ЕВРОПА ИТТИФОҚИНИНГ МАРКАЗИЙ ОСИЁДА ҲУҚУҚ-ТАРТИБОТНИ ТАЪМИНЛАШ БЎЙИЧА ДАСТУРИ ВАКИЛЛАРИ БИЛАН УЧРАШУВ БЎЛИБ ЎТДИ
Жаҳон тараққиётининг ҳозирги босқичида барча давлатларда ички хавфсизликни таъминлаш, мамлакатда тинчлик ва барқарорликни сақлашда ҳукуматларнинг асосий таянчи бўлган ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига катта аҳамият берилмоқда.
Терроризмга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик масалаларида фикр алмашиш мақсадида жорий йилнинг 23 февраль куни Миллий гвардиянинг Халқаро ҳамкорлик бошқармасида Европа Иттифоқининг Марказий Осиё давлатларига минтақа мамлакатларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари кўникмаларини мустаҳкамлашда кўмаклашиш дастури («LEICA») вакиллари билан ишчи учрашув ўтказилди.
Учрашув давомида ушбу дастур ҳамда Европа делегацияси раҳбари Жером Рибо-Гайар дастурни амалга ошириш доирасида Европа томони Марказий Осиё мамлакатларида хавфсизликни ҳам миллий, ҳам халқаро миқёсда кучайтириш мақсадида минтақа давлатларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва хавфсизлик тузилмалари билан уларнинг салоҳиятини ошириш борасида амалий мулоқот ўрнатиш ниятида эканлигини таъкидлади. Шу билан бирга, суҳбатдош минтақадаги эҳтиёжларни чуқур таҳлил қилиш асосида техник ёрдам кўрсатиш, шунингдек, тематик машғулотлар ўтказиш режалаштирилганлигини қайд этди.
Шунингдек, Европа томони терроризмга қарши курашнинг турли жиҳатлари бўйича Марказий Осиё мамлакатлари, хусусан, Ўзбекистоннинг илғор тажрибаларини ўрганишга қизиқиш билдирди. Дўстона мулоқот руҳида ўтган учрашув якунлари бўйича Марказий Осиёда ҳуқуқ-тартиботни таъминлашда ушбу дастур доирасида икки томонлама ҳамкорликни йўлга қўйиш ва янада ривожлантириш тўғрисида келишувга эришилди.

СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ ПРОГРАММЫ ЕВРОПЕЙСКОГО СОЮЗА ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ ПРАВОПОРЯДКА В ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ
На современном этапе мирового развития, во всех государствах значимая роль отводится правоохранительным органам, которые являются основной опорой правительств в обеспечении внутренней безопасности, поддержании спокойствия и стабильности в стране.
В целях обмена мнениями по вопросам сотрудничества в борьбе с терроризмом, 23 февраля текущего года в Управлении международного сотрудничества Национальной гвардии состоялась рабочая встреча с представителями программы Европейского союза по содействию странам Центральной Азии в укреплении навыков правоохранительных органов стран региона «LEICA».
В ходе встречи руководитель данной программы и глава европейской делегации Жером Рибо-Гайар подчеркнул, что в рамках осуществления программы европейская сторона намерена выстроить конструктивный диалог с правоохранительными и силовыми структурами государств Центральной Азии в повышении их потенциала с целью повышения безопасности как на национальном, так и на региональном уровне. При этом собеседник отметил, что предусматривается оказание технической помощи на основе углубленного анализа потребностей в регионе, а также проведение тематических тренингов.
Также европейской стороной выражена заинтересованность в изучении передового опыта стран Центральной Азии, в частности Узбекистана, в различных аспектах борьбы с терроризмом.
По итогам встречи, прошедшей в атмосфере дружественного диалога, достигнута договоренность об установлении и дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества в рамках данной программы в обеспечении правопорядка в Центральной Азии.