Банкоматни ўмармоқчи бўлган шахслар ушланди
Жорий йилнинг 31 мартдан 1 апрелга ўтган кечада тахминан соат 3.00 да 3 нафар номаълум шахслар юзларини тиббий ниқоб билан беркитган ҳолда, “Captiva” русумли автомашинада Самарқанд шаҳар Буюк Ипак Йўли кўчасида ўрнатилган АТБ “Туронбанк” филиалига тегишли бўлган банкомат шаҳобчасига келиб, банкоматни электр қувватидан узишган. Банкоматнинг тармоқдан узилганлиги ҳақида “Қўриқлаш” бўлимига “ташвиш” хабари келиб тушгач, ходимлар дарҳол кўрсатилган манзилга йўл олган. Ташқарида вазиятни кузатаётган ҳуқуқбузарлардан бири хизмат автомашинасининг огоҳлантирувчи товушларини эшитиб, шерикларини огоҳлантирган ва улар ўғирликни охирига етказмасдан, ҳодиса жойидан яширинган. (Маълумот ўрнида:Банкоматда мавжуд бўлган 300 миллион сўмдан ортиқ маблағ ўғирланмаган.)
Самарқанд шаҳар Ички ишлар органлари ходимлари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида фуқаролар 33ёшли А.К, 27 ёшли  М.Э ҳамда 27 ёшли Ғ.Ж қўлга олинган ва Captiva автомобили, кийим-кечак, металл буюмлар, шу жумладан таёқлар, арматура, монтаж ва бошқа асбоблар ашёвий далил сифатида расмийлаштирилган.
Юқорида қайд этилган маълумот бўйича Самарқанд Ички ишлар бошқармаси тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 25-моддаси ("жиноятга тайёргарлик кўриш ва жиноятга уриниш"), 4-қисми, 169-моддаси "А" банди ("ўғирлик") бўйича жиноят иши қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

Подозреваемые в попытке кражи денег из банкомата задержаны
В ночь с 31 марта на 1 апреля примерно в 3.00 часов трое неизвестных подъехали на автомобиле марки «Каптива» к круглосуточно работающему филиалу АКБ «Туронбанк», расположенном по ул. Буюк Ипак Йули. Скрыв лица медицинскими масками, злоумышленники попытались взломать один из банкоматов, предварительно отключив его от электроснабжения. Сотрудники отдела «Охрана» г. Самарканда, получив сигнал об отключении электроэнергии, незамедлительно направились на место. Один из злоумышленников, наблюдавший за обстановкой снаружи, предупредил подельников о приближении патрульного автомобиля с включенными проблесковыми маячками. Группа злоумышленников на автомашине скрылась, не успев довести преступление до конца. Свыше 300 миллионов сумов, находившиеся в тот момент в банкомате, не были похищены.
В результате оперативно-розыскных мероприятий сотрудники органов внутренних дел г. Самарканда задержали подозреваемых жителей города А. К., 1990 года рождения, М. Э. и Г. Ж., 1996 года рождения. В качестве вещественных доказательств изъяты автомобиль «Каптива», одежда, металлические предметы, в том числе, палки, арматура, монтировка, другие инструменты.
По данному факту следственными органами УВД г. Самарканда возбуждено уголовное дело по статье 25 («Приготовление к преступлению и покушение на преступление»), части 4, п. «а» статьи 169 («Кража») Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Следствие продолжается.