Айни кунларда юртимиз бўйлаб Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 35 йиллик байрами “Ягона Ватан, ягона халқ бўлиб, янги ҳаёт ва келажак яратамиз!” деган эзгу ғоя асосида кенг нишонланмоқда.
Миллий гвардия тизимида Мустақилликнинг 35 йиллиги муносабати билан тантанали тадбир ўтказилди
Улуғ айём муносабати билан Миллий гвардия тизимида ҳам тантанали тадбир бўлиб ўтди. Унда хизмат вазифаларини сидқидилдан бажариб, юксак натижаларга эришаётган ҳарбий хизматчиларнинг меҳнати муносиб эътироф этилди.
Сўнгги йилларда Президентимиз ташаббуси билан Янги Ўзбекистонни барпо этиш, юртимиз тинчлиги ва халқимиз фаровонлигини таъминлаш йўлида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Жумладан, мамлакатимиз хавфсизлиги ва жамоат осойишталигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ана шу эзгу мақсадлар асосида ташкил этилган Миллий гвардия қисқа вақт ичида мамлакатимиз хавфсизлик тизимида муносиб ўрин эгаллади. Бугун гвардиячилар юксак жанговар тайёргарлик, қатъият, жасорат ва Ватанга садоқат тимсоли сифатида халқимиз тинчлиги ва осойишталигини ишончли ҳимоя қилиб келмоқда.
Тантанали маросимда Президентимизнинг тегишли фармонларига мувофиқ, Миллий гвардия тизимида хизмат вазифаларини намунали бажариб, юксак натижаларга эришаётган 13 нафар ҳарбий хизматчи давлат мукофотлари билан тақдирлангани қайд этилди. Улар “Дўстлик” ордени, “Жасорат”, “Содиқ хизматлари учун” ва “Шуҳрат” медалларига муносиб кўрилди.
Миллий гвардия Марказий девонида ўтказилган тадбирда давлат мукофотлари ўз эгаларига тантанали равишда топширилди.
Тадбирда Миллий гвардия қўмондони генерал-полковник Б.Ташматов иштирок этиб, барча шахсий таркибни Мустақиллик байрами билан самимий муборакбод этди. Шундан сўнг давлат мукофотлари билан тақдирланган ҳарбий хизматчиларга орден ва медаллар топширилди.
Тантанали маросимнинг энг таъсирли лаҳзаларидан бири Ватан ҳимояси йўлида хизмат вазифасини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчининг ота-онасига “Шуҳрат” медалининг топширилиши бўлди.
Мазкур мукофот марҳум ҳарбий хизматчининг Ватан олдидаги фидокорона хизматига берилган юксак баҳо, уни вояга етказган ота-онасига кўрсатилаётган чексиз ҳурмат ва эҳтиромнинг ёрқин ифодаси бўлди.
Шунингдек, Миллий гвардия тизимида хизмат қилаётган 600 нафардан зиёд ҳарбий хизматчига Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 35 йиллиги эсдалик нишони тантанали равишда топширилди.
Хизмат вазифаларини сидқидилдан бажариб, тизим ривожига муносиб ҳисса қўшиб келаётган ҳарбий хизматчилар ҳамда соҳа вакиллари ҳам идоравий мукофотлар билан тақдирланди. Бир қатор ҳарбий хизматчиларга навбатдаги полковник ҳарбий унвонлари ҳам тантанали равишда топширилди.
Миллий гвардия сафларида хизмат қилаётган ҳар бир ҳарбий хизматчи учун Ватан тақдири, халқ тинчлиги ва юрт осойишталигини таъминлаш энг олий мақсад саналади. Тақдирлаш маросимида янграган эзгу тилаклар, топширилган ҳар бир мукофот ва ҳарбий унвон ортида Ватанга садоқат, юксак масъулият ва фидокорона меҳнат мужассам.
Тадбир якунида Миллий гвардия Марказий девонидаги Хотира бурчагига гуллар қўйилиб, юрт тинчлиги ва осойишталиги йўлида жонини фидо қилган қаҳрамонлар хотирасига эҳтиром кўрсатилди.

В системе Национальной гвардии состоялось торжественное мероприятие, посвящённое 35-летию Независимости
В эти дни по всей стране широко отмечается 35-летие Независимости Республики Узбекистан под благородным лозунгом: «Создаём новую жизнь и будущее, объединившись как единая Родина и единый народ!»
В связи с великим праздником в системе Национальной гвардии также состоялось торжественное мероприятие. На нём был отмечён самоотверженный труд военнослужащих, добросовестно выполняющих свои служебные обязанности и добивающихся высоких результатов.
В последние годы по инициативе Президента нашей страны реализуются масштабные реформы, направленные на построение Нового Узбекистана, обеспечение мира и спокойствия в стране, а также благосостояния народа. В частности, особое внимание уделяется обеспечению безопасности страны и общественного порядка, надёжной защите прав и свобод граждан.
Именно на основе этих благородных целей Национальная гвардия за короткий период заняла достойное место в системе обеспечения безопасности нашей страны. Сегодня гвардейцы, являясь символом высокой боевой подготовки, решительности, мужества и преданности Родине, надёжно защищают мир и спокойствие нашего народа.
В ходе торжественной церемонии было отмечено, что в соответствии с соответствующими указами Президента 13 военнослужащих системы Национальной гвардии, образцово выполняющих служебные обязанности и добивающихся высоких результатов, были удостоены государственных наград. Они награждены орденом «Дустлик», медалями «Жасорат», «За верную службу» и «Шухрат».
На мероприятии, состоявшемся в Центральном аппарате Национальной гвардии, государственные награды были торжественно вручены их обладателям.
В мероприятии принял участие командующий Национальной гвардией генерал-полковник Б. Ташматов, который искренне поздравил весь личный состав с праздником Независимости. После этого военнослужащим, удостоенным государственных наград, были вручены ордена и медали.
Одним из самых трогательных моментов торжественной церемонии стало вручение медали «Шухрат» родителям военнослужащего, погибшего при исполнении служебного долга во имя защиты Родины.
Эта награда стала высокой оценкой самоотверженной службы погибшего военнослужащего перед Родиной, а также ярким выражением безграничного уважения и почёта его родителям, воспитавшим настоящего защитника Отечества.
Кроме того, более 600 военнослужащим, проходящим службу в системе Национальной гвардии, были торжественно вручены памятные знаки, посвящённые 35-летию Независимости Республики Узбекистан.
Военнослужащие и представители сферы, добросовестно выполняющие свои служебные обязанности и вносящие достойный вклад в развитие системы, также были награждены ведомственными наградами. Ряду военнослужащих были торжественно присвоены очередные воинские звания полковника.
Для каждого военнослужащего, проходящего службу в рядах Национальной гвардии, судьба Родины, мир народа и обеспечение спокойствия страны являются высшей целью. За каждым добрым пожеланием, прозвучавшим на церемонии награждения, каждой вручённой наградой и каждым воинским званием стоят преданность Родине, высокая ответственность и самоотверженный труд.
В завершение мероприятия к Мемориальному уголку Центрального аппарата Национальной гвардии были возложены цветы, а также отдана дань уважения памяти героев, отдавших свои жизни во имя мира и спокойствия нашей страны.