Миллий гвардия қўмондони ўринбосари полковник С.Мамаюсупов Тошкент вилоятидаги мактабларга бириктирилган инспектор-психологлар билан учрашув ўтказди.
Йиғилишда мактаб инспектор-психологларининг 2023-2024-йил якунлари бўйича фаолияти якунлари муҳокама қилинди. Таҳлилларда мактабларда давомат сезиларли даражада ошгани таъкидланди. Жумладан, жорий йилнинг март ойида ўқувчиларнинг 30 фоиздан ортиғи сабабсиз дарсларга қатнашмаган бўлса, олиб борилган тадбирлар натижасида 25 май ҳолатига кўра давомат 98,5 фоизни ташкил этган. Бу Миллий гвардия, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда “маҳалла еттилиги”нинг самарали ҳамкорлигидан далолатдир.
Шу билан бирга, ўқувчи ёшлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг олдини олиш, узоқ муддатга чет эл давлатларига чиқиб кетган ва у ерда ноқонуний бўлиб турган вояга етмаганларни яшаш жойига қайтариш ва таълимга жалб этиш вазифаси долзарблигича қолмоқда. Қўмондон ўринбосари, инспектор-психологлар ва “маҳалла еттилиги” ўсмирларнинг ота-оналари ва яқинлари билан профилактик тушунтириш ишларини олиб бориши, уларни яшаш жойидаги умумтаълим мактабларида навбатдаги ўқув йилида ўқишни давом эттиришига алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, инспектор-психологларнинг болалар соғломлаштириш оромгоҳларида дам олаётган ўқувчилар билан маданий-маърифий, спорт ва ватанпарварлик тадбирларини мунтазам олиб бориши кераклиги айтиб ўтилди.
Бундан ташқари, йиғилишда Миллий гвардия инспектор-психологларининг хизмат интизомини мустаҳкамлаш, жисмоний ва жанговар тайёргарлиги сифатини ошириш масалалари муҳокама қилинди.

Заместитель командующего Национальной гвардией полковник С. Мамаюсупов провел совещание с инспекторами-психологами, закрепленными за школами Ташкентской области
На совещании обсуждались итоги деятельности школьных инспекторов-психологов по итогам завершившегося 2023-2024 года. Подчеркивалось, что анализ показал значительный рост посещаемости занятий. Так, если по данным на март текущего года без уважительных причин на уроках отсутствовало более 30 процентов школьников, то на 25 мая посещаемость составила 98,5 процентов. В этом видится эффект совместной работы Национальной гвардии, Министерства дошкольного и школьного образования и махаллинской «семерки».
Вместе с тем, остается актуальной задача по предупреждению правонарушений и преступлений среди учащихся, а также возвращению и социализации несовершеннолетних, выехавших за пределы республики и находящихся там нелегально. При этом особое внимание, подчеркнул заместитель командующего, инспекторам-психологам и махаллинской «семерке» следует уделять профилактико-разъяснительной работе с родителями и родственниками подростков и направлению в общеобразовательные школы по месту жительства.
Также перед инспекторами-психологами поставлена задача по проведению культурно-просветительских, спортивных и патриотических мероприятий с учащимися, отдыхающими в детских оздоровительных лагерях.
Кроме того, на совещании говорилось об укреплении служебной дисциплины и повышения качества занятий по физической, боевой и служебной подготовке инспекторов-психологов Национальной гвардии.