Сифатсиз ва ноқонуний пиротехника воситалари-саломатлигингиз кушандасидир
Миллий гвардия ҳарбий хизматчи ва ходимлари томонидан сизнинг ҳамда фарзандларингизнинг саломатлигига тузатиб бўлмас даражада зарар етказиши мумкин бўлган сертификатсиз пиротехника воситалари савдосини олдини олишга қаратилган тадбирлар давом эттирилмоқда. Оилангизнинг фаровонлиги ва тинчлигига хавф туғдирманг.
Пиротехника воситаларини харид қилманг ҳамда болажонларга уларнинг хатарли эканлиги тўғрисида сўзлаб беринг.
Лицензиясиз пиротехника маҳсулотларини аниқлаш бўйича олиб борилган тадбирларнинг натижалари ҳақида маълумот беришда давом этамиз.
НАМАНГАН ВИЛОЯТИ. Қўшма тадбирлар давомида Миллий гвардия Наманган вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари ва Янгиқўрғон тумани Ички ишлар бўлими ходимлари томонидан сертификатланмаган пиротехника воситаларини сотиш билан шуғулланаётган фуқаролар ушланди. Тадбир давомида фуқаро И.Б ва Р.M.нинг ёнидан жами 18 блок
"Трения" ва "Британик" номли пиротехника воситалари топилди ва мусодара қилинди.
Шу куни ҳарбий хизматчи ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари томонидан яна бир хавфли бўлган пиротехника воситалари сотувчиси аниқланди. Суриштирув ишлари давомида ҳуқуқбузар M. Б. уйида умумий қиймати 20 миллион сўмдан ортиқ бўлган 24741 дона турли хил пиротехника воситалари сақлаётганлиги маълум бўлди.
НАВОИЙ ВИЛОЯТИ. Жорий йилнинг 24 декабрь куни Миллий гвардия Навоий вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари томонидан вояга етмаган ёшларга пиротехника воситаларини сотишга уринган 41 ёшли фуқаро К.У. қўлга олинди. Гувоҳлар иштирокида ўтказилган текширув давомида ҳуқуқбузарнинг ёнидан қиймати 470 минг сўм бўлган 18 блок "Трения","Британик" ва 1 дона "Волк" номли пиротехника воситалари мавжудлиги аниқланди ва мусодара қилинди. Шунингдек, яна бир сертификатланмаган пиротехника маҳсулотларини сотаётган шахс аниқланди. Фуқаро Н.Ш. 3 блок "Трения" номли пиротехника воситаларини сотаётган вақтида қўлга олинди.
ЖИЗЗАХ ВИЛОЯТИ. Миллий гвардия Жиззах вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари ва вилоят Ички ишлар бошқармаси ходимлари томонидан катта миқдордаги сертификатланмаган пиротехника буюмларини сотаётган шахс аниқланди. 30 ёшли фуқаро А.Х.дан умумий баҳоси 11 миллион сўм бўлган 1100 дона "Ракета" салюти мусодара қилинди.
СУРХОНДАРЁ ВИЛОЯТИ. Миллий гвардия Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари ҳам катта миқдордаги сертификатланмаган пиротехника воситалари сотувчисини қўлга олди. Фуқаро Т.А. 27 блок "Британик" номли пиротехника учун 4860000 сўм олаётган вақтида ушланди.
ФАРҒОНА ВИЛОЯТИ. Миллий гвардия Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари томонидан бир куннинг ўзида ноқонуний пиротехника воситалари сотилишига оид учта маълумот аниқланди. Фарғоналик А. А. 8 дона "7 SHOTS" номли пиротехника воситасини бир миллион сўмга сотаётган вақтида қўлга олинди. Марғилонлик Н. Б. ҳам 48 блок
"Британик" номли пиротехника воситаларини 3 миллион сўмга сотмоқчи бўлганида ушланди. Шунингдек, 47 ёшли фуқаро Р.Д.дан 8 дона "7 SHOTS" номли пиротехника воситалари мусодара қилинди.
Аниқланган ҳар бир маълумот юзасидан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилди
Ҳурматли юртдошлар!
Шуни эслатиб ўтамизки, пиротехника маҳсулотлари билан ноқонуний савдо қилиш Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 185-1-моддаси бўйича ашёлар мусодара қилиниб, беш бараваридан йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Пиротехника буюмларини қонунга хилоф равишда ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сақлаш, ташиш, жўнатиш, улардан фойдаланиш, худди шунингдек, уларни қонунга хилоф равишда Ўзбекистон Республикасига олиб кириш (Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқиш) ёки ўтказиш анча миқдорда ёхуд шундай ҳаракатлар маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 250-1-моддасига асосан жиноий жавобгарликка тортилади.

Некачественной пиротехнической продукции – надежный заслон
Военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии продолжают вести бескомпромиссную борьбу с несертифицированной пиротехникой, которая может причинить непоправимый вред вашему здоровью или здоровью ваших детей. Не рискуйте благополучием и счастьем вашей семьи, не приобретайте пиротехнику с рук сами и объясните детям, в чем ее опасность.
А мы продолжаем сообщать о некоторых результатах мероприятий по выявлению нелицензированной пиротехнической продукции.
НАМАНГАНСКАЯ ОБЛАСТЬ. При проведении совместных мероприятий военнослужащие Управления Национальной гвардии по Наманганской области и сотрудники ОВД Янгикурганского района выявили двоих МСГ «Мамай», которые занимались сбытом несертифицированной пиротехники. При личном досмотре у Р. М. и И. Б. было обнаружено и изъято в общей сложности 18 блоков пиротехники «Трения» и «Британик». В этот же день гвардейцы и сотрудники органов внутренних дел выявили еще одного сбытчика опасной пиротехники. Им оказался М. Б., у которого в доме хранилось 24 741 шт. пиротехники различного вида: петарды, салюты, фейерверки и проч. Общая сумма изъятой в присутствии понятых пиротехники превысила 20 млн сумов.
НАВОИЙСКАЯ ОБЛАСТЬ. Военнослужащие Управления Национальной гвардии по Навоийской области 24 декабря задержали в г. Навои в момент попытки сбыта пиротехники несовершеннолетним 41-летнего К. У. При досмотре в присутствии понятых у мужчины изъяли 18 блоков пиротехники «Трения» и «Британик» и 1 салют «Волк» на общую сумму 470 тысяч сумов. На следующий день гвардейцы выявили еще одного сбытчика несертифицированной пиротехнической продукции. На этот раз им оказался житель Карманинского района Н. Ш., который пытался сбыть 3 блока пиротехники «Трения».
ДЖИЗАКСКАЯ ОБЛАСТЬ. В г. Джизаке военнослужащие Управления Национальной гвардии по Джизакской области и сотрудники областного УВД выявили сбытчика крупной партии несертифицированных пиротехнических изделий. У 30-летнего А. Х. было обнаружено и изъято 1 100 штук фейерверка «Ракета» на общую сумму 11 млн сумов.
СУРХАНДАРЬИНСКАЯ ОБЛАСТЬ. Военнослужащие Управления Национальной гвардии по Сурхандарьинской области установили сбытчика крупной партии несертифицированной пиротехники. Им оказался уроженец Шурчинского района Т. А. У мужчины было обнаружено и изъято 27 блоков пиротехники «Британик» на 4 860 000 сумов.
ФЕРГАНСКАЯ ОБЛАСТЬ. Военнослужащие Управления Национальной гвардии по Ферганской области выявили за один день три факта сбыта нелицензированной пиротехники. Житель г. Ферганы А. А. пытался сбыть 8 штук пиротехники «7 SHOTS» и выручить один миллион сумов. В г. Маргилане Н. Б. был задержан при попытке сбыта 48 блоков пиротехники «Британик» за 3 миллиона сумов. В Учкуприкском районе местный житель 47-летний Р. Д. был задержан в момент сбыта 8 штук «7 SHOTS».
Каждый из выявленных фактов задокументирован.
Уважаемые граждане, напоминаем, что за незаконный оборот пиротехнических изделий статьей 185-1 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности предусмотрен штраф в размере от пяти до двадцати базовых расчетных величин с конфискацией предметов правонарушения.
А в случае, если вы занимаетесь незаконным производством, изготовлением, хранением, перевозкой, пересылкой, использованием, а равно незаконным ввозом в Республику Узбекистан (вывоз из Республики Узбекистан) или сбытом пиротехнических изделий в значительном размере либо после применения административного взыскания за такие же действия, то будете привлечены к уголовной ответственности по статье 250-1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.