Билимлар-синовларда ва юқори жанговар шайлик ўқув машқларда тобланади
Миллий гвардия Жамоат хавфсизлиги университети юқори босқич курсантларининг, йиллик ўқув дастурлари асосида "Тактик тайёргарлик" фанидан эгаллаган  назарий билимларини амалиётда қўллаш баробарида ҳарбий хизматчиларнинг  жанговар, психологик ва жисмоний кўникмаларини мустахкамлаш  мақсадида дала ўқув полигонларида ўн суткалик амалий машғулотлар амалга оширилди.
Унда курсантлар дала шаройитида чодирлар ўрнатиш орқали ҳарбий шаҳарча барпо этишлари ва  бўлинмаларнинг умумҳарбий низом талаблари асосида жойлашуви, шунингдек суткалик хизмат ташкил этилиши билан боғлиқ хавфсизликни таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Чирчиқ дала полигонида ўтказилган мазкур амалий машғулотда Жамоат хавфсизлиги университети  курсантлари  томонидан пиёда тартибда 30 км масофага марш амалга оширилди. Машғулотда турли мураккаб шароитларда ҳаракатланиш, душманнинг тўсатдан уюштириши мумкин бўлган ҳужумларидан ҳимояланиш, шунингдек, курсантларнинг чидамлилик ва жисмоний қобилиятлари синовдан ўтказилди.
Мазкур ўқув машғулотлар давомида курсантларнинг ўз қуролига бўлган ишончини ошириш ва ундан моҳирлик билан фойдаланиш, замонавий жанг шароитларда душманни кам ўқдори сарфлаган ҳолда тезкорлик билан йўқ қилиш, шунингдек бўлинма таркибида  жамоавий ҳаракатланишнинг  ўзига хос хусусиятлари амалий жиҳатдан мустаҳкамлаб олинди.
Ушбу амалий машғулотларда бўлажак офицерларнинг фавқулодда вазиятларда, тоғли ва нотекис масштабларда ҳаракатланиш, шунингдек ностандарт вазиятларда тезкор ва тўғри қарор қабул қилиш борасидаги билим кўникмалари ҳам оширилди.

Проверка знаний и отработка боевых навыков
Для курсантов старших курсов Университета общественной безопасности в соответствии с годовым планом обучения в целях закрепления на практике теоретических знаний, полученных на занятиях по тактической подготовке, а также для повышения уровня боевой и физической подготовки, выработки морально-психологической устойчивости на учебном полигоне были организованы десятидневные учебно-практические занятия.
Курсанты отрабатывали навыки обустройства военного городка и установки палаток в полевых условиях, определения места расположения подразделений с учетом требований общевоинского устава. Особое внимание уделялось вопросам обеспечения безопасности, связанным с организацией суточных дежурств.
В ходе практического занятия, которое прошло на полигоне Чирчик, курсанты Университета общественной безопасности совершили пеший марш-бросок на дистанцию 30 км. В ходе тренировок отрабатывались способы передвижения в различных сложных условиях, защиты от внезапных атак противника, а также выносливость и физические возможности курсантов.
В ходе занятий на практике укреплялись навыки уверенного владения оружием и его применения, быстрого уничтожения противника в современных боевых условиях с использованием меньшего количества боеприпасов, а также отрабатывалась тактический порядок коллективных передвижений отделений подразделения.
Практические занятия способствовали повышению знаний будущих офицеров по передвижению в чрезвычайных ситуациях, в горной и пересеченной местности, а также отработки навыков анализа и быстрого принятия правильного решения в нестандартных ситуациях.