Миллий гвардия Тошкент шаҳри бўйича бошқармасида Қуролли кучлар таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда яратилган илмий ва инновацион ишланмалар кўргазмаси бўлиб ўтди.
Мазкур Кўргазмада Мудофаа, Фавқулодда вазиятлар вазирликлари ҳамда Миллий гвардиянинг ҳарбий таълим муассасалари профессор-ўқитувчилари, курсант ва талабалари, илмий изланувчилари ҳамда илмий ва инновацион фаолиятни ташкил этиш соҳасида катта тажрибага эга бўлган мутахассислар, шунингдек, Миллий гвардия Қўриқлаш бош бошқармасининг ҳудудий бўлинма ходимлари ўзларининг илмий-инновацион ва рационализаторлик ишланмалари билан иштирок этдилар.
Ушбу кўргазмада Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураев иштирок этиб, кўргазмадан жой олган илмий - инновацион ишланмалар билан танишди. Унда Миллий гвардия, Мудофаа ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари тизимидаги ҳарбий таълим муассасаларида таҳсил олиб келаётган курсантларнинг соҳага оид янгилик яратишга бўлган илмий интилишлари ва салоҳиятларини муносиб баҳолади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги мутахассислари эътибори кўргазма доирасида намойиш этилаётган 70 дан ортиқ конструкторлик илмий-инновацион ва рационализаторлик ишланмалар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университети ва Жиззах минтақавий ўқув марказида чоп этилган 100 дан зиёд дарслик ва қўлланмаларга қаратилиб келгусида амалиётга жорий қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Ишланмалар тақдимоти давомида уларнинг бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларида ва чет эл армияларида мавжуд бўлган ўхшаш намуналардан фарқли томонлари, янгилик жиҳатлари ҳамда Қуролли Кучлар учун фойдали хусусиятлари, қўлланиш соҳаси, тактик-техник характеристикалари тўғрисида кўргазма қатнашчилари ва меҳмонларига батафсил маълумотлар берилди.
Кўргазма иштирокчилари томонидан илмий-инновацион ва рационализаторлик лойиҳаларини қўшинлар ҳамда таълим муассасаларининг ўқув ва жанговар-хизмат фаолиятига татбиқ этиш бўйича бир қатор таклиф ва тавсиялар билдирилди.
Тадбир сўнгида энг яхши ишланмалар муаллифлари ва кўргазманинг фаол қатнашчилари ташкилотчилар томонидан муносиб тақдирландилар.

В Управлении Национальной гвардии по г. Ташкенту прошла выставка научных инновационных разработок, созданных в министерствах и ведомствах Вооруженных Сил.
На данной выставке представили свои инновационные научные и рационализаторские разработки профессора, студенты и курсанты военно-учебных заведений министерств обороны, чрезвычайных ситуаций и Национальной гвардии, а также специалисты с большим опытом в области организации научной и инновационной деятельности, сотрудники региональных подразделения Главного управления «Охрана» Национальной гвардии.
Командующий Национальной гвардией генерал-майор Р. Джураев принял участие в выставке и ознакомился с представленными научными и инновационными разработками. Он по достоинству оценил научные устремления и потенциал курсантов, обучающихся в военно-учебных заведениях Национальной гвардии, Министерства обороны и чрезвычайных ситуаций, для создания инноваций в этой области.
Кроме того, внимание специалистов Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан было приковано к более чем 70 конструктивным научно-инновационным и рационализаторским разработкам, которые были представлены в рамках выставки, а также к более чем 100 учебникам и пособиям, изданным Университетом общественной безопасности Республики Узбекистан и Джизакским региональным учебным центром, которые в дальнейшем будут внедрены в практику.
В ходе презентации разработок участникам и гостям выставки была дана подробная информация об их отличиях от аналогичных образцов, имеющихся сегодня на вооружении Вооруженных Сил Республики Узбекистан и иностранных армий, об инновационных аспектах, полезных особенностях для Вооруженных Сил, области применения и тактико-технических характеристиках.
Участники выставки внесли ряд предложений и рекомендаций по реализации научно-инновационных и рационализаторских проектов в учебно-боевой деятельности войск и учебных заведений.
В завершение мероприятия авторы лучших разработок и активные участники выставки были награждены организаторами.