“Yangi O‘zbekistonda oila va xotin-qizlarga oid davlat siyosatini yangi bosqichga olib chiqishning dolzarb masalalari” mavzusida ayol harbiy xizmatchi va xodimalar ishtirokida seminar bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, tadbir doirasida Milliy gvardiya, Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik memorandumlari imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Toshkent shahar “Qo‘riqlash” boshqarmasida “Yangi O‘zbekistonda oila va xotin-qizlarga oid davlat siyosatini yangi bosqichga olib chiqishning dolzarb masalalari” mavzusida ayol harbiy xizmatchi va xodimalar ishtirokida seminar bo‘lib o‘tdi.  Unda tizimning viloyat boshqarmalari videokonferens aloqa orqali qatnashdi.
Seminar ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi qo‘mondoni o‘rinbosari polkovnik S. Mamayusupov qutlov so‘zi bilan murojaat qildi. Unda so‘nggi yillarda mamlakatimiz ijtimoiy-siyosiy hayotida xotin-qizlarning o‘rni va mavqei ortib borayotgani, rahbar ayollar safi, jumladan, Milliy gvardiya tizimida ham ortib borayotganini taʼkidladi. Shuningdek, S. Mamayusupov o‘z nutqida “To‘maris izdoshlari” ko‘rik-tanlovi qizlarda g‘alabaga intilish, yuksak jangovar va maʼnaviy ruh, yuksak vatanparvarlik tuyg‘usini yuksaltirishga xizmat qilayotganiga urg‘u berdi. Shuningdek, ayol harbiy xizmatchi va xodimlarning xizmatlari nafaqat gvardiya qo‘mondonligi, balki davlat rahbariyati tomonidan ham yuksak qadrlanishini alohida eʼtirof etdi.
Shundan so‘ng, Milliy gvardiya Markaziy devoni Tarbiyaviy-mafkuraviy ishlar boshqarmasi ijtimoiy-huquqiy himoya (xotin-qizlar bilan ishlash bo‘yicha) bo‘limi katta ofitseri podpolkovnik B. Ashurmatovaning ushbu yo‘nalishda Milliy gvardiya bo‘linmalarida xotin-qizlar jamoatchiligi kengashlari tomonidan olib borilgan ishlar yuzasidan maʼruzasi tinglandi. Milliy gvardiya tomonidan huquqni muhofaza qiluvchi va boshqa davlat organlari, tashkilotlar, ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlikda o‘tkazilayotgan madaniy-maʼrifiy tadbirlar, sog‘lom turmush tarzi va sport targ‘iboti borasida olib borilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi. Yig‘ilganlar eʼtibori Milliy gvardiya bo‘linmalarida xizmat qilayotgan xotin-qizlarni, shuningdek, harbiy xizmatchi va xodimlar, erkin yollangan xizmatchilarning oila aʼzolarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlariga qaratildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Basitxanova Ilmira, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi xotin-qizlarni huquqlarini taʼminlash, ularni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish sohasida qonunchilik ijrosi ustidan nazorat qilish boshqarmasi boshlig‘i adliya maslahatchisi Yusupov Avazbek, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Ozoda Parpiboyeva, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi maslahatchisi, Oila va xotin-qizlar masalalari qo‘mitasi eksperti, falsafa fanlari doktori, professor Jamila Shermuhammedova, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi boshqarma boshlig‘i, professor Dilshod Mirzajonovalar ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar, keyingi yillarda xotin-qizlarning ijtimoiy faolligini oshirishga qaratilgan qator hujjatlar qabul qilinganini alohida taʼkidlashdi. Davlat rahbarining “2023 yilda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarorida xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimini kuchaytirish, qonuniy manfaatlari, gender tengligi, shuningdek, ayollarning ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy faolligini oshirish, ularning huquqlari va erkinliklarini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratilayotgani ana shunday  hujjatlardan biri bo‘ldi. Shu tariqa, prezidentimiz rahbarlik lavozimlarida ishlayotgan xotin-qizlarning ulushini 30 foizga yetkazish, jamiyatda ayollarga nisbatan zulm va zo‘ravonlikka qarshi kurashish madaniyatini shakllantirish bo‘yicha vazifalarni belgilab berdi.
