Миллий гвардиянинг 1215 қисқа рақамли телефон тармоғи фаолияти йўлга қўйилди
2022 йил 15 июндан Миллий гвардиянинг ҳудудий бошқармалари навбатчилик қисмларида "1215" қисқа рақамли телефони тармоғи фаолияти ташкил этилди.
Миллий гвардия қўмондонининг буйруғида белгиланганидек:
– “қисқа рақамли телефон” орқали – фуқароларнинг, шунингдек Миллий гвардия бўлинмалари шахсий таркиби ва уларнинг оила аъзоларининг қўнғироқлари қабул қилинади, рўйхатга олинади ва ҳар куни соат 09:00га қадар биринчи раҳбарга кўриб чиқиш учун киритилади;
– ҳудудий бошқармалар бошлиқлари ўз ваколати доирасида қисқа рақамли телефон орқали тушаётган қўнғироқлар масаласини қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда кўриб чиқилишини ва ҳал этилишини таъминлайдилар.
“Қисқа рақамли телефон” – фуқароларнинг Миллий гвардия тизимига хабари ва маълумотини оғзаки шаклда реал вақт режимида қабул қилиш учун мўлжалланган телефон алоқасининг (кўп каналли) махсус линияси ҳисобланади. Фуқароларнинг Миллий гвардия органларидан амалий ёрдам кўрсатишни сўраши, бузилган ҳуқуқларини ҳимоя қилишни талаб қилиши, тизим фаолиятига оид тавсиялар бериши ҳамда воқеа (ҳодисалар) ҳақида хабар бериши мўлжалланган.
Жиноятлар ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабарлар – жиноят ва маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги қонун ҳужжатларида белгиланган ҳуқуқбузарликнинг содир бўлгани (содир этилиши) ҳақида маълумотлардан иборат бўлган, Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг (329-моддаси) ва Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс (305-306-моддалари) белгиланган тартиб ва муддатларда кўриб чиқиладиган хабар;
Аноним қўнғироқлар “қисқа рақамли телефон” орқали фамилияси, исми, отасининг исмини, яшаш жойи тўғрисидаги маълумотларни, жавоб юбориш учун почта манзилини, қайта боғланиш учун телефон рақамини маълум қилмаган, шунингдек, сўзлашув моҳияти ва мазмунини баён қилинмаган қўнғироқлар кўриб чиқилмайди.
Қўнғироқлар бутун Ўзбекистон Республикаси барча ҳудудидан 1215 ягона рақам орқали қўнғироқ қилиш йўли билан “бепул” амалга оширилади.
“Қисқа рақамли телефон” навбатчилик қисмларида 24 соат мобайнида туну–кун фаолият олиб боради.
Қўнғироқларни қабул қилиш давомийлиги – 20 дақиқадан ошмаслиги лозим, ушбу муддат тугагандан кейин қўнғироқ автоматик тарзда алоқа тармоғидан узилади.
“Қисқа рақамли телефон”га тушган қўнғироқ бўйича ҳар кун эрталаб соат 09:00 дан кечиктирмай – Миллий гвардия бўлинмалари раҳбарларига (ҳудудий бошқарма бошлиғига) ёзма  ахборот берилади.
“Қисқа рақамли телефон”нинг мақсади:
Миллий гвардия тизимига қўнғироқ қилишнинг техник имкониятларини кенгайтириш ва мулоқотнинг қулай механизмини жорий этиш;
Миллий гвардия ваколатига кирадиган масалаларни ва муаммоларни тезкорлик билан ҳал этиш, шу жумладан жамоат тартибини сақлаш
ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олишда фойдаланиш;
фуқароларнинг Миллий гвардия бўлинмалари шахсий таркиби томонидан бузилган ҳуқуқларини тиклаш ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда қонун устуворлигини таъминлаш;
аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг Миллий гвардия бўлинмалари томонидан хизмат кўрсатилиши учун сарфланадиган вақти ва молиявий харажатларини камайтириш.
“Қисқа рақамли телефон” қуйидаги асосий вазифаларни бажаради:
қўнғироқ қилувчиларни Миллий гвардия фаолиятига оид очиқ ахборотлар билан таъминлаш;
фуқароларга Миллий гвардия тизимига шикоят қилиш тартиби тўғрисида маълумотлар бериш;
аҳолига ҳуқуқий маслаҳатлар ва тушунтиришлар бериб бориш.
қонунчилик ҳужжатларига зид келмайдиган ҳолатларда сўзлашувларни ёзиш ва идентификациялаш механизмларидан фойдаланиш.

В Национальной гвардии заработал единый по всей республике короткий телефонный номер 1215
С 15 июня 2022 года в дежурных частях управлений Национальной гвардии по всей республике заработал единый короткий номер телефонной связи «1215».
Для удобства граждан, личного состава Национальной гвардии и членов их семей, оперативного реагирования на обращения приказом командующего Национальной гвардией во всех дежурных частях управлений гвардии внедрен единый по всей республике короткий номер 1215.
Согласно приказу командующего Национальной гвардией:
- по единому короткому номеру принимаются звонки граждан, а также личного состава подразделений Национальной гвардии и членов их семей; каждый звонок регистрируется и ежедневно до 9.00 часов передается на рассмотрение первому руководителю;
- начальники территориальных управлений в пределах своей компетенции обеспечивают рассмотрение и решение вопроса, поступившего на единый короткий номер, в порядке, установленном законом.
«Единый короткий номер» — специальная телефонная линия (многоканальная), предназначенная для приема Национальной гвардией сообщений и информации граждан в устной форме в режиме реального времени. Граждане могут обращаться к Национальной гвардии по единому короткому номеру за практической помощью, защитой нарушенных прав, сообщать о правонарушениях и преступлениях, а также с предложениями по работе системы.
Сообщения о преступлениях и административных правонарушениях рассматриваются в соответствии со статьей 329 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан и статьями 305-306 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности Республики Узбекистан.
Анонимные звонки рассматриваться не будут. Анонимными звонками признаются сообщения, в которых не указаны фамилия, имя, отчество, место жительства, почтовый адрес для ответа, номер телефона для связи, а также суть и содержание разговора.
Звонки на единый короткий номер 1215 на территории Республики Узбекистан бесплатны и принимаются 24 часа в сутки 7 дней в неделю.
Продолжительность звонков не должна превышать 20 минут, по истечении 20 минут звонок будет автоматически прерван.
О звонке на единый короткий номер руководители подразделений Национальной гвардии (начальник областного управления) будут письменно уведомляться не позднее 09:00 утра каждого дня.
Цель внедрения механизма единого короткого номера:
расширить технические возможности взаимодействия с системой Национальной гвардии и внедрить удобный механизм связи;
повысить оперативность реагирования на вопросы и проблемы граждан, решение которых входит в компетенцию Национальной гвардии, в том числе, по вопросам поддержания общественного порядка и предупреждения преступлений, борьбы с преступностью;
восстановление прав и защита законных интересов граждан, нарушенных личным составом подразделений Национальной гвардии, а также обеспечение законности;