Давлатимиз раҳбарининг Қарорлари ва спорт соҳасига оид белгилаб берган устувор вазифаларининг амалий ижроси таъминланмоқда
Давлатимиз раҳбарининг 2021 йил 5 августдаги “Чавандозлар мактаблари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги” Қарорлари асосида, ҳозирда Тошкент шаҳри, Бухоро, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида Миллий гвардия Чавандозлар мактаблари, Сурхондарё вилоятида Қорабайир отлари маҳорат мактаби замон талаблари асосида бунёд этилиб, фаолият юритиб келмоқда.
Тошкент шаҳрида фаолият юритиб келаётган Миллий гвардия Чавандозлар мактаби ҳамда унинг ҳудудида бўлган камондан отиш спорт базаси комплексида ҳам Давлатимиз раҳбари томонидан, олимпия ва паралимпия ҳаракати, ихтисослаштирилган ва оммавий спортни янги босқичга олиб чиқиш ҳамда аҳоли жисмоний фаоллигини ошириш борасида белгилаб берилган вазифаларнинг амалий ижросини яққол кўришимиз мумкин.
Хусусан, куни кеча мазкур мажмуанинг фаолияти билан яқиндан танишиш учун, Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев, Президент Администрацияси масъул ходими А.Муртазоев, Спорт вазирининг ўринбосари Ш.Маҳмудов, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Д.Раҳимова, Республика болалар ижтимоий мослашуви маркази директори В.Алимова, Ўзбекистон Йилқичилик ва от спорти федерацияси раиси Б.Газиев, Ўзбекистон Поло федерацияси раиси А.Рустамбаев, Улоқ кўпкари федерацияси раиси Р.Адхамов, Жахон Кўпкари Ассоциацияси биринчи вице-президенти Э.Абзалов ҳамда соҳага оид мутасадди раҳбарлар ташриф буюришди. Унда “Олмос” маҳалласи раиси Мамуржон Кенжаев бошчилигидаги маҳалла фаоллари ва ёшлари, шунингдек ушбу спорт мажмуасида доимий шуғулланиб келувчи спортчи ва мураббийлар ҳамда пойтахтимиздаги Меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари иштирок этишди.
Ушбу Чавандозлар мактаби, от спорти турларини янада ривожлантириш, янги авлод чавандозларини тайёрлаш ва тарбиялаш, ёшлар ўртасида фаол тарғиб қилиш ва оммалаштиришга хизмат қилиш билан бирга, болаларни иппотерапия услуби ёрдамида даволайдиган, шунингдек камон ва паракамондан отиш спорти тури бўйича 70 метрли замонавий спорт майдончаси ва ёпиқ биносига эга бўлган ва мерганларнинг ёзда ҳам қишда ҳам шуғулланишлари, халқаро мусобақаларни ўтказилиши ҳамда олимпия(паралимпия)мусобақаларига тайёргарлик кўриш учун барча имкониятларга эга эканлиги меҳмонларда катта таассурот қолдирди.
Шу билан бирга, ушбу ҳудудда маҳалла аҳолиси ва ёшларнинг кўнгилли дам олишини ташкил қилиш учун зарур инфратузилма объектлари, хусусан ёшларни спорт билан шуғулланишлари учун воркаут ва болалар ўйин майдончалари, аҳоли учун сайир қилиш йўлаклари ҳамда қаҳвахона мавжуд бўлиб, мазкур спорт комплекс ҳудуди ҳатто хорижий сайёҳлар ташриф буюрадиган масканга айланиши эътироф этилди.
Тадбир давомида спортчилар, маҳалла фаоллари ва ёшлари ҳамда меҳрибонлик уйи тарбияланувчилари билан Миллий гвардия қўмондони учрашиб, очиқ мулоқот давомида ушбу мажмуа тўғрисидаги фикр-мулоҳазалари тингланди, яратилган шарт-шароитлардан уларнинг унумли фойдаланишлари учун янада кенг имкониятлар яратиб берилиши юзасидан эса масъул раҳбарларга топшириқлар берилди. Ўз навбатида бир гуруҳ спортчи ва мураббийлар муносиб рағбатлантирилди.

Реализация Постановлений Президента и приоритетных задач в сфере спорта
На основании Постановления главы государства от 5 августа 2021 года «О мерах по организации деятельности Школ наездников» в настоящее время созданы и функционируют обустроенные в соответствии с требованиями времени, оснащенные всем необходимым инвентарем Школы наездников Национальной гвардии в г. Ташкенте, Бухарской, Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, а также Карабаирская школа конного мастерства в Сурхандарьинской области.
На примере действующей в Ташкенте «Школы наездников» Национальной гвардии и расположенной на территории комплекса базы для занятий стрельбой из лука наглядно видно практическое воплощение поставленных главой государства задач по выводу на новый уровень олимпийского и паралимпийского движения, специализированного и массового спорта, повышению физической активности населения.
На днях спортивный комплекс посетили, ознакомились с его деятельностью и выступили с докладами командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев, ответственный сотрудник Администрации Президента А. Муртазоев, заместитель министра спорта Ш. Махмудов, заместитель хокима г. Ташкента Д. Рахимова, директор Республиканского центра социальной адаптации детей В. Алимова, председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Б. Газиев, председатель Федерации поло Узбекистана А. Рустамбаев, председатель Федерации улок купкари Узбекистана Р. Адхамов, первый вице-президент Всемирной ассоциации купкари Э. Абзалов, а также руководители сферы. Также в мероприятии приняли участие активисты и молодежь махалли Олмос во главе с ее председателем Мамурджоном Кенжаевым, спортсмены и тренеры, регулярно занимающиеся в этом спортивном комплексе, и воспитанники ташкентского Дома «Мехрибонлик».
Данная школа верховой езды служит дальнейшему развитию конного спорта, подготовке и воспитанию нового поколения всадников, активно пропагандирует и популяризирует данный вид спорта среди молодежи, а кроме того, здесь проводятся занятия по иппотерапии. Здесь же имеется спортивная площадка для стрельбы из лука с дистанцией 70 метров, есть закрытое помещение для лучников и паралучников. То есть, созданы условия для тренировок и летом, и зимой, проведения международных соревнований, подготовки к олимпийским и паралимпийским соревнованиям. Комплекс произвел большое впечатление на гостей.
При этом инфраструктура комплекса продумана так, что здесь с пользой для души и здоровья могут проводить досуг жители махалли. Причем, интересно будет особенно молодежи и детям: можно заниматься физкультурой и спортом на турниках, кататься на качелях, прогуливаться по аллеям вдоль комплекса или провести время, беседуя в уютном кафе. Примечательно, что уже сейчас это место посещают иностранные туристы.
В ходе мероприятия командующий Национальной гвардии встретился со спортсменами, общественными активистами и молодежью, а также воспитанниками Дома «Мехрибонлик» и провел открытый диалог, на котором заслушал мнения о комплексе, а также дал поручения ответственным руководителям по созданию еще более широких возможностей для продуктивного использования созданных условий. В рамках мероприятия группа спортсменов и тренеров была должным образом поощрена.