Мамлакатимиз бўйлаб, ҳуқуқбузарликлар ва жиноятчиликни барвақт олдини олишга қаратилган ҳамкорликдаги "Долзарб 40 кунлик" махсус профилактик тадбирлари давом этмоқда
Миллий гвардия Наманган вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари фуқаролар билан бозорларда, хиёбон ва шаҳар кўчаларида профилактик суҳбат ўткизишмоқда. Йўл ҳаракати қоидалари ҳақида эслатиб, олов ва ис гази билан боғлиқ бахтсиз ҳодисалардан сақланиш тўғрисида тушунтириш ишлари олиб бормоқдалар. Шунингдек, гвардиячилар фуқароларни табиатни асраш ва дуч келган жойга чиқинди ташламасликга чақириб, акс холда маъмурий қонунчиликда белгилангандек жавобгарликка тортилиши тўғрисида огоҳлантирилмоқда. Тунги вақтларда ИИВ ходимлари билан биргаликда фуқаролар тинчлигини бузган шахсларни аниқлашмоқда. 23.00 дан 6.00 гача бўлган вақт оралиғида баланд мусиқа овози, баланд овозда сухбат, кулгу ёки жанжаллар билан фуқароларнинг тинчлигини бузаётганларга нисбатан маъмурий баённомалар тузишмоқда.
Янги йил байрами арафасида ноқонуний пиротехника воситаларининг айланмасига чек қўйиш бўйича тушунтириш ва тарғибот ишлари кучайтирилди. Фуқаролар, айниқса ёшлар ва ўсмирлар билан салют, петардалардан фойдаланишнинг салбий оқибатлари тўғрисида суҳбатлардан ташқари, Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари ва ходимлари пиротехника воситаларининг айланмасини аниқлашмоқда.
20 декабрь куни Фарғона шаҳридаги марказий Деҳқон бозорида Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари бозорга келганлардан бирини пиротехника воситасини сотмоқчи бўлганликда гумон қилишди. Текширув натижасида фуқаро М. Ж. да 10 дона қутида жами 600 дона “Трения” ва 6 дона “Соловей-разбойник” пиротехника воситаси борлиги аниқланиб мусодара қилинди. Мазкур ҳодиса юзасидан М.Ж. га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 185-1 моддасида назарда тутилган маъмурий баённома тузилди.
Ундан ташқари, жамоат тартибини таъминлаш, криминоген вазиятни барқарорлаштириш ҳамда ҳуқуқбузарлик ва жиноятни ўз вақтида олдини олиш мақсадида республикамиз бўйлаб “Долзарб 40 кунлик” махсус профилактик тадбирлари ўтказилмоқда.
Жумладан, Фарғона вилоятининг шаҳарларида, вилоят марказидан бошлаб, Марғилонда, Қўқонда ва бошқа шаҳар ва туманларда, тунги вақтдаги хизматга киришишдан аввал ИИВ, Миллий гвардия, ФВВ ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар ва куч тузилмалари биргаликда куч ва воситаларини тақсимлаб олишди. Кўрсатмалардан сўнг гуруҳлар криминоген ҳолат таҳлили асосида олдиндан белгиланган жойларга, аҳоли зич жойлашган ҳудудлар ва “қизил” тоифага киритилган маҳаллаларга патруллик қилишга чиқишмоқда.
Миллий гвардия, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва тиббиёт ходимлари ҳамкорлигидаги ўқув машғулотлари бўлиб ўтмоқда. Жумладан, қиш фаслининг илк кунларидан яшаш ва иш жойларини иситиш учун иссиқлик манбаларидан фойдаланиш зарурати ортиб бораётган шу кунларда Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари аҳоли ўртасида ёнғин ва ис газидан заҳарланишнинг олдини олиш бўйича профилактик тадбирларда иштирок этмоқда. Мазкур тадбирларда Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари мутахассислари, тиббиёт ходимлари билан ҳамкорликда бўлиб ўтмоқда. Фуқаролар билан суҳбатлар ўтказилиб, Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари билан эса ёнғин содир бўлганда амалга ошириладиган ҳаракатларни машқ қилиш, жабрланганларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўникмалари бўйича машғулотлар ўтказилмоқда.
Бухоро вилоятида фавқулодда вазиятлардаги ҳаракатларни мустаҳкамлашга қаратилган қўшма тактик-махсус ўқув машғулотлари ўтказилди. Машғулотлар Бухоронинг бош арчаси ўрнатилган Ёшлар маркази рўпарасидаги майдонда бўлиб ўтди. Миллий гвардия ҳарбий хизматчилари, Бухоро вилояти ички ишлар органлари ва фавқулодда вазиятлар бошқармаси ходимлари, шунингдек, тиббиёт муассасалари ходимлари ёнғин содир бўлганда тезкор ҳаракатланиш, фуқароларни эвакуация қилиш ва унинг оқибатларини бартараф этиш, ёнғин хавфсизлигини таъминлаш бўйича кўникмалар ҳамда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш ва жамоат жойларида жамоат тартибини бузиш ҳолатларини бартараф этиш бўйича машғулот олиб бордилар.

По всей республике продолжаются профилактические мероприятия "Долзарб 40 кунлик", направленные на раннее предотвращение правонарушений и преступлений
В Наманганской области военнослужащие областного управления Национальной гвардии проводят профилактические беседы с гражданами в общественных местах – на рынках, в парках, скверах и на улицах городов. Напоминают о правилах дорожного движения, разъясняют, как уберечься от несчастий, связанных с огнем и угарным газом. Также гвардейцы призывают сограждан бережно относиться к окружающей среде и не бросать мусор где попало, предупреждая об ответственности, предусмотренной административным законодательством. В ночное время совместно с сотрудниками органов внутренних дел выявляют лиц, нарушающих покой граждан. В отношении тех, кто громкой музыкой, разговорами, смехом или ссорой нарушают спокойствие и нормальный отдых граждан в ночное время – с 23.00 до 6.00 часов, составляются административные протоколы.
В преддверии новогодних праздников усилена разъяснительно-пропагандистская работа по выявлению незаконного оборота пиротехнических изделий. Помимо бесед с гражданами, особенно с молодежью и подростками, о печальных последствиях «развлечений» со всевозможными салютами, петардами и «бомбочками», военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии выявляют факты оборота пиротехники.
Так, 20 декабря в г. Фергане военнослужащие Национальной гвардии на Центральном дехканском рынке заподозрили, что один из посетителей рынка пытается продать пиротехнику. При проверке у гражданина М. Ж. обнаружено и изъято 10 коробок по 600 штук в каждой петард «Трения» и 6 штук фейерверков «Соловей-разбойник». По данному факту в отношении М. Ж. составлен протокол об административном правонарушении, предусмотренном статьей 185-1 Кодекса об административной ответственности.
Кроме того, в целях поддержания общественного порядка и стабилизации криминогенной ситуации, раннего предупреждения правонарушений и преступлений в каждом регионе республики проводятся специальные профилактические мероприятия «Долзарб 40 кунлик».
Так, в городах Ферганской области, начиная с областного центра, а также в Маргилане, Коканде и других городах и районах, перед заступлением на службу в ночное время проводятся совместные разводы сил и средств органов внутренних дел, Национальной гвардии, МЧС, других правоохранительных ведомств и силовых структур. После инструктажа группы выезжают на патрулирование на места, заранее определенные с учетом анализа криминогенной обстановки, в густонаселенные районы и кварталы, включенные в «красную» категорию.
На местах проводятся совместные занятия Национальной гвардии, МЧС и медицинских работников. В частности, в первых дней зимы, когда возрастает потребность в использовании источников тепла для обогрева жилых и рабочих помещений военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии участвуют в профилактических мероприятиях по предупреждению среди населения пожаров и отравлений угарным газом. В данных мероприятиях участвуют специалисты региональных подразделений Министерства по чрезвычайным ситуациям и медицинские работники. С гражданами проводятся разъяснительные беседы, а с самими гвардейцами – занятия по отработке действий в случае пожара и навыков оказания первой помощи пострадавшим.
В Бухарской области проведены совместные тактико-специальные учения, направленные на отработку действий при возникновении нештатных и чрезвычайных ситуаций. Местом проведения учений стала площадь перед Молодежным центром, где установлена главная ёлка Бухары. Военнослужащие Национальной гвардии, сотрудники органов внутренних дел и управления по чрезвычайным ситуациям Бухарской области, а также работники медицинских учреждений отрабатывали навыки оперативного реагирования в случае возгорания, эвакуации граждан при пожаре и снижении его последствий, оказания первой помощи пострадавшим и пресечения нарушений общественного порядка в общественных местах.