Shuningdek, tadbirda Milliy gvardiya va Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda Oila va xotin-qizlar masalalari qo‘mitasi o‘rtasida imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, qo‘shma chora-tadbirlar ishlab chiqish, ayol harbiy xizmatchilar va Milliy gvardiya xodimlari hamda ularning oila aʼzolari uchun, shu bilan birga, ularni ijtimoiy-huquqiy himoya qilish, maʼnaviy-axloqiy fazilatlarini yuksaltirish, dunyoqarashi va intellektual salohiyatini kengaytirish hamda tibbiy xizmat sifati va samaradorligini oshirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishga qaratilgan.
Tadbir davomida Milliy gvardiya ashula va raqs ansambli sanʼatkorlari tomonidan konsert dasturi namoyish etildi.

Проведен семинар с участием женщин-военнослужащих и сотрудниц на тему «Актуальные вопросы повышения на качественно новый уровень государственной политики Нового Узбекистана в области защиты и поддержки семьи и женщин». Также в рамках мероприятия были подписаны меморандумы о сотрудничестве между Национальной гвардией, Министерством здравоохранения и Комитетом семьи и женщин.
В Управлении «Охрана» г. Ташкента Национальной гвардии Республики Узбекистан состоялся семинар на тему «Актуальные вопросы повышения на качественно новый уровень государственной политики Нового Узбекистана в области защиты и поддержки семьи и женщин» с участием военнослужащих-женщин и сотрудниц Национальной гвардии, в том числе, региональных подразделений посредством видеоконференцсвязи.
С приветственным словом к участникам семинара обратился заместитель командующего Национальной гвардии Республики Узбекистан полковник С. Мамаюсупов. Он отметил все возрастающие в последние годы роль и статус женщин в общественно политической жизни страны, рост числа женщин-руководителей, в том числе, в системе Национальной гвардии. Также в своей речи С. Мамаюсупов отметил роль проводимого смотра-конкурса «Тумарис издошлари», способствующего развитию у девушек стремления к победе, высокого боевого и морально-психологического духа, высокого чувства патриотизма. А также подчеркнул, что заслуги женщин-военнослужащих и сотрудниц высокого оцениваются не только командованием гвардии, но и руководством государства.
Затем с докладом о работе Общественных советов женщин в подразделениях Национальной гвардии выступила старший офицер отдела социально-правовой защиты (по работе с женщинами) Управления воспитательной и идеологической работы Центрального аппарата Национальной гвардии подполковник Б. Ашурматова. Она проинформировала о мероприятиях культурно-просветительского характера, пропаганде здорового образа жизни и спорта, организуемых гвардией совместно с правоохранительными и другими государственными органами, организациями и СМИ. Внимание аудитории было акцентировано на мерах по всесторонней поддержке женщин, проходящих службу в подразделениях Национальной гвардии, а также членов семей военнослужащих, сотрудниц и служащих по вольному найму.
В работе семинара приняли участие и выступили с докладами заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова, начальник Управления по надзору за соблюдением законности в области обеспечения прав женщин и защиты от притеснений и насилия Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Авазбек Юсупов, председатель Комитета семьи и женщин Озода Парпибоева, советник Республиканского центра духовности и просвещения, эксперт Комитета семьи и женщин, доктор философских наук, профессор Джамиля Шермухаммедова, начальник Управления Министерства занятости и сокращения бедности, профессор Дилшода Мирзажонова. Выступавшие подчеркнули, что за последние годы был принят ряд документов, направленных на повышение социальной активности женщин. Одним из последних таких документов стало Постановление Президента «О мерах по качественной и своевременной реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в 2023 году», где особое внимание уделено усилению системы поддержки женщин, обеспечению их прав и законных интересов, гендерного равенства, а также повышению социальной, экономической, политической активности женщин. Так, глава государства поставил задачи по увеличению доли женщин на руководящих должностях до 30 процентов и формирование в обществе культуры неприятия притеснения и насилия в отношении женщин.
Меморандумы о сотрудничестве, подписанные в этот же день между Национальной гвардией и Министерством здравоохранения и Комитетом семьи и женщин, нацелены на установление тесного взаимодействие, выработку совместных мер и проведение мероприятий, направленных на повышение качества и эффективности охраны здоровья женщин-военнослужащих и сотрудниц органов Национальной гвардии и членов их семей, а также социально-правовой их защите, совершенствование духовных и морально-нравственных качеств, расширение кругозора и интеллектуального потенциала.