Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейига номзодларни қабул қилиш бўйича қисқача
маълумот
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейига номзодларни қабул қилиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 29 ноябрь кунидаги  971-сон “Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейи фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейига ўқувчиларни танлаб олиш, ўқишга қабул қилиш ва ўқишдан четлатиш тартиби тўғрисидаги Низомга мувофиқ амалга оширилади.
Республика ихтисослаштирилган мусиқа академик лицейининг
5-синфига умумий ўрта таълим муассасаларининг 4-синфини битирган ўқувчиларни (кейинги ўринларда номзод деб аталади) танлаб олиш орқали ўқишга қабул қилинади.
Номзоднинг билим савияси, касбий (ижодий) ва интеллектуал қобилияти, дунёқараши ва психологик жиҳатларини аниқлаш танлаб олишнинг асосий мақсади ҳисобланади.
Танлаб олишдан муваффақиятли ўтган номзодлар академик лицейга белгиланган квота доирасида қабул қилинади.
Академик лицейга номзодларни танлаб олиш ва ўқишга қабул қилиш тенг ҳуқуқлилик ва одиллик тамойиллари асосида амалга оширилади.
Ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар номзодларни танлаб олиш жараёнида кузатувчи сифатида қатнашиши мумкин.
Номзодлардан ҳужжатларни қабул қилиш
Академик лицей раҳбарияти танлаб олишни сифатли ва ошкора ўтказиш мақсадида ҳар йили 1 апрелга қадар, оммавий ахборот воситалари орқали академик лицейга номзодлар танлаб олиниши ҳақида ташвиқот тадбирларини ташкил этадилар.
Қабул комиссияси номзодларнинг ҳужжатларини 1 - 20 июнь кунлари қабул қилади.
Танлаб олишда қатнашиш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилиши талаб этилади:
номзоднинг ота-онаси (уларнинг ўрнини босувчи шахслар) томонидан академик лицей директори номига ариза;
номзоднинг ота-онаси (уларнинг ўрнини босувчи шахслар) томонидан сўровнома;
номзоднинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси нусхаси;
086-У шакл бўйича тиббий маълумотнома;
номзоднинг тиббий дафтарчаси (063 шакл);
6 дона 3х4 см ўлчамли рангли фотосурат;
номзоднинг ўқиш жойидан баҳолар табелининг нусхаси;
номзоднинг ота-онасининг (уларнинг ўрнини босувчи шахсларнинг) паспортлари нусхалари.
1. Кириш имтиҳонлари 20 - 30 июнь кунлари ўтказилади.
2. Қабул комиссияси фаолияти давомида мурожаат этувчи фуқароларга маслаҳатлар бериб боради.
Академик лицейга номзодларни танлаб олиш
ва ўқишга қабул қилиш
1. Академик лицейга номзодлар кириш имтиҳонларини ўтказиш орқали танлаб олинади.
2. Кириш имтиҳонларини ўтказиш учун материаллар академик лицей ҳамда Ҳарбий-техник институтнинг етакчи педагог ва психологлари томонидан умумий ўрта таълимнинг давлат таълим стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилиб, қабул комиссияси раиси томонидан тасдиқланади.
3. Кириш имтиҳонлари давлат, рус ва қорақалпоқ тилларида қабул комиссияси раиси томонидан тасдиқланган жадвалга мувофиқ белгиланган муддатларда ўтказилади.
4. Номзодлар билан қуйидаги кириш имтиҳонлари ўтказилади:
она тили (диктант);
математика (назорат иши);
ўқиш;
психологик синов (тест);
ижодий имтиҳон (мусиқа).
1. Кириш имтиҳонларига қуйидаги талаблар қўйилади:
она тили бўйича диктант матнининг ҳажми 110 - 120 сўздан иборат бўлади, диктантни ёзиш учун 45 дақиқа вақт ажратилади;
математика бўйича назорат ишини ўтказиш учун номзодларга 4 та топшириқ (2 та мисол ва 2 та вазифа) берилади, уларни ечиш учун 45 дақиқа вақт ажратилади;
ўқиш бўйича имтиҳонни ўтказиш учун номзодга матн тақдим этилади, ўқиш тезлиги бир дақиқага 70 сўздан кам бўлмаслиги керак;
психологик синов учун номзодларга 20 та тест саволлари берилади, уларни ечиш учун 45 дақиқа вақт ажратилади.
Ижодий имтиҳонни ўтказиш давомида номзоднинг ижро этиш усули, хотира, эшитиш қобилияти ва мустақил тайёрланган чиқиши баҳоланади. Ижодий имтиҳонни ўтказиш учун ҳар бир номзодга 15 - 20 дақиқа вақт ажратилади.
1. Номзодларга ижодий синовлар ўтказиладиган бинога ўзи билан мусиқа асбоби, ижодий ишни бажариш учун зарур анжом олиб киришларига рухсат этилади.
2. Номзодлар барча синовларнинг умумий натижаси кетма-кетлиги бўйича белгиланган квотага мувофиқ ўқишга қабул қилинади.
3. Бир нечта номзодларнинг ўтиш рейтинг баллари тенг бўлган ҳолатларда, улар академик лицейга белгиланган квотадан ташқари қабул қилинади.
4. Кириш имтиҳонлари 100 баллик тизимда академик лицейга кириш учун имтиҳонларни умумий баҳолаш мезонларига мувофиқ баҳоланади.
5. Имтиҳонларга келмаган номзодлар билан такрорий имтиҳонлар ўтказилмайди.
6. Академик лицей директори 3 июлга қадар Қабул комиссияси йиғилишининг баённомаси асосида номзодларни академик лицейга ўқувчилар сафига қабул қилиш тўғрисида буйруқ чиқаради.
7. 23. Кириш имтиҳонларининг якуний натижалари академик лицей қабул комиссияси томонидан 5 июлгача эълон қилинади.
8. 24. Кириш имтиҳонлари натижасидан норози бўлган номзодларнинг ота-оналари (уларнинг ўрнини босувчи шахслар) академик лицей директори буйруғи билан тузиладиган аппеляция комиссиясига натижа эълон қилинган кундан бошлаб 3 кун давомида аппеляция бериш ҳуқуқига эга.

о порядке приема кандидатов в Республиканский специализированный академический лицей музыки Национальной гвардии Республики Узбекистан
Прием в Республиканский специализированный академический лицей музыки Национальной гвардии Республики Узбекистан осуществляется
в соответствии с Положением о порядке отбора, приема и отчисления учащихся Республиканского специализированного академического лицея музыки Национальной гвардии, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №971 от 29 ноября 2018 года «О мерах по организации деятельности Республиканского специализированного академического лицея музыки Национальной гвардии Республики Узбекистан».
В 5-й класс Республиканского специализированного академического лицея музыки принимаются на конкурсной основе учащиеся (далее – кандидаты), окончившие 4-е классы общих средних образовательных школ.
Основой целью отбора является определение уровня знаний, профессиональных (творческих) и интеллектуальных способностей, мировоззрения и психологических сторон кандидатов.
Кандидаты, успешно прошедшие отбор, принимаются в академический лицей согласно установленной квоты.
Отбор и прием кандидатов в академический лицей осуществляется
в соответствии с принципами справедливости и прозрачности.
Родители или опекуны учащихся могут участвовать в качестве наблюдателей при конкурсном отборе кандидатов.
Прием документов у кандидатов
Руководство академического лицея в целях качественного и гласного проведения конкурсного отбора ежегодно до 1 апреля через средства массовой информации организует агитационные мероприятия об отборе кандидатов
в академический лицей.
Приемная комиссия осуществляет прием документов у кандидатов 1-20 июня.
Для участия на отборе требуется предоставление следующих документов:
заявление на имя директора академического лицея от родителей (опекунов) кандидатов;
анкета от родителей (опекунов) кандидатов;
копия свидетельства о рождении кандидата;
медицинская справка по форме 086-У;
медицинская книжка кандидата (форма 063);
цветная фотография 3х4 см – 6 шт.;
копия оценочного табеля кандидата из места учебы;
копия паспорта родителей (опекунов) кандидатов.
Приемные экзамены проводятся 20-30 июня.
В ходе работы приемной комиссии организуются консультации по обращениям граждан.
Отбор кандидатов и прием в академический лицей
Отбор в академический лицей осуществляется через проведение приемных экзаменов.
Материалы для проведения приемных экзаменов разрабатываются ведущими педагогами и психологами академического лицея и Военно-технического института в соответствии с государственными образовательными стандартами общего среднего образования и утверждаются председателем приемной комиссии.
Приемные экзамены проводятся на государственном, русском
и каракалпакском языках в соответствии с утвержденным председателем приемной комиссии графиком.
С кандидатами проводятся следующие приемные экзамены:
родной язык (диктант);
математика (контрольная работа);
чтение;
психологический экзамен (тест);
творческий экзамен (музыка).
Требования к приемным экзаменам:
объём текста диктанта по родному языку 110-120 слов, время для написания диктанта 45 минут;
при проведении контрольной работы по математики кандидатам дается
4 задания (2 примера и 2 задачи), время для решения контрольной работы
45 минут;
для проведения экзамена по чтению кандидату представляется текст, скорость чтения не должно быть не менее 70 слов в минуту;
для решения психологического теста кандидатам дается 20 тестовых вопроса, для их решения предоставляется время 45 минут.
При проведении творческого экзамена у кандидата оценивается способ исполнения, память, слух и самостоятельно подготовленное выступление. для проведения творческого экзамена каждому кандидату предоставляется
15-20 минут.
Кандидатам в здание для проведения творческого экзамена разрешается заносить с собой музыкальный инструмент и необходимые принадлежности для сдачи творческого экзамена.
Прием кандидатом на учебу осуществляется в соответствии
с определенной квотой по итогам общих результатов экзаменов в порядке убывания.
При равенстве общих проходных баллов нескольких кандидатов,
данные кандидаты принимаются сверх квоты.
Приемные экзамены оцениваются по 100 бальной системе.
С кандидатами, не прибывшими на экзамен, повторный экзамен
не проводится.
Директор академического лицея на основании протокола заседания приемной комиссии до 3 июля издает приказ о зачислении кандидатов в списки учащихся академического лицея.
Приемная комиссия академического лицея до 5 июля объявляет итоговые результаты приемных экзаменов.
Родители кандидатов (опекуны), в случае несогласия с результатами приемных экзаменов, в течение 3 дней после объявления результатов приемных экзаменов, имеют право подачи апелляции в апелляционную комиссию, создаваемую приказом директора академического лицея.