Хивада “Қўриқлаш” бўлими ҳамда ИИБ “Turist Polis” ходимлари томонидан ташқи видеокузатув камерасига зарар етказганликда гумонланган шахслар қўлга олинди.
Жорий йилнинг 5 майдан 6 майга ўтар кечаси соат тахминан 03:00 ларда “Қишлоқ қурилиш банк” АТБнинг 24 соат мобайнида ишлайдиган банкоматлари турар жойга ўрнатилган ташқи видеокузатув камералари ёрдамида ҳудудда шубҳали шахслар мақсадсиз юрганлиги аниқланган.
Воқеа жойига зудлик билан етиб борган Миллий гвардия ва Ички ишлар органлари ходимлари спиртли ичимлик таъсирида бўлган, муқаддам судланган 32 ёшли И.У. ва 34 ёшли И.Н.ларни қўлга олган. Тезкор тадбир давомида бинолар кўздан кечирилганда, видеокузатув камераларидан бири шикастлангани маълум бўлган.
Ҳуқуқбузарлар туман Наркология диспансерида текширувдан ўтказилиб, терговга қадар суриштирув олиб бориш учун ИИБга топширилди.

В г. Хиве сотрудники отдела «Охрана» совместно с «туристической полицией» задержали подозреваемых в порче камеры наружного видеонаблюдения в помещении с банкоматами
Около трех часов ночи с 5 на 6 мая в помещении круглосуточно работающих банкоматов АКБ «Кишлок курилиш банк» по камерам наружного видеонаблюдения, установленным по периметру древнего комплекса «Ичан каъла», были замечены подозрительные лица. Сообщение было передано сотрудникам группы быстрого реагирования отдела «Охрана» и подразделения «туристической полиции» УВД Хорезмской области, патрулировавшим территорию музея под открытым небом.
Прибыв на место, сотрудники Нацгвардии и органов внутренних дел задержали ранее судимого 32-летнего И. У. и 34-летнего И. Н., находившихся в состоянии опьянения. При осмотре помещения с банкоматами сотрудники обнаружили, что одна из камер видеонаблюдения повреждена.
Задержанные переданы в органы внутренних дел для проведения наркологической экспертизы и проведения доследственной проверки.