Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашининг мажлислар залида Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев раҳбарлигида идоралараро ишчи гуруҳ штабининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг 31 январь куни Давлат раҳбарининг топшириғига биноан Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев бошчилигида ҳудудларда аҳоли муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш ҳамда криминоген вазият барқарорлигини таъминлаш фаолиятини баҳолаш юзасидан бўлиб ўтган йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар кенгаши раиси Ф.Эрманов, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири ўринбосари Б.Абдуллаев, тегишли соҳа вакиллари ҳамда сектор раҳбарлари иштирок этишди.
Мазкур йиғилишда вилоят ижтимоий инфратузилма объектларининг реал ҳолатини, аҳолини газ, электр энергияси, кўмир ва ичимлик суви билан таъминлаш аҳволи ва фуқароларнинг ушбу тизимдан розилигини ўрганиш, истеъмол бозорларидаги нарх-наво барқарорлигини, ҳудуддаги ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан оғир маҳаллаларда сектор раҳбарлари, маҳалла раислари, маҳалладаги ҳоким ёрдамчилари, ёшлар етакчилари ва хотин-қизлар фаоллари томонидан фуқароларни қабул қилиш ва уларнинг муаммоларини ҳал этиш амалиётига оид масалалар муҳокама этилди.
Шунингдек, аҳолини ташвишга солаётган долзарб кундалик ижтимоий-маиший муаммоларни ҳал этишда секторлар фаолиятининг самарадорлиги, ишсизлик ва камбағалликни қисқартириш, оилавий тадбиркорлик, ёшлар ва аёлларнинг ташаббускор лойиҳаларига кўмаклашиш;
- Олий таълим муассасалари талабалари учун ётоқхоналар таъминоти, ижарада яшовчи талабаларни қўллаб – қувватлаш ҳамда назоратга олиш, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш ҳамда бандлигини таъминлаш;
- Доимий яшаш жойи бўлмаган фуқароларни реабилитация қилиш марказларига жойлаштириш, наркология диспансерлари, тиббий бирлашмалардаги шароитлар билан яқиндан таништириш;
- истеъмол бозорлардаги нархларнинг барқарорлигини таъминлаш. Озиқ-овқат резервларининг етарлигини ҳамда тадбиркорлар учун қулай шароитларнинг яратилганлигини ўрганиш масалаларига жиддий эътибор қаратиш зарурлиги тушунтирилди.

В Совете Министров Республики Каракалпакстан состоялось заседание штаба межведомственной рабочей группы под руководством командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева
31 января с.г. под руководством командующего Национальной гвардией генерал-майора Р. Джураева состоялось совещание, на котором обсуждались итоги деятельности по выявлению и решению демографических проблем в районах республики и поддержанию стабильности криминогенной обстановки. В работе совещания приняли участие председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан Ф. Эрманов, заместитель министра внутренних дел – начальник Департамента общественной безопасности Б. Абдуллаев, представители заинтересованных ведомств и руководители секторов по социально-экономическому развитию.
На совещании рассмотрены результаты изучения реального состояния объектов социальной инфраструктуры в регионах, качество обеспечения населения газом, электроэнергией, углем и питьевой водой и удовлетворенность граждан снабжением энергоресурсами, а также стабильность цен на потребительском рынке. Руководители секторов и председатели махаллей, где наблюдается сложная социально-экономическая обстановка, помощники хокимов, лидеры молодежи и активисты комитетов женщин обсудили вопросы, связанные с практикой приема граждан и решения их проблем.
Кроме того, говорилось мерах по повышению эффективности деятельности в секторах в решении текущих повседневных социальных и бытовых проблем, волнующих население, снижению безработицы и бедности, поддержке семейного предпринимательства, молодежных и женских проектов;
- предоставлению общежитий для студентов высших учебных заведений, поддержке студентов, проживающих в арендованном жилье, содействие в организации содержательного проведения ими свободного времени и трудоустройстве;
- помещение граждан без постоянного места жительства в реабилитационные центры, ознакомление с условиями в наркологических диспансерах, медицинских объединениях;
- обеспечение ценовой стабильности на потребительских рынках. Разъяснено, что необходимо уделить серьезное внимание вопросам изучения достаточности продовольственных запасов и создания благоприятных условий для предпринимателей.