Республикамиз бўйлаб  Миллий гвардия махсус бўлинмалари билан тоғли ҳудудларда тактик-ўқув машғулотлари олиб борилмоқда
Унда  ҳарбий хизматчилар томонидан тоғли ҳудудларда  ўқув-жанговар вазифаларни муваффақиятли бажарилишига  ҳамда тоғ тайёргарлиги бўйича амалий кўникмаларини ошириб боришга асосий эътибор қаратилган.
Шу каби ўқув йиғини Миллий гвардиянинг Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятлари бўйича бошқармалари  махсус бўлинмалари билан   Мудофаа вазирлигига қарашли “Тошқўрғон” тоғ тайёргарлиги ўқув базасида ташкиллаштирилди.
Мазкур ўқув йиғинда ҳарбий хизматчилар тоғ шароитида кичик гуруҳ билан ишлаш кўникмларини ошириш билан бирга, ностандарт вазиятларда тезкор ва тўғри қарор қабул қилиш шунингдек, ноқулай шароитда самарали бўлган  қуроллардан отиш бўйича маҳоратларини оширишди.

В горных местностях республики проводятся учебно-тактические занятия со специальными подразделениями Национальной гвардии
Основное внимание уделяется совершенствованию горной подготовки и отработке практических навыков действий в условиях горной местности для успешного выполнения учебно-боевых задач.
Так, учебно-тренировочный сбор был организован на горной учебной базе «Ташкурган» Министерства обороны совместно со спецподразделениями Национальной гвардии по Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областям.
На сборах военнослужащие оттачивали навыки работы в горной местности в составе небольших групп, отрабатывали принятие быстрых и правильных решений в нестандартных ситуациях, также проводились занятия по стрельбе из оружия, эффективного в сложных условиях.