ҚЎЛ ЖАНГИНИ РИВОЖЛАНТИРИШ СОҲАСИДА ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИК
Жорий йилнинг 7-10 февраль кунлари Тошкент шаҳрида қўл жанги бўйича Ўзбекистон Республикаси чемпионати бўлиб ўтмоқда.
Мусобақада республиканинг барча ҳудудларидан 1000 га яқин спортчилар иштирок этмоқда. Ушбу тадбирда Халқаро қўл жанги федерацияси президенти Сергей Aстахов Александрович ва Халқаро ҳакамлар ҳайъати аъзоси Aлексей Юрьевич Овчинниковлар иштирок этишмоқда.
Меҳмонлар Ўзбекистон чемпионатининг очилиш маросимида илк бор қатнашдилар ва тадбирнинг юқори даражада ташкил этилганлигини таъкидладилар.
Халқаро ҳакамлар ҳайъати аъзоси A.Овчинников Ўзбекистон Республикаси ҳакамлар ҳайъати учун ўқув семинари ўтказди.
Россия делегациясининг ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари қўл жанги федерациясининг раиси Р.Джураев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари, ушбу спорт турини аҳоли, хусусан ёшлар орасида оммалаштириш имкониятлари, шунингдек, спортчиларни тайёрлаш жараёнида халқаро стандартларни жорий этишнинг асосий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, биринчи марта 2021 йил май ойида Ўзбекистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган қўл жанги бўйича Жаҳон чемпионатининг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.
С.Aстахов Ўзбекистон Республикаси дунёнинг 40 дан ортиқ давлатларини ўз ичига олган Халқаро федерацияда муносиб ўрин эгаллаб келаётганини таъкидлади.
Ўтказилган учрашув доирасида Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди, унга мувофиқ халқаро тажриба, дастурлар ва ўқув жараёнининг илғор усулларини ўзаро алмашиш кўзда тутилди.
Ушбу ҳужжат Халқаро Федерация билан ўзаро алоқалар учун ноёб платформа бўлиб хизмат қилади ва ўзбек спортчиларининг халқаро майдондаги турли турнирларда иштирок этиши учун янги имкониятлар очади.

МЕЖДУНАРОДНОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ РАЗВИТИЯ РУКОПАШНОГО БОЯ
В период с 7 по 10 февраля текущего года в городе Ташкенте проводится Чемпионат Республики Узбекистан по рукопашному бою.
В данном турнире участвуют около 1000 спортсменов со всей республики. В качестве почетных гостей на данном мероприятии участвуют президент Международной федерации рукопашного боя Астахов Сергей Александрович и член международной судейской коллегии Овчинников Алексей Юрьевич.
Гости впервые приняли участие в церемонии открытия Чемпионата Узбекистана и отметили высокий организационный уровень мероприятия.
Членом международной судейской коллегии А.Овчинниковым проведен семинар-тренинг для судейского корпуса Республики Узбекистан.
В рамках визита российской делегации состоялась встреча с председателем Федерации рукопашного боя правоохранительных органов Республики Узбекистан Р.Джураевым.
На встрече обсуждены состояние и перспективы двустороннего сотрудничества, возможности популяризации данного вида спорта среди населения, в частности молодежи, а также основные аспекты внедрения международных стандартов в процесс подготовки спортсменов.
Кроме того, рассмотрены организационные моменты Чемпионата мира по рукопашному бою, впервые планируемого к проведению в мае 2021 года в Республике Узбекистан.
С.Астахов отметил, что Республика Узбекистан занимает достойное место в Международной федерации, в которую входят более 40 стран мира.
В рамках проведенной встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве, согласно которому предусматривается обмен международным опытом, программами и передовыми методиками тренировочного процесса.
Данный документ послужит уникальной платформой для взаимодействия с Международной федерацией и откроет новые возможности для участия узбекских спортсменов в различных турнирах на международной арене.