Йўл ҳаракати хавфсизлиги қоидалари ва хизмат автомашиналари иштирокидаги Йўл-транспорт ҳодисаларини олдини олиш юзасидан профилактик тадбирлар ўтказилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг "Транспорт воситаларини мажбурий техник кўрикдан ўтказиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорига мувофиқ, жорий йилнинг 4 октябрдан 22 ноябрь кунларига қадар Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Қўриқлаш Бош бошқармаси ва ҳудудий бошқармалар тасарруфида бўлган хизмат транспорт воситаларининг 2022 йилги мажбурий техник кўрикдан ўтказилиши режалаштирилган.
Хусусан, жорий йилнинг 2 октябрь куни тизимда йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш мақсадида барча тоифадаги ҳайдовчилар билан йўриқнома, махсус машғулотлар, йўл ҳаракати қоидалари бўйича билимлар синовлари, суҳбат, учрашув ва автомобиллар ҳолати техник кўрикларини ташкиллаштириш бўйича Марказий Девони масъул вакиллари томонидан Наманган ва Фарғона вилояти Қўриқлаш бошқармаларида хизмат автомобиллари йиллик техник кўрикдан ўтказилиб, шахсий таркиб иштирокида Йўл ҳаракати хавфсизлиги қоидалари ва хизмат автомашиналари иштирокидаги Йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш бўйича суҳбатлар ўтказилди.

Принимаются меры по повышению знаний ПДД и предотвращению дорожно-транспортных происшествий с участием служебных автомобилей.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "О дополнительных мерах по совершенствованию порядка проведения обязательного технического осмотра транспортных средств" в период с 4 октября по 22 ноября текущего года проводится обязательный техосмотр служебных автомобилей Главного управления охраны и территориальных подразделений Национальной гвардии.
В частности, 2 октября текущего года, в целях предотвращения дорожно-транспортных происшествий представители Центрального аппарата Национальной гвардии провели совещания с личным составом управлений Национальной гвардии по Наманганской и Ферганской областям. Также с водителями всех категорий были организованы инструктажи, спецтренинги по проверке знаний правил дорожного движения, проведен технический осмотр автомобилей. В подразделениях Главного управления "Охраны" служебные автомобили также прошли ежегодный технический осмотр, с участием личного состава обсуждены меры по повышению безопасности дорожного движения и предупреждения дорожно-транспортных происшествий с участием служебных автомобилей.