Қўқондаги “Фаробий” савдо марказида фуқаровий ва хизмат қуроли сифатида муомалада бўлиши тақиқланган 300 та кастет борлиги аниқланди
Миллий гвардия Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари, Қўқон шаҳар ИИБ ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан ҳамкорликда ўтказилган тезкор-профилактика тадбирлари чоғида “Фаробий” савдо мажмуаси дўконларидан бирида 300 дона жез кастетлар аниқланди. Қурол сифатида фойдаланиш учун махсус мослаштирилган ушбу буюмлар муомаласи Ўзбекистон Республикаси ҳудудида тақиқланади.
Ўз фаолиятини камар ва бошқа аксессуарлар сотиш сифатида рўйҳатдан ўтказган 2001 ймлда туғилган тадбиркор Н.И. га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 185-3-моддаси (“Ўзбекистон Республикаси ҳудудида фуқаровий ва хизмат қуроли сифатида муомалада бўлиши тақиқланган ашёларнинг қонунга хилоф равишда муомалада бўлиши”) билан жавобгарлик назарда тутилган ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома тузилди.

В Коканде в торговом комплексе «Фароби» обнаружено 300 кастетов
При проведении совместных оперативно-профилактических мероприятий военнослужащие Управления Национальной гвардии по Ферганской области, сотрудники ОВД г. Коканда и СГБ обнаружили в одном из магазинов торгового комплекса «Фароби» 300 кастетов. Данные предметы ударно-раздробляющего действия, специально приспособленные для использования в качестве оружия, и запрещены к обороту на территории Республики Узбекистан.
В отношении предпринимателя Н. И., 2001 года рождения, обозначившего свою деятельность как реализация ремней и прочих аксессуаров, составлен протокол о правонарушении, за совершение которого предусмотрена ответственность по статье 185-3 («Незаконный оборот предметов, оборот которых в качестве гражданского и служебного оружия запрещен на территории Республики Узбекистан») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.