Саудия Арабистони Подшоҳлиги Миллий гвардияси билан ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг халқаро ҳамкорлиги доирасида жорий йилнинг 21 март куни Миллий гвардия қўмондони генерал-майор Р.Джураевнинг Саудия Арабистон Подшоҳлиги Миллий гвардияси Ҳарбий ташкилоти раҳбари генерал-майор Мухаммад бин Зайид ал-Қаҳтани жаноби олийлари билан онлайн видеомулоқоти бўлиб ўтди.
Мазкур учрашув Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиеёвнинг 2022 йилнинг август ойида Саудия Арабистони Подшоҳлигига амалга оширилган Давлат ташрифи давомида давлатларимиз ўртасида дўстона алоқаларни барча соҳаларда кенгайтириш бўйича эришилган келишувлар доирасида ташкил этилди.
Видеомулоқот давомида Ўзбекистон Республикаси ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги ўртасидаги дўстона алоқалар кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилиб, икки давлат Миллий гвардиялари ўртасида икки томонлама ҳамкорликни ўрнатилиши мамлакатларимиз ўртасида хавфсизлик соҳасидаги ўзаро муносабатларни янада кенгайишига хизмат қилиши таъкидланди.
Дўстона ва конструктив мулоқот руҳида ўтган учрашув якунида икки давлат Миллий гвардиялари ўртасида жамоат тартибини сақлаш, муҳим объектларни қўриқлаш ҳамда кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳаларида ўзаро тажриба алмашиш ташрифлари, амалий тренинглар ва семинарлар ташкил этиш, таълим муассасалари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш масалаларини кўриб чиқишга келишиб олинди.

Prospects of cooperation with the National Guard of the Kingdom of Saudi Arabia were discussed
Within the framework of the international cooperation on March 21 of this year, the commander of the National Guard, Major General R. Djuraev had an online video conversation with the Chief of the Military organization of the National Guard of the Kingdom of Saudi Arabia, Major General Muhammad bin Zaid Al-Qahtani.
This meeting was organized within the framework of the agreements reached during the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev to the Kingdom of Saudi Arabia in August 2022.
During the video meeting, it was noted with satisfaction that the friendly relations between the Republic of Uzbekistan and the Kingdom of Saudi Arabia are expanding, and it was noted that the establishment of bilateral cooperation between the National Guards of the two countries will serve expand mutual relations in the field of security, law and order.
At the end of the meeting, which took place in the spirit of friendly and constructive dialogue, it was agreed to consider the issues of maintaining public order, guarding important objects, and exchanging experiences, organizing practical trainings and seminars, establishing cooperation between educational institutions, between the National Guards of the two countries. .