Turkiya Jandarmeriyasi delegatsiyasining O‘zbekistonga amaliy tashrifi
Joriy yilning 12-15 noyabr kunlari Turkiya Respublikasi Jandarmeriyasi Bosh qo‘mondoni o‘rinbosari general-polkovnik Xuseyn Kurtog‘lu boshchiligidagi Turkiya Jandarmeriyasi delegatsiyasining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi tashkil etildi.
Eslatib o‘tamiz 2021 yilning noyabr oyida O‘zbekiston Respublikasiga ilk bor Turkiya respublikasi Jandarmeriyasi Bosh qo‘mondoni armiya-generali Arif Chetinning tashrifi bo‘lib o‘tgan. Tashrif davomida O‘zbekiston Milliy gvardiyasi va Turkiya Jandarmeriyasi o‘rtasida hamkorlik aloqalarini mustahkamlash va rivojlantirish to‘g‘risida kelishilgan.
Mazkur tadbir davomida, O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o‘rtasida bugungi kunda o‘rnatilgan mustahkam strategik sheriklik munosabatlari eʼtirof etilib, harbiy taʼlim sohasida hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Turk tomoni so‘ngi yillarda ikki tomonlama hamkorlik doirasida amalga oshirilgan amaliy tadbirlarni yuqori baholab kelgusi hamkorlikni yana-da kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
O‘tkazilgan muzokaralar natijasida, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi va Turkiya Jandarmeriyasi harbiy xizmatchilarining professional malakasini oshirish, ularni tayyorlash va qayta tayyorlash masalalari borasida qator kelishuvlarga erishildi.

Практический визит делегации Турецкой Жандармерии в Узбекистан
12-15 ноября текущего года был организован визит делегации Жандармерии Турецкой Республики во главе с заместителем Главнокомандующего Жандармерией Турции генерал-полковником Хусейном Куртоглу в Республику Узбекистан.
Напоминаем, что в ноябре 2021 года Главнокомандующий Жандармерией Турецкой Республики генерал армии Ариф Четин впервые посетил Республику Узбекистан. В ходе визита была достигнута договоренность об укреплении
и развитии сотрудничества между Национальной гвардией Узбекистана
и Турецкой Жандармерией.
В ходе данного мероприятия было отмечено прочное стратегическое партнерство между Республикой Узбекистан
и Турецкой Республикой, а также обсуждены перспективы сотрудничества в сфере военного образования.
Турецкая сторона выразила готовность к дальнейшему расширению сотрудничества, высоко оценив практические меры, реализуемые в рамках двустороннего сотрудничества в последние годы.
По итогам переговоров достигнут ряд договоренностей
по вопросам подготовки, повышения профессиональной квалификации и переподготовки военнослужащих Национальной гвардии Узбекистана и Турецкой Жандармерии.
Согласно программе делегация посетила Университет общественной безопасности Республики Узбекистан, Центр духовности и просветительства Национальной гвардии, Центр детской психологии и Кавалерийский эскадрон, также делегация ознакомилась