Миллий гвардия Маънавият -маърифат марказида “Ёш гвардиячилар форуми” – “Раҳбар ва ёшлар” очиқ мулоқоти ўтказилди
“Ёш гвардиячилар форуми” доирасидаги мазкур тадбирда, Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев ва ёшларнинг учрашуви ҳамда очиқ мулоқоти ташкиллаштирилди.
Унда тизим фахрийлари, “Темурбеклар” ҳарбий академик лицейи ўқувчилари, Ҳарбий мусиқали академик лицейи ҳамда Республика бўйича Миллий гвардияга бириктирилган 56 та мактабларнинг “Ҳарбий ватанпарварлик” синфлари ўқувчилари, шунингдек ҳудудлардан видеоконференция орқали 4000 дан ортиқ ёш гвардиячилар иштирок этишди.
Маросимга ташриф буюрган иштирокчилар оркестр садолари остида кутиб олиниб, уларга Миллий гвардия ҳарбий кийим-бош намуналари, машғулотлар учун ўқув моддий-техник базалар кўргазмалари, ёшлар томонидан тайёрланган “Робототехника” намуналари намойиш этилди.
Тадбир аввалида Миллий гвардия қўмондони нутқ сўзлар экан, Муҳтарам Президентимиз томонидан юртимизда янги Ўзбекистонни барпо этишдек улуғ мақсадга эришиш йўлида ёшларга эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш, уларга барча соҳада ўз иқтидори ва салоҳиятини намоён этиши учун зарур шароитлар яратиб бериш сўнгги йилларда давлат сиёсати даражасига кўтарилганлигини алоҳида таъкидлади.
Ёшлардан бўлса, ушбу имкониятлардан тўғри фойдаланиб, бор эътиборини билим олишга, жисмонан ривожланишга ҳамда турли соҳаларни етакчи мутахассислари бўлиб етишишига қаратишларига урғу берди.
Нутқ давомида давлатимиз Раҳбарининг мамлакатимизда олиб бораётган ёшларга оид давлат сиёсати юзасидан ҳамда Миллий гвардия таълим муассасалари ўқувчи ва курсантларининг эришган ютуқлари ҳақида намойиш этилган видеороликлар форум иштирокчиларида катта таассурот қолдирди.
Шундан сўнг, Миллий гвардия Темурбеклар мактаби, Ҳарбий мусиқа академик лицейи ҳамда тизимга бириктирилган 56 та Ватанпарварлик синфларида таҳсил олаётган ва намунали хулқи ва аъло баҳолари билан синфдошларига ўрнак бўлиб келаётган юзга яқин ўқувчилар қўмондон томонидан муносиб рағбатлантирилди.
Тадбирнинг очиқ мулоқот қисмида сўз олган ёшлар ҳам ўз ўрнида юртимизда Давлатимиз раҳбари томонидан ёшларга берилаётган катта эътибор ва имкониятлар, яратилаётган кенг шароитлар ўзларининг иқтидорларини намоён қилишлари учун кенг эшиклар очиб бераётганини  фахр билан тилга олишиб, ўз таклиф ҳамда мулоҳазаларини эркин баён қилишди.
Форум сўнгида Миллий гвардия ашула ва рақс ансамбли томонидан ижро этилган Ватанни мадҳ этувчи куй-қўшиқлар ёшларимизни жуда тўлқинлантирди.
Мазкур “Ёш гвардиячилар форуми” – “Раҳбар ва ёшлар” очиқ мулоқотининг ўтказилишидан кўзланган асосий мақсад, ёшларни Ватанга садоқат руҳида тарбиялаш, уларни қалби ва онгига Ватан ҳимояси шарафли ва муқаддас бурч эканини чуқур сингдиришдан иборат.

В Центре духовности и просветительства Национальной гвардии в рамках Форума молодых гвардейцев состоялся открытый диалог «Руководитель и молодежь»
В рамках Форума молодых гвардейцев состоялся открытый диалог командующего Национальной гвардией Р. Джураева и молодежи.
В мероприятии приняли участие ветераны системы, учащиеся Ташкентского военно-академического лицея «Темурбеклар мактаби» и Военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан. Кроме того, учащиеся военно-патриотических классов 56 школ, закрепленных за Национальной гвардией, а также более 4 тысяч юных гвардейцев из регионов участвовали в открытом диалоге посредством видеоконференцсвязи.
Участников мероприятия встречали под музыку в исполнении военного оркестра. На площади перед Центром была развернута выставка образцов форменной одежды Национальной гвардии, учебно-материальной и технической базы для обучения, а также всевозможных роботов, сделанных руками ребят.
С приветственным словом к собравшимся обратился командующий Национальной гвардией. В своей речи он подчеркнул, что в нашей стране по инициативе и под руководством уважаемого Президента проявляется забота и внимание к молодежи, создаются все необходимые условия для раскрытия и развития талантов наших юношей и девушек. Коренные реформы в самой сути государственной молодежной политике нацелены на воспитание всесторонне развитых личностей, прогрессивно мыслящих и способных принимать самостоятельные решения, которым в будущем предстоит продолжить великие цели по строительству Нового Узбекистана.
Мы все ждем от молодежи только одного: что они сумеют правильно использовать эти возможности, сосредоточить все свое внимание на получении знаний, физическом развитии, стать ведущими специалистами в различных областях.
Выступление командующего сопровождали тематические видеоролики, которые наглядно демонстрировали достижения курсантов образовательных учреждений системы Национальной гвардии и иллюстрировали возможности, предоставленные современной молодежи для занятий спортом, наукой, получения образования. Видеокадры произвели большое впечатление на участников форума.
Затем командующий Национальной гвардией вручил почетные грамоты почти ста учащимся Ташкентского военно-академического лицея «Темурбеклар мактаби», Военно-музыкального академического лицея Национальной гвардии Республики Узбекистан и военно-патриотических классов, которые отличной учебой и дисциплинированностью стали примером для сверстников.
Молодые люди, принявшие участие в открытом диалоге, в свою очередь, с гордостью отметили, что большое внимание и возможности, созданные главой государства, открыли для них двери и создали условия для проявления своих талантов и способностей, свободного самовыражения и достижения целей. Также юноши и девушки выступили с предложениями и мнениями по вовлечению подрастающего поколения в занятия спортом, повышения интереса детей и подростков к учебе, воспитанию их в духе патриотизма и любви к Родине.
В завершение форума Ансамбль песни и танца Национальной гвардии представил концертную программу.
Участники мероприятия поблагодарили командующего Национальной гвардией за организованный Форум молодых гвардейцев и, особенно, за открытый, искренний диалог. Следовательно, организаторам мероприятия удалось достичь главной цели – пробудить в сердцах молодежи дух верности Родине, служить и защищать которую – почетный долг и священная обязанность каждого ее гражданина.