Ўзбекистон Республикаси клнституцияси қабул қилинганлигининг 30 йиллиги байрамини халқимиз катта шоду хуррамлик билан кутиб олмоқда.
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 8 нобярь куни Давлат Раҳбарининг «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» эсдалик нишонини таъсис этиш тўғрисидаги фармони қабул қилинган эди.
Унга кўра, мамлакатимизда янги демократик давлат, фуқаролик жамияти барпо этиш йўлида ўтган даврда амалга оширилган улкан ишлар, эришилган юксак натижаларда, ҳеч шубҳасиз, ҳаётимизнинг турли соҳа ва тармоқларида фидокорона меҳнат қилаётган юртдошларимиз мазкур нишон билан тақдирланиши кўзда тутилган.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси таркибий ва ҳудудий бўлинмаларида ҳам мамлакат мустақиллигини мустаҳкамлаш, унинг иқтисодий, сиёсий, ижтимоий, илмий салоҳиятини юксалтириш, мудофаа қудратини ошириш, Янги Ўзбекистонда демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари, қадр-қиммати улуғланадиган адолатли фуқаролик жамиятини барпо этиш ва бошқаларга муносиб ҳисса қўшиб келаётган фаол фуқаролик позициясига эга Миллий гвардия тизимида фаолият юритувчи ҳарбий хизматчи ва ходимларга тантанали равишда мазкур кўкрак нишонлари топширилмоқда.
Байрам муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тизимида хизмат қилувчи тўрт юздан ортиқ ҳарбий хизматчи ва ходимларга «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» эсдалик нишони топширилди.

Конституция Республики Узбекистан как яркое проявление политико-правового сознания нашего народа служит прочным фундаментом для построения демократического государства и сильного гражданского общества, обеспечения свободной и благоустроенной жизни населения, повышения авторитета нашего государства на международной арене, а также успешной реализации реформ во всех сферах.
Известно, что 8 ноября текущего года Президент Республики Узбекистан подписал Указ об учреждении памятного знака «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» в связи с 30-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан.
В соответствии с Указом, на местах в праздничной обстановке вручаются памятные знаки «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» соотечественникам, которые работают в различных сферах и секторах нашей жизни и вносят достойный вклад в достижение высоких результатов, чей труд является вкладом в большую работу, проделанную в прошедший период, на пути к углублению демократических реформ в Новом Узбекистане, построению справедливого гражданского общества, в котором права, свободы, честь и достоинство человека являются высшей ценностью.
В частности, в территориальных подразделениях Национальной гвардии Республики Узбекистан вручаются памятные знаки «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» военнослужащим и сотрудникам, внёсшим достойный вклад в укрепление независимости нашей страны, политического, социального, научного, духовного потенциала, оборонной мощи, обеспечение неприкосновенности границ нашего государства, сохранение мира и стабильности, межнациональной дружбы и согласия, широкую пропаганду роли и значения Основного закона в нашей жизни, воспитание молодого поколения в духе уважения к закону, любви и преданности Родине.
На сегодняшний день памятным знаком «Ўзбекистон Конституциясининг 30 йиллиги» награждены более четырехсот военнослужащие и сотрудники Национальной гвардии Республики Узбекистан.