"Алишер Навоий ва Бобур мероси – беқиёс маънавий хазина" мавзусидаги адабий-маърифий кеча
Миллий гвардия маънавият ва маърифат марказида ғазал мулкининг султони Мир Алишер Навоий, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур боболаримиз таваллудининг 582 ва 540 йиллиги айёмлари муносабати билан "Алишер Навоий ва Бобур мероси – беқиёс маънавий хазина" мавзусидаги адабий-маърифий кеча ўтказилди.
Тадбир аввалида ёшлар иштирокида расмлар кўргазмасига саёҳат уюштирилди ва улар ўртасида ғазал, рубоий айтиш бўйича баҳру-байт ўтказилди. Ўқувчи ва курсантлар ўзлари ёд олган шерларини бирин-кетин катта иштиёқ билан ижро этишди. Шундан сўнг, тадбирнинг асосий қисмига ўтилди. Юқорида келтириб ўтганимиз расмлар танлови ғолиблари диплом ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди. Ўзбекистон давлат драма театри актёрлари томонидан саҳналаштирилган Алишер Навоийи ҳазратларининг "Хамса" асаридаги "Сабъаи сайёр" достонидан парча ҳам кечага ташриф буюрганларда катта таассурот қолдирди.
Шунингдек, тадбир давомида ҳарбий-мусиқа академик лицейи, Темурбеклар мактаби ўқувчилари томонидан ғазал ва рубоийлар айтилди ҳамда икки буюк шоир ва мутафаккирларнинг асарларидан саҳна кўринишлари намойиш этилди.
Жамоат хавфсизлиги университети курсантлари ижросидаги Примқул Қодировнинг "Юлдузли тунлар" асаридан Бобур ҳаёти ҳақидаги театр томошаси ҳам барчага бирдек манзур бўлди. Албатта, бундай тадбирлардан билиш мумкинки, ҳарбий хизматчи ҳамда ходимлар нафақат тинчлик ва осудаликни таъминлаш борасида фаолият юритишмоқда, балки маънавият улашишда ҳам фаоллик кўрсатишмоқда. Кеча сўнгида Миллий гвардия Ашула ва рақс ансамбли хонандаларининг Навоий ҳамда Бобур боболаримизнинг асарларига басталанган куй ва қўшиқлар ҳавола этилди.

Literary and educational night on the theme" Alisher Navoi and the legacy of Babur – an incomparable spiritual treasure".
On the occasion of the 582th and 540th anniversary of the birth of Mir Alisher Navoi, King and poet Zahiriddin Muhammad Babur at the National Guard Center for spirituality and enlightenment was held Literary and educational night on the theme" Alisher Navoi and the legacy of Babur – an incomparable spiritual treasure".
At the beginning of the event, young people were introduced to the exhibition of photographs in the center, also bahru-bayt was held to say Gazal and ruboi. In it, pupils and cadets performed poems that they memorized with great enthusiasm. After that, the main part of the event was transferred. The winners of the drawing competition, which we cited above, were awarded diplomas and valuable prizes. Also made a great impression on those who visited the night an excerpt from the "Sab'ai sayyor" by Alisher Navoiyi's "Hamsa", which staged by the actors of the Uzbek State drama Theater. Also, during the event, students of the academic Lyceum of military music and the Temurbek school told gazelles and rubois, also staged performances from the works of two great poets.
Everyone was equally pleased with the scene about Babur's life from the work of Primkul Kadyrov "Yulduzli tunlar " performed by cadets of the University of Public Safety. At the end of the night, the songs s composed on the Navoi and Babur’s poems were referenced by the singers of the National Guard singing and dance ensemble.