Бугун, 30 май куни Миллий гвардия Марказий девонида қўмондон генерал-майор Р.Джураевнинг Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Д.Хеник билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида қўмондон АҚШнинг Ўзбекистондаги дипломатик миссияси раҳбарини Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг асосий вазифа ва функциялари билан таништирди.
Ўз навбатида, элчи Д.Хеник Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясининг америка томон билан икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришдаги барча ташаббусларини қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
Шу билан бир қаторда, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси ва Миссисипи Миллий гвардияси ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилиниб, ўзаро ташрифлар, қўшма тренинглар, семинарлар ва амалий машғулотлар ташкил этишнинг ижобий динамикаси қайд этилди.
Учрашув якунида фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, табиий ва техноген фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш, шунингдек, профессионал кадрлар тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича келишувларга эришилди.

International cooperation
Today, on May 30, a meeting was held at the Central Office of the National Guard between the Commander Major General R. Djuraev and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Uzbekistan J. Henick.
During the meeting, the Сommander introduced the Head of the US diplomatic mission in Uzbekistan with the main tasks and functions of the National Guard of Uzbekistan. In turn, Ambassador J. Henick expressed readiness to support all initiatives of the National Guard of Uzbekistan in the development of bilateral cooperation with the american side.
The sides also discussed issues of practical interaction between the National Guard of Uzbekistan and the Mississippi National Guard, while noting the positive dynamics of organizing mutual visits, joint trainings, seminars and practical exercises.
As a result of the meeting, agreements were reached on further cooperation in the field of ensuring public safety, eliminating the consequences of natural and technogenic emergencies, as well as training professional personnel.