O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Ixtisoslashtirilgan o‘quv markazida “Balandlik-ishg‘ol tayyorgarligining o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari tizimida balandlik-ishg‘ol tayyorgarligini zamonaviy, ilg‘or xorijiy tajribalarga asoslanib takomillashtirish, shuningdek, harbiy xizmatchilarning jangovor xizmati faoliyatida maxsus vazifalarni aʼlo darajada bajarishda ko‘nikma va malakalarini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Ixtisoslashtirilgan o‘quv markazida “Balandlik-ishg‘ol tayyorgarligining o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida Respublika ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Qurolli kuchlar harbiy meros va zamonaviy tadqiqotlar instituti, IIV Akademiyasi, Jamoat xavfsizligi Universiteti, IIV Qorovul qo‘shinlari, Qurolli kuchlar Akademiyasi, Chirchiq Oliy tank qo‘mondonlik muhandislik bilim yurti hamda Milliy gvardiya Toshkent shahar boshqarmasidan professor-o‘qituvchilar va mutaxassislar ishtirok etdilar.
Ilmiy-amaliy konferensiya davomida tashrif buyurganlar eʼtiboriga maʼruzachilar tomonidan “Maxsus vazifalarni bajarishda ko‘p qavatli binolarda maxsus karabinlardan foydalanish va patronli gaz granatalarini qo‘llash tartibi”, “Ko‘p qavatli binolarda jinoyatchilarni qo‘lga olish vaqtida balandlik ishg‘ol guruhi qo‘llanishining ahamiyati” singari mavzularda taqdimotlar havola etildi.
Konferensiya doirasida ishtirokchilar tomonidan balandlik-ishg‘ol tayyorgarligini yana-da takomillashtirish, shu bilan birga harbiy xizmatchilarning amaliy ko‘nikmalarini oshirish bo‘yicha ko‘plab taklif va mulohazalar bildirildi.

В Специализированном учебном центре Национальной гвардии Республики Узбекистан прошла Республиканская научно-практическая конференция на тему «Специфика проведения занятий по высотно-штурмовой подготовке»
В целях повышения качества и эффективности высотно-штурмовой подготовки в системе Вооруженных сил Республики Узбекистан на основе передового зарубежного опыта и современным наработок, а также для повышения навыков и квалификации по выполнению специальных заданий во время боевой службы военнослужащих была проведена Республиканская научно-практическая конференция на тему “Специфика проведения занятий по высотно-штурмовой подготовке” в Специализированном учебном центре Национальной гвардии Республики Узбекистан. В конференции участвовали представители профессорско-преподавательского состава военных учебных заведений, специалисты Министерства обороны Республики Узбекистан, Института военного наследия и современных исследований Вооруженных сил, Академии МВД, Университета общественной безопасности, Караульных войск МВД, Академии Вооруженных Сил, Чирчикского высшего танкового командо-инженерного училища а также Управления Национальной гвардией по г. Ташкенту.
В ходе научно-практической конференции лекторами были представлены презентации на темы, касающиеся порядка применения газовых патронов и гранат, использования специальных карабинов при выполнений специальных заданий в многоэтажных зданиях, применения высотно-штурмовой группы при задержании преступников в многоэтажных зданиях.
В рамках конференция участники дали свои предложения и высказали мнения по совершенствованию высотно-штурмовой подготовки и повышения практических навыков военнослужащих.