Tuproqqalʼa tumani “Qo‘riqlash” bo‘limi xodimlari va ichki ishlar organlari yo‘l-patrul xizmati inspektorlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatini bog‘laydigan Amudaryo temir yo‘l-avtomobil ko‘prigida saksovul yuklangan ikkita “Zil-53” avtomashinasini to‘xtatishdi.
Qizil kitobga kiritilgan va qonun bilan muhofaza qilinadigan relikt turdagi o‘simlikni noqonuniy kesish holati bo‘yicha, Z. X. va B. S.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi Kodeksining 79-moddasiga (Daraxtlarni, butalarni, boshqa o‘simliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yo‘q qilish yoki boshqa joyga ko‘chirib o‘tkazish) muvofiq bayonnoma tuzildi. Ish materiallari qonuniy qaror qabul qilish uchun sud organlariga topshirildi.

В Хорезмской области сотрудники Национальной гвардии и органов внутренних дел выявили лиц, причастных к вырубке саксаула
Сотрудники отдела «Охрана» Тупроккалинского района и инспекторы дорожно-патрульной службы органов внутренних дел на Амударьинском железнодорожно-автомобильном мосту, соединяющем Республику Каракалпакстан и Хорезмскую область, остановили два автомобиля «ЗиЛ-53», груженные саксаулом.
По факту незаконной вырубки реликтового растения, занесенного в Красную книгу и охраняемого законом, в отношении З. Х. и Б. С. составлен протокол в соответствии со статьей 79 («Незаконная порубка, раскорчевка, повреждение, уничтожение либо пересадка деревьев, кустарников, других растений и молодняка») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Материалы дела переданы в органы суда для принятия законного решения.