Ватан остонадан бошланади, ватанпарварлик туйғуси эса ёшлар учун тарбия ўчоғи бўлган Мактабларда шаклланади
Республикамиз бўйича Миллий гвардияга бириктирилган (ҳар вилоятда 4 тадан ) жами 56 та мактабларда ўқувчи ёшларни ҳарбий ватанпарварлик рухида тайёрлашга қаратилган машғулотлар ўқув дастурига киритилиб, дарс жараёнлари масъул ходимлар иштирокида ўтказилиши йўлга қўйилган.
Хусусан, Миллий гвардияга бириктирилган Жиззах шаҳридаги 22-сонли умумий ўрта таълим мактаби ўқувчи ёшлари билан "Миллий армиямиз-Янги Ўзбекистонинг мустаҳкам қалқонидир" шиори остидаги “Жасорат” дарси ўтказилди.
Шунингдек, бугун 22 сентябрь “Бутунжаҳон автомобильсиз куни” муносабати билан Хоразм вилояти Янгиариқ туманидаги 37 сонли мактабнинг ватанпарварлик синфи ўқувчилари билан “Автомобильсиз кунига бефарқ эмасмиз” шиори остида ўқувчи ёшларнинг соғлом турмуш тарзига ўргатишга ва бунинг учун йўл ҳаракати қоидаларига амал қилиш муҳим аҳамият касб этишини уқтиришга бағишланган ўқув машғулотлари ташкиллаштирилди.

Родина начинается с колыбели, а патриотизм формируется в школе - очаге воспитания подрастающего поколения
По всей республике в 56 школах при Национальной гвардии (по 4 в каждой области) в программу обучения включена подготовка, направленная на воспитание молодёжи в духе военного патриотизма. Установлено, что занятия будут проводиться с участием ответственных лиц областных управлений Национальной гвардии.
В частности, 20 сентября был организован Урок мужества под лозунгом «Наша национальная армия – надежный щит Нового Узбекистана» для учащихся общеобразовательной школы № 22 г. Джизака, закрепленной за Национальной гвардией.
А также сегодня, 22 сентября в связи со Всемирным днем без автомобиля с учениками класса патриотизма школы № 37 Янгиарыкского района Хорезмской области под лозунгом “Мы неравнодушны ко дню без автомобиля” организованы занятия, направленные на обучение детей к здоровому образу жизни и правилам дорожного движения.