Olmazor tumanidagi  “Yosh gvardiyachilar” bolalar va o‘smirlar sport maktabi yangidan taʼmirlanib, foydalanishga topshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 2 fevraldagi 50-son Qaroriga asosan,  Toshkent shahar Olmazor tumanidagi Bolalar va o‘smirlar sport maktabi Milliy gvardiya tasarrufiga o‘tkazilib, uning negizida “Yosh gvardiyachilar” bolalar va o‘smirlar sport maktabi tashkil etildi.
Mazkur muassasada bir yil ichida sport seksiyalari soni 7 tadan 13 taga, olimpiya sport turlari bo‘yicha to‘garaklar 3 tadan 6 taga, sport bo‘limlari soni 8 tadan 12 taga, umumiy guruhlar soni 30 tadan 51 taga oshirildi.
Shuningdek, sportning “Voleybol”, “Kamondan otish”, “Qo‘l jangi” va “Slalomda eshkak eshish” turlari bo‘yicha yangi seksiyalar tashkil etildi. Ularda shug‘ullanuvchi yoshlar soni 210 nafardan 544 nafarga yetib, shundan 151 nafarini qizlar tashkil etadi.
Shuni alohida taʼkidlash joizki, Milliy gvardiya Toshkent shahar Qo‘riqlash boshqarmasi tomonidan birinchi bosqichda  ushbu sport maktabining moddiy-texnik bazasi mustahkamlanishi, qo‘shimcha sport maydonchalari qurilishi va taʼmirlanishi natijasida maktab imkoniyatlari yana-da oshdi. Endilikda mazkur sport majmuasida nafaqat sportchilar balki mahalla yoshlari ham sport bilan muntazam shug‘ullanishlari uchun imkon yaratildi.
Muassasaning yangi taʼmirlangan sport maydonchalarining   foydalanishga topshirilishi munosabati bilan, zamonaviy ko‘rinishda qayta barpo etilgan stadionda Milliy gvardiya qo‘mondonligi, Yoshlar ishlari va sport vazirligi, Olmazor tumani hokimligi, tuman sektor rahbarlari va mahalliy kengash deputatlari, nuroniylar, mahalla yoshlari hamda 22-sonli Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari ishtirokida katta tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda so‘z olganlar Prezidentimiz rahbarligida yoshlarni sportga keng jalb etish, ularning sport bilan shug‘ullanishlari uchun munosib shart-sharoitlarni yaratish borasida amalga oshirilayotgan isloxotlarni alohida eʼtirof etdilar.
Shuningdek, mutasaddilar tomonidan tez orada muassasada qayta qurish ishlarining ikkinchi bosqichiga start berilib, yopiq sport majmuasi va maktabning maʼmuriy binosini zamonaviy andozalar asosida taʼmirdan chiqarilishi alohida taʼkidlab o‘tildi.
Shundan so‘ng, Milliy gvardiya qo‘mondoni buyrug‘i bilan “Fidoyi xodim” ko‘krak nishoni, esdalik qo‘l soati hamda faxriy yorliqlar bilan bir guruh hamkor tashkilotlar vakillari, xizmat ko‘rsatgan ustoz-murabbiylar hamda sportchilar taqdirlandi.
Tadbirning badiiy qismida Milliy gvardiya Maʼnaviyat va maʼrifat markazining xushovoz xonandalari va go‘zal raqqosalari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi tashkil etildi.
Milliy gvardiya Harbiy musiqa akademik litseyi o‘quvchilari tomonidan ijro etilgan musiqa asarlari, O‘zbek jang sanʼati yoshlarining ko‘rgazmali chiqishlari o‘g‘il-qizlarda katta taassurot qoldirdi.
Konsert so‘ngida, barcha masʼul rahbarlar maktab hududida zamonaviy talablarga javob beradigan yangi voleybol, basketbol maydonlari, uzunlikka sakrash, vorkaut mashg‘ulotlari uchun barpo etilgan maxsus joylar,  qayta taʼmirdan chiqqan futbol maydonlari, gimnastika, turon yakka kurashi, taekvando, unversal jang sanʼati kabi mashg‘ulot joylarini ko‘zdan kechirib, yosh sportchilar bilan suhbatlashdilar.

В Алмазарском районе столицы после капитального ремонта сдана в эксплуатацию детско-юношеская спортивная школа «Ёш гвардиячилар»
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров от 2 февраля.2022 г. за № 50 «Об организации детско-юношеских спортивных школ «Ёш гвардиячилар»» на базе двух детско-юношеских спортивных школ – № 2 в Алмазарском районе г. Ташкента и № 1 Янгикурганского района Наманганской области – были образованы детско-юношеские спортивные школы «Ёш гвардиячилар», которые вошли в систему Национальной гвардии
В данном учреждении количество спортивных секций возросло с 7 до 13, количество олимпийских спортивных секций увеличилось вдвое – с 3 до 6, количество спортивных отделений – с 8 до 12, а общее количество групп составляет ныне 51, при том что ранее их насчитывалось 30.
Также были созданы новые секции по таким видам спорта, как волейбол, стрельба из лука, рукопашный бой и гребной слалом. Количество занимающихся в них молодых людей увеличилось с 210 до 544, при этом 151 из них – девушки.
Стоит отметить, что на первом этапе возможности школы возросли, благодаря укреплению материально-технической базы данной спортивной школы, ремонту имеющихся и строительству дополнительных спортивных площадок, произведённых силами Управления «Охрана» г. Ташкента. Теперь в этом спортивном комплексе могут регулярно заниматься не только спортсмены, но и молодежь района.
В связи с вводом в эксплуатацию состоялась торжественная церемония открытия обновленной детско-юношеской спортивной школы «Ёш гвардиячилар». На церемонии выступили представители командования Национальной гвардии, Министерства молодежной политики и спорта, хокимията Алмазарского района, руководители секторов и Кенгаша народных депутатов района, представители духовенства, молодежь района и дети Дома «Мехрибонлик» № 22.
Выступавшие на мероприятии особо отметили проводимые под руководством Президента реформы в части привлечения молодежи к спорту и создания для них необходимых условий для занятий спортом.
Также в ближайшее время начнется второй этап работ по реконструкции учреждения, и крытый спортивный комплекс, административное здание школы будут отремонтированы по современным стандартам.
После этого приказом командующего Национальной гвардией группа представителей организаций, участвовавших в капитальном ремонте, а также тренеры и спортсмены были награждены нагрудным знаком «Фидойи ходим», памятными наручными часами и почетными грамотами.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа, подготовленная артистами Центра духовности и просветительства Национальной гвардии.
Большое впечатление на юношей и девушек произвели музыкальные произведения в исполнении воспитанников Военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии, показательные выступления юных мастеров узбекских боевых искусств.
По окончании концерта все ответственные руководители осмотрели новые волейбольные и баскетбольные площадки, площадки для прыжков в длину, тренажерные залы, отремонтированные футбольные поля, спортивные залы, в том числе, залы для единоборств, таэквондо, универсальных единоборств и пообщались с юными спортсменами.