганство») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности было составлено 4 протокола. Например, в Фергане в парке развлечений Ал-Фаргони 36-летняя С. Х. учинила скандал со своими знакомыми, на замечания окружающих не реагировала. В итоге военнослужащие Управления Национальной гвардии по Ферганской области составили по данному факту протокол и передали материалы в суд.
Приняты меры в отношении лиц, которые в ночное время нарушают покой граждан. Так, в Алмазарском районе столицы составлен протокол в отношении 20-летней Х. Н., которая в 23.50 часов возле дома по ул. Фароби на полную громкость включила музыку в своем автомобиле. По данному факту составлен протокол о совершении правонарушения, предусмотренного статьей 192 («Нарушение требований по борьбе с бытовым шумом») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Не всегда нарушители закона и порядка адекватно реагируют на предупреждения гвардейцев и не выполняют требования прекратить правонарушение. Например, за прошедшие сутки по статье 194-1 («Невыполнение законных требований военнослужащего (сотрудника) Национальной гвардии Республики Узбекистан») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности было составлено два протокола. Одно происшествие произошло в г. Андижане, где 19-летний М. З. устроил «разборки» с посетителями спорткомплекса, и оказал сопротивление военнослужащим Управления Национальной гвардии по Андижанской области, которые призывали парня к порядку. В г. Гулистане на площади «Юрт байроғи» 19-летний Н. Н. вел себя неподобающе, пренебрегая принятыми правилами поведения в обществе, и не подчинился требованиям гвардейцев прекратить правонарушение. В отношении Н. Н. также составлен протокол по статье 194-1 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Материалы по обоим случаям переданы в органы суда.