9 май — Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан Миллий гвардия Маънавият ва маърифат марказида “Авлодлар учрашуви” ҳамда “Бизнинг қаҳрамонлар” китобига бағишланган маънавий-маърифий тадбир ташкил этилди.
Мазкур тадбир халқимизнинг тинчлиги ва осойишталиги йўлида фидокорона хизмат қилган, хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ходимларнинг ёрқин хотирасини эъзозлаш, уларнинг жасорати ва матонатини ёш авлодга намуна сифатида тарғиб этиш мақсадида ўтказилди.
Тадбирда Миллий гвардия Марказий фахрийлар кенгаши аъзолари, ҳарбий хизматчилар, ўқувчи-ёшлар ҳамда хизмат бурчини бажариш вақтида ҳалок бўлган гвардиячиларнинг оила аъзолари иштирок этди.
Тадбир давомида сўз олганлар Ватан ҳимояси йўлида жон фидо қилган ҳарбий хизматчилар ва ходимларнинг қаҳрамонлиги, мардлиги ва фидойилиги ҳеч қачон унутилмаслигини, уларнинг ҳаёти ва жасорати бугунги ёшлар учун чинакам ибрат мактаби эканлигини алоҳида таъкидладилар.
Шундан сўнг хизмат вазифасини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар хотирасига бағишланган видеороликлик намойиш этилди. Таъсирчан лавҳалар тадбир иштирокчиларида чуқур таассурот қолдириб, қаҳрамонлар хотирасига ҳурмат ва эҳтиром туйғуларини янада мустаҳкамлади.
Тадбирнинг асосий қисмида “Бизнинг қаҳрамонлар” китобининг яратилиши, унинг мазмун-моҳияти ҳамда ушбу китоб орқали қаҳрамон ҳарбийларнинг ҳаёти ва хизмат фаолиятини кенг жамоатчиликка етказиш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида сўз юритилди. Жумладан, Жамоат хавфсизлиги университети кафедра бошлиғи ўринбосари, тарих фанлари доктори, майор Ғ.Мирзаев китобнинг маънавий аҳамияти, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялашдаги ўрни ҳақида ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Тадбир давомида Ватан ҳимояси ва эл-юрт тинчлиги йўлида ҳалок бўлган марҳум ҳарбий хизматчи, кичик сержант R.Tolipovning фарзанди, Жамоат хавфсизлиги университети 4-босқич курсанти Олимжонов Шухратбек Равшанбек ўғлининг самимий ва таъсирли нутқи барча иштирокчиларнинг қалбидан чуқур жой олди. У отасининг Ватанга садоқати ва мардлиги билан фахрланишини билдириб, бугунги тинч ҳаёт ортида катта жасорат ва фидойилик мужассам эканини таъкидлади.
Тадбирнинг бадиий қисми ҳам кўтаринки руҳда ташкил этилди. Мазкур маънавий-маърифий тадбир ёш авлод қалбида Ватанга муҳаббат, аждодлар хотирасига ҳурмат, жасорат ва фидойилик туйғуларини мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этди.

On May 9, on the occasion of the Day of Memory and Appreciation, a spiritual and educational event dedicated to the book "Generations Meeting" and "Our Heroes" was organized at the National Guard Spirituality and Education Center.
This event was held to honor the bright memory of the servicemen and employees who selflessly served for the peace and tranquility of our people and died in the line of duty, and to promote their courage and fortitude as an example to the younger generation.
The event was attended by members of the Central Council of Veterans of the National Guard, military personnel, students, and family members of the guardsmen who died in the line of duty.
Those who spoke during the event emphasized that the heroism, courage, and dedication of the servicemen and employees who sacrificed their lives for the defense of the Motherland will never be forgotten, and that their lives and courage are a true example for today's youth.
After that, a video dedicated to the memory of the servicemen who died in the line of duty was shown. The touching scenes left a deep impression on the participants of the event, further strengthening their feelings of respect and reverence for the memory of the heroes.
The main part of the event discussed the creation of the book “Our Heroes”, its content, and the work done to convey the life and service of the heroic soldiers to the general public through this book. In particular, the deputy head of the department of the University of Public Security, Doctor of History, Major G. Mirzayev expressed his views on the spiritual significance of the book and its role in educating young people in the spirit of patriotism.
During the event, the sincere and touching speech of the son of the deceased military serviceman, junior sergeant R. Tolipov, who died defending the Motherland and peace in the country, and the 4th-year cadet of the University of Public Security, Olimjonov Shukhratbek Ravshanbek oglu, deeply touched the hearts of all participants. He expressed his pride in his father's devotion and courage to the Motherland, noting that behind today's peaceful life lies great courage and self-sacrifice.
The artistic part of the event was also organized in a spirit of enthusiasm. This spiritual and educational event played an important role in strengthening the feelings of love for the Motherland, respect for the memory of ancestors, courage and self-sacrifice in the hearts of the younger generation.