Олдин хабар берганимиздек, Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев раҳбарлигидаги идоралараро ишчи гуруҳ томонидан Навоий вилоятида Давлатимиз Раҳбари топшириқлари ижросини таъминлашга қаратилган тадбирлар амалга оширилмоқда.
Тадбирларда ишчи гуруҳ томонидан вилоят аҳолисининг энергетика ва озиқ-овқат таъминоти, соғлиқни сақлаш, ижтимоий-маиший  муаммоларини аниқлаш ва бартараф этиш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ҳамда криминоген вазиятни янада барқарорлаштириш каби долзарб масалаларга  эътибор қаратилмоқда.
Шунингдек, тадбирлар чоғида вилоятнинг иқтисодий-ижтимоий объектлари ҳолати ҳамда аҳоли хонадонлари иссиқлик тизими ва тарқатилаётган кўмир ёқилғиси ҳам ўрганилмоқда.
Жумладан, бугун Миллий гвардия қўмондони бошчилигидаги ишчи гуруҳ Навоий вилоятининг Кармана туманидаги “Кўмир таъминот” МЧЖ Навоий вилоят филиалига қарашли Кармана кўмир омбори, “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг “Навоий Иссиклик электр станцияси” филиали, “Иссиқлик манбаи” ДУК Навоий филиалининг сув тозалаш иншооти ҳамда "Ҳудудгаз Навоий" газ тарқатиш филиали фаолияти билан тўлиқ танишди.
Шу билан бирга, ишчи гуруҳ томонидан туман ва маҳаллаларда аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш ҳолати юзасидан “бешлик” билан  учрашилиб, фикр-мулоҳазалари тингланди.
Шундан сўнг, ишчи гуруҳ томонидан мавжуд муаммоли масалаларни тезкор бартараф этиш чоралари юзасидан вилоят ҳокими Н. Турсунов ва Миллий гвардия қўмондони Р.Джураев ҳамраислигида видеоселектор тарзида йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда ишчи гуруҳ таркибида бўлган Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Бош прокуратура ва унинг ҳузуридаги Департамент ҳамда Солиқ қўмитасининг раҳбар ва масъул ходимлари, шунингдек, вилоят сектор раҳбарлари, Миллий гвардия соҳавий хизматлари ва бошқа мутасадди идоралар вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда вилоят аҳолиси муаммоларини ўрганиш ва уларни бартараф этишда белгилаб олинган 7 та асосий йўналишлар бўйича  4 та ишчи гуруҳ раҳбарлари олдида турган вазифалар ҳамда ҳамкорлик масалалари  муҳокама қилинди.
Шундан сўнг, ташкил этилган тезкор штабда ишчи гуруҳлар томонидан ўрганиш давомида аниқланган тизимли муаммоларни таҳлил қилиш ва уларнинг ечими бўйича йўл харитаси ишлаб чиқиш юзасидан топшириқлар берилди.

Как сообщалось ранее, межведомственная рабочая группа под руководством командующего Национальной гвардией генерал-майора Р.Джураева проводит работу, направленную на обеспечение выполнения поручений главы государства в Навоийской области.
Особое внимание рабочая группа уделяет вопросам обеспечения населения энергоресурсами, продовольственными товарами, а также сферам здравоохранения, правопорядка. Выявляются и принимаются меры для устранения социально-бытовых проблем населения области, дальнейшей стабилизации криминогенной обстановки.
Изучается состояние объектов экономической и социальной сфер, системы отопления жилых домов жителей и распределяемого угольного топлива.
В частности, сегодня рабочая группа во главе с командующим Национальной гвардией посетила Карманинский угольный склад, принадлежащий Навоийскому областному филиалу ООО « Кўмир таъминот» в Карманинском районе Навоийской области, филиал АО Навоийской области “Иссиқлик электр станциялари” в данном районе, водоочистительные сооружения филиала областного ГУП “Иссиқлик манбаи” и предприятие "Ҳудудгаз Навоий".
При этом рабочая группа встретилась с руководителями секторов по социально-экономическому развитию региона и выслушала доклады о состоянии работы с обращениями жителей районов и махаллей.
После этого под председательством хокима области Нормата Турсунова и командующего Национальной гвардией Р. Джураева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по оперативному устранению проблем, выяаленных рабочей группой.
В совещании приняли участие руководители и ответственные работники Администрации Президента Республики Узбекистан, МВД, Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры и Департамента при Генеральной прокуратуре, Налогового комитета, а также руководители секторов, представители отраслевых служб Национальной гвардии и других заинтересованных ведомств и организаций.
На встрече были обсуждены задачи, стоящие перед руководителями 4-х рабочих групп, вопросы взаимодействия по 7-ми основным направлениям, выявленным при изучении проблем жителей области, и меры по их устранению.
В завершение совещания по итогам анализа выявленных проблем даны указания, поставлены задачи перел ответственными лицами, а также поручено разработать дорожную карту решения задач рабочими группами в созданном оперативном штабе.