Миллий гвардия ҳарбий хизматчиси томонидан пойтахтимизда патруль-пост хизмати ходимининг қонуний талабларига бўйсунмасдан фаол қаршилик кўрсатган шахс қўлга олинди
Тошкент шаҳар ИИББ патруль-пост хизмати ходими Х. И. 5 август куни Қўйлиқ бозорида спиртли ичимлик истеъмол қилиб маст ҳолатда скутерда бозор бўйлаб ҳаракатланаётган фуқарони тўхтатган.
Фуқаро эса патруль-пост хизмати ходимининг қонуний талабига агрессив муносабатда бўлиб, ёнида бўлган отвертка билан ҳуқуқ-тартибот ходимининг бел соҳасига уриб воқеа жойидан яширинган.
Қўйлиқ бозори ҳудудида жамоат тартибини таъминлашга масъул бўлган Миллий гвардия ҳарбий хизматчиси воқеадан хабар топиб, дарҳол ушбу шахсни қўлга олиш чораларини кўрган.
Бир неча дақиқадан сўнг, Миллий гвардия ҳарбий хизматчиси гумонланувчи фуқарога етиб олиб, уни қўл жанги услуби билан қуролсизлантирган ҳолда қўлга олган ва Бектемир туманининг 4-сонли ички ишлар бўлимига олиб бориб топширган.
Олиб борилган дастлабки суриштирув давомида ушбу шахс Самарқанд вилоятида туғилган 47 ёшли фуқаро А. Р. эканлиги, илгари оғир ва ўта оғир жиноят содир этганлиги учун бир неча бор жиноий жавобгарликка тортилгани ва 2016 йилда озодликка чиққанлиги маълум бўлган.
Ушбу ҳолат бўйича ички ишлар органлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 277-моддаси 3-қисми ("Безорилик") бўйича жиноий иш қўзғатилган.

Военнослужащий Национальной гвардии задержал рецидивиста, оказавшего активное сопротивление сотруднику патрульно-постовой службы
Сотрудник патрульно-постовой службы ГУВД г. Ташкента рядовой Х. И. 5 августа на рынке «Куйлюк» остановил А. Р., который передвигался по территории рынка на скутере, по наблюдениям сотрудника, в состоянии алкогольного опьянения. Гражданин А. Р. отреагировал на законное требование представителя закона агрессивно и имеющейся при себе отверткой ударил стража правопорядка в поясничную область, после чего скрылся. Военнослужащий Управления Национальной гвардии по г. Ташкенту, обеспечивающий общественный порядок на данном рынке, сразу после получения сообщения о произошедшем незамедлительно направился на розыск и задержание злоумышленника. Через несколько минут военнослужащий гвардии настиг А. Р., приемом самбо обезоружил его, задержал и доставил в отдел внутренних дел № 4 УКД ОВД Бектемирского района. Здесь выяснилось, что задержанный – уроженец Самаркандской области 47-летний А. Р. ранее неоднократно привлекался к уголовной ответственности за совершение тяжких и особо тяжких преступлений. Освободился в 2016 году.
По данному факту органами внутренних дел возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 277 («Хулиганство») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
А. Р. задержан в процессуальном порядке в качестве подозреваемого.
Пострадавший сотрудник в настоящее время находится в больнице, врачи оценивают его состояние как удовлетворительное